آخرین اخبار

پربیننده ها

8. دى 1395 - 7:50   |   کد مطلب: 25899
به گفته شهردار سرکان، آموزش و پرورش تویسرکان به دلیل ضعف مدیریت در ساخت یک مدرسه با کمبود فضا برای ایجاد محوطه مواجه شده است که با عدم تعریض و عقب نشینی و به اصطلاح تنگ کردن معبر می خواهد جبران کند، در حالی که با این اقدام حتی حفظ امنیت جانی دانش آموزان مدرسه به خطر افتاده است.

به گزارش خبرنگار رودآور، قانون، قانون است من و شمایی ندارد، روستایی، شهری و یا مسئول را نمی شناسد و باید همگان به قانون اهتمام ویژه داشته باشند و از آن تبعیت کنند.

اما این روزها به گفته یکی از مسئولان تویسرکانی شاهد عدم رعایت قانون از سوی برخی دیگر از مسئولان هستیم که شاید متناسب با یک جامعه مدنی نباشد.

و ماجرا به ساخت یک مدرسه و عدم تمکین به قانون از سوی آموزش و پروش و اصرار شهرداری شهر سرکان به اجرای قوانین باز می گردد.

و شهردار سرکان می گوید که آموزش و پرورش به دلیل ضعف مدیریت در ساخت یک مدرسه با کمبود فضا برای ایجاد محوطه مواجه شده است که با عدم تعریض و عقب نشینی و به اصطلاح تنگ کردن معبر می خواهد جبران کند.

«مسعود حمزه ای» درباره مشکلات رخ داده به بهانه ساخت یک مدرسه و پروانه نگرفتن و اجرا نشدن قوانین مربوطه از سوی آموزش و پرورش تویسرکان می گوید: در ایام ابلاغ حقوق شهروندی توسط رياست محترم جمهوري دکتر روحانی هستیم ولی متأسفانه اداره آموزش و پرورش خلاف حقوق شهروندی و نامتناسب با سياست هاي دولت  حرکت می کنند.

وی اظهار کرد: اولاً اگر قانونی هست برای همه است اگر تمکین و توصیه به قانون هست برای همه است و کسانی که سنگ قانون را به سینه می زنند باید خود هم قانون را رعایت کنند، نمی توانیم به مردم بگوییم قانون را رعایت کنید اما خودمان به قانون بی اهمیت باشیم.

شهردار سرکان افزود: اگر قبول داریم شهرداری ها بر اساس قانون تاسيس شده اند و بر اساس قانون مدیریت و کنترل می شود پس چرا به قوانین مرتبط با این حوزه عمل نشده است، اینکه آموزش و پرورش برای ساخت یک مدرسه پروانه ساخت نگرفته بماند، تاکنون هم نسبت به هشدارهای ما در راستای توجه به عقب نشینی از معبر عمومی هم توجه ای نکرده است.

حمزه ای عنوان کرد: همچنین اگر بحث حقوق شهروندی در میان است، آیا تأمین پیاده رو برای حفظ امنیت و جان پیاده ها و شهروندان به ویژه جلوی مدرسه ای که دانش آموزان عزيز نباید مستقیم وارد خیابان شوند و ابتدا باید وارد پیاده روها بشوند  و سپس با دید مناسب از خیابان عبور کنند و با توجه به عرض خيابان آيا رفت و آمدها به سهولت انجام مي شود ؟ آیا با توجه به عرض كم خيابان و پياده رو ، عدم رعايت تعريض  متناسب با حقوق شهروندی است؟

وی تصریح کرد: مسئله آن است که انتظار نداشتیم کسانی که مدعیان قانون گرایی و حقوق شهروندی هستند خودشان قانون گریز باشند و حقوق شهروندان را ضایع کنند.

شهردار سرکان گفت: سال گذشته برای ساخت این مدرسه خیرساز درخواست  مجوز هم نکردند و گفتند نیاز به مجوز نداریم، در حالی که طبق قوانین و به استناد به قانون ماده 100 قانون شهرداری ها که به صراحت اعلام کرده است در هر گونه عملیات عمرانی، مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر و یا حریم آن باید قبل از اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی یا شروع ساخت، از شهرداری ها پروانه اخذ کنند و تبصره 6 آن در مورد تجاوز به معابر شهر هم آمده است که مالکین مؤظف هستند در هنگام نوسازی بر اساس پروانه ساختمان و طرح های مصوب رعایت برهای اصلاحی را کرده و در صورتی که بر خلاف پروانه و یا بدون پروانه تجاوز در این مورد انجام شود شهرداری مکلف است از ادامه عملیات جلوگیری و  پرونده امر را به کمیسیون ارسال کند.

حمزه ای تصریح کرد: با این توضیحات یعنی شهرداری مکلف است از ادامه ساخت و ساز جلوگیری کند، اما مسئولان مربوطه از ابتدا پروانه ای اخذ نکردند و با وجود آنکه خودشان آمدند سوال حقوقی کردند باز اقدامی صورت نگرفت.

وی عنوان کرد: به استناد تبصره ذیل ماده 181 ، قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین  تبصره ذیل ماده 38 همین قانون همه توضیحات لازم درباره عدم معافیت ادارات برای کسب پروانه ساخت آمده است یعنی ضمن اینکه در ماده 181 قانون برنامه پنجم توسعه هیچ دستگاهی معاف از اخذ پروانه نیست و در بخشی از آن آمده است که هر گونه تخفیف، بخشودگی حقوق و عوارض شهرداری ها توسط دولت و قوانین مصوب منوط به تأمین بودجه عمومی کشور است در غیر این صورت بخشودگی، کسر حقوق و عوارض شهرداری ممنوع است، آموزش و پرورش تویسرکان خلاف این قوانی رفتار و عمل کرده است.

حمزه ای ادامه داد: این صراحت قانون برنامه پنجم است که مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید می کند و باید طبق آن برای ساخت مدرسه مجوز می گرفتند اما متأسفانه از آموزش و پرورش به سختی توانستیم حتی نقشه ای بگیریم،  مگر می شود داخل شهری ساخت و ساز کنند و شهرداری اطلاع نداشته باشد، عدم اخذ پروانه یک طرف ماجرا است ماجرایی که آنان سال گذشته با جوسازی داخل شهر و اینکه شهرداری اجازه نمی دهد که یک خیر ساخت و ساز کند، جلوی اجرای قانون را گرفتند و حال این روزها هم درباره معبر یا همان پیاده روی جلوی مدرسه باز طبق قانون رفتار نمی کنند.

وی گفت: همچنین درباره همین مباحث یعنی اخذ مجوز ساخت و رعایت حریم پیاده رو، دو نامه را مدیر کل آموزش و پرورش استان از استانداری استعلام کرده است و در هر دو نامه در سال جاری، استانداری به صراحت اعلام کرده که همه اشخاص حقوقی و حقیقی اعم از ادارات و نهادها مؤظف هستند که از شهرداری ها مجوز اخذ کنند در غیر این صورت شهرداری هم مؤظف به اجرای قانون است.

شهردار سرکان افزود: در همین راستا اداره كل نوسازي مدارس استان در 14 آذر ماه سال جاری نامه ای ارسال کرده است که با توجه به اینکه نامه ای که شهرداری درباره تجاوز به  معبر ارسال کرده، دستور فرمایید تا سریعاً موضوع بررسی شود و از "هر گونه احداث خارج از محدوده مالکیت جلوگیری شود و در حین دیوار کشی  رعايت تعريض و حدود اصلاحي مطابق با طرح تفضیلی شهر اقدامات صورت پذیرد در غیراین صورت کلیه عواقب ناشی از آن متوجه آن مدیریت می باشد."

حمزه ای گفت: در اینجا هم قانون با صراحت موارد را عنوان کرده است و هم آنان خودشان استعلام کرده اند که باید آموزش و پرورش مجوز بگیرد و مؤظف هستند در راستای قانون حرکت کنند، اما متأسفانه این افراد آمدند و شبانه دست به کار شدند و با وجود اخطارهای مکرر که شهرداری به صورت حضوری و شفاهی، تلفنی و یا حتی پیامکی انجام داد، آنان قانون را رعایت نکردند و باز به دیوار کشی در حریم پیاده رو مشغول شدند.

وی افزود: آن ها در یک مقطع زمانی روز کار می کردند و با اصرار ، کار که متوقف شد، شبانه آمدند و پرده ای کشیدند و ادامه دیوارکشی را انجام دادند و ما مطابق با قوانین مربوطه که شهرداری ها را مکلف کرده باید دیوار را تخریب کنیم، اما این روزها آنان از ظرفیت انجمن مدرسه و دانش آموزان می خواهند با حرف هایی دیگر جلوی اجرای قانون را بگیرند.

شهردار سرکان عنوان کرد: آیا این ساخت و تخریب ها سبب هدر رفت هزینه ها نمی شود؟ هزینه هایی که یا خیر پرداخت کرده و یا از بیت المال صرف شده است.

حمزه ای یادآور شد: این اشخاص می خواهند از ظرفیت تحریک کردن دانش آموزان بهره لازم را ببرند و مردم را در مقابل شهرداری قرار دهند تا در نهایت شهرداری بگوید که خیلی خب ما هم حرفی نداریم و آنان به ادامه کارشان که خلاف قانون است ادامه دهند.

وی گفت: توقع نمی رود از آموزش و پرورشی که خود را مسئول آموزش و تربیت دانش آموزان می داند خودشان خلاف کنند، زمانی که شبانه و پشت پرده دیواری ساخته می شود یعنی خلاف صورت گرفته است، حالا ما چگونه بیاییم و سایر شهروندان را توجیه و قانع کنم که اینان شبانه ساخت و ساز کرده اند و شهرداری هم کاری انجام نداده است؟ تمامی این مسائل  زمینه ساز فرهنگ سازی علطی در شهر  می شود و این فرهنگ سازی اشتباه آن هم از سوی متولیان آموزش و تربیت نسل آینده صورت گرفته است.

شهردار سرکان با تأکید بر اینکه مدعیان قانون گرایی و حقوق شهروندی خود قانون گریز و تضعیف کننده حقوق شهروندی هستند، افزود: آنان با بی اعتنایی به قانون و صرف نظر از اخطارهای که داده شده و بدون توجه به مکاتبات انجام شده با نوسازی مدارس ، تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده اند و با وجود آن که موضوع در شورای ترافیک شهرستان هم مطرح شده و فرماندار  محترم هم در جریان ماجرا هست، باز اقدامی انجام نشده است.

حمزه ای عنوان کرد: همه این مسائل در حالی رخ می دهد که ما حتی با آموزش و پرورش  تعامل و همكاري داشتيم  و با وجود آن که در طرح تفضیلی شهر سرکان همه موارد ذکر شده و پیاده رو  را از 6 متر به چهار متر در كميسيون ماده  5 تقلیل دادیم، اما متأسفانه آموزش و پروش همین اندازه را هم رعایت نکرد.

وی تأکید کرد: ما دغدغه امنیت و حفظ جان  دانش آموزان عزيز را داریم، چرا که هنگام تعطیلی مدرسه دانش آموزانی که از مدرسه خارج می شوند، اگر پیاده رو متناسب نباشد به صورت مسنقیم به خیابان وارد می شوند و از آنجا که خیابان هم کم عرض است امنیت جانی آنان به خطر می افتد.

به گزارش رودآور، انتظار می رود با توجه  به توضیحات شهردار سرکان و اسناد موجود ، مسئولان مربوطه پاسخ مناسبی برای افکار عمومی داشته باشند.

فاطمه زنگنه

انتهای پیام/

 

 

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه‌ها

درود خدا بر شهردار انقلابی و مردمی شهر سرکان ،که در مقابل این گونه افراد ایستاده است.
با سلام احقاق حقوق شهروندی الزامی برای همه است و در این روزها که ریاست محترم جمهور قانون حقوق شهروندی را ابلاغ کردند نباید بعضی از مسئولان با این حرکات اشتباه باعث نگاه منفی مردم به مسئولان خواهد شد بنا به گفته شهردار محترم و طبق قانون هایی که مستند آن در خبر آورده شده آموزش و پرورش باید تمکین میکرد و معبر را برای عموم باز می کرد
دورود خدا بر پیمان کار بی تدبیری که اصلا به قانون توجه ندارد
ضمن عرض سلام بسيار متاسفيم از دستگاه تعليم و تربيت شهرستان !!! كه بجاي اينكه الگوي تربيت و اخلاق باشد !!و تبيعت از قانون كند خود قانون شكن است و جاي تعجب و تاسف بيشتر اينكه چرا تاكنون فرماندارشهرستان نتوانسته رئيس آموزش و پرورش شهرستان را تابع قانون كند !!! سلام و درود بر شهردار مدافع مردم خصوصا مدافع حقوق دانش آموزان عزيز .
ضمن خسته نباشيد بعنوان ولي يكي از دانش آموزان ابتدا از شهردارفهيم سركان بخاطر دغدغه جان دانش آموزان و احقاق حقوق حقه مردم تشكر مي كنم ثانيا براي رئيس آموزش و پرورش ، فرماندار شهرستان متاسفم از اينكه دغدغه جان دانش آموزان را ندارند وباز متاسفم از اينكه پيمانكار پروژه بنام علي اصغر با هماهنگي آموزش و پرورش شبانه با كشيدن چادر مخفيانه اقدام به ديوار كشي بدون عقب نشيني مي نمايد وشهردار انقلابي باربر قانون مقابلبي قانوني مي ايستد

دیدگاه شما

کانال تلگرام رودآور
شهید شاخص سال  97تویسرکان
معرفی شهرستان تویسرکان
آب و هوای تویسرکان
سایت مفتح
شبکه اطلاع رسانی دانا
همدان پرس
صندوق خیریه
صدای دانشجو
همدان ورزش