آخرین اخبار

پربیننده ها

17. خرداد 1396 - 9:38   |   کد مطلب: 28860
با وجود آن که تمام ظرفیت های تویسرکان برای شهر مبل و منبت شدن چه از نظر قدمت و چه از نظر تعدادکارگاه ها و تعداد افراد شاغل در این حوزه نه تنها در استان بلکه حتی از سطح کشور بالاتر است، شاهد هستیم که گویا درازی بازار مبل را ملاک دانستند! و این عنوان را به تویسرکانی ها ندادند و رییس سازمان میراث در کمال ناباوری درخواست بازخواست فرماندار را آن هم به دلیل پیگیری مطالبات مردم می کند!

به گزارش خبرنگار رودآور؛ روز گذشته در کمال ناباوری «زهرا احمدی‌پور » رییس میراث فرهنگی کشور و معین قرارگاه اقتصاد مقاومتی در استان در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی در همدان، درکمال ناباوری فرماندار تویسرکان را به خاطر پیگیری یکی از مهمترین مطالبات مردم مورد خطاب قرار داد و در میان تعجب همگان خطاب به مومیوند با بيان اينكه عنوان شهر مبل و منبت به ملاير كارشناسي بود، گفت: "استاندار همدان بايد شما را بازخواست كند.

احمدی پور که زادگاه اصلی اش شهر ملایراست در رابطه با اعتراض فرماندار تویسرکان در زمینه ارائه عنوان شهر مبل و منبت به ملایر خطاب به مومیوند با بیان اینکه اشکال اصلی از طرف شما مطرح شد، اظهار کرد: موضوع شما را استاندار همدان باید به صورت جدی پیگیر کند.

وی خطاب به فرماندار تویسرکان با بیان اینکه شما در مورد موضوعی که اطلاعات ندارید مسایلی را به نماینده ها مطرح کردید، ادامه داد: شما با این کار مسئله رقابت منطقه‌ای را مطرح کردید، برای مسئله مطرح شده کمیته فنی تصمیم می‌گیرد اما شما موضوع را به یک رقابت منطقه‌ای تبدیل کردید و نباید این گونه شود.

معین قرارگاه اقتصاد مقاومتی در استان همدان مجدد با لحن تند خطاب به فرماندار تویسرکان با تاکید بر اینکه شما اطلاعات غلط داشتید و موضوع را به نماینده‌ها گفته و رقابت محلی ایجاد کردید افزود: استاندار همدان باید در قبال این حرکت از شما بازخواست کند."

تأیید کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی مبنی بر بالاتر بودن قدمت صنایع مبل و منبت و شاخص های دیگر این شهرستان در حوزه مبل و منبت

حال برویم ابتدای داستان، ماجرا از آن قرار است که چندی پیش ملایر در حالی از سوی احمدی پور رییس سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان شهر ملی مبل و منبت معرفی شد که به اذعان کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی، استاندار همدان و مسئولان شهرستان تویسرکان قدمت صنایع مبل و منبت و شاخص های دیگر این شهرستان در حوزه مبل و منبت بالاتر از ملایر است.

در این باره «میثم الوندی» رییس میراث فرهنگی و صنایع دستی تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار رودآور گفت: از مجموع 10 هزار و 437 کارگاه تولید مبل در سطح استان تعداد چهار هزار و 741 کارگاه در شهرستان تویسرکان فعالیت می کند یعنی در حدود 45 درصد از کل مبل و منبت استان مربوط به تویسرکان است.

وی تصریح کرد: همچنین از مجموع تعداد 17 هزار و 704 نفر شاغل کارگاه تولید مبل و منبت در سطح استان هفت هزار و 753 نفر در شهرستان تویسرکان فعالیت دارند و این بدان معنی است که در حدود 43.61 درصد شاغل در حوزه مبل و منبت در تویسرکان داریم.

نامه پیگیری شهر مبل و منبتشدن تویسرکان سال ها قبل به سازمان ارائه شد

رییس میراث فرهنگی و صنایع دستی تویسرکان با تأکید بر اینکه نامه پیگیری مسئول ارشد شهرستان یعنی فرماندار شهرستان در زمان سلطانی فر و حتی قبل از آن که احمدی پور رییس سازمان شود به استانداری و مراکز مربوطه مبنی بر اینکه تویسرکان شایستگی ها و شاخص های لازم شهر ملی مبل و منبت شدن را دارد ارسال شده و پیگیری ها از سوی نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی هم تمام زمینه ها را برای اینکه این عنوان به شهرستان برسد فراهم بود که متأسفانه روی نداد.

به نظر تنها تعداد نمایشگاه های مبل و منبت شهری را ملاک عمل قرار دادند

الوندی افزود: ما در زمینه های تخصصی و شاخصه های اصلی از ملایر جلوتر هستیم تنها در یک زمینه که آن هم تعداد کارگاه های شهری و نمایشگاهی در سطح شهرستان حساب می شود از ملایر عقب مانده ایم و به نظر تمامی آیتم ها و شاخص های موجود کنار گذاشته شده و با توجه به این ویژگی عنوان شهر ملی مبل و منبت را به ملایری ها دادند و شاید نبود سرمایه گذار برای برپایی نمایشگاه های مبل و منبت و عدم وجود تبلیغات بهانه و زمینه ای شد بری اینکه این عنوان به تویسرکان داده نشود.

نماینده مردم تویسرکان و فرماندار بارها در مصاحبه های خود از مطالبات مردم حمایت کردند

گزارش ها ومصاحبه های قبلی سایت خبری رودآور هم حاکی از پیگیری های جدی مفتح و فرماندار تویسرکان در این زمینه دارد و مسئولان ارشد شهرستانی تنها به دنبال احیای حق و مطالبه مردم هستند، حقی که این روزها مردم صبور تویسرکان با تشکیل کمپین های متعدد و اعتراض های فراوان به ویژه در فضای مجازی به دنبال آن هستند.

تشکیل کمیپن و نوشتن طومار تلاش تویسرکانی ها برای گرفتن یک حق/تویسرکان گرفتار در کش و قوس های سیاسی 

حتی زمزمه های نوشتن یک طومار بلند بالا و امضاء کردن آن از سوی مردم پس اقامه نماز عید فطر در تویسرکان و رساندن این طومار به دست مسئولان کشوری هم به گوش می رسد.

گلایه مندی مردم تویسرکان این روزها بالاتر گرفته است و می گویند اگر عنوان شهر ملی مبل و منبت شدن تخصصی بوده و از روی توجه به شاخصه ها، پس چرا با وجود بالاتر بودن آیتم های مختلف از جمله تعداد کارگاه های و تعداد افراد شاغل بیشتر تویسرکان نسبت به ملایر باز هم این شهرستان در کش و قوس های سیاسی جا مانده و عنوان مبل و منبت به شهرستانی دیگر رسیده است.

خواسته مردم: مسئولان ارشد شهرستان قانوتی از حق ما دفع کنند

فلاحی یکی از شهروندان تویسرکانی در این زمینه می گوید: با طرح موضوع  کمپین مردم تویسرکان در اعتراض به نامگذاری شهر ملایر بعنوان پایتخت منبت که یک حرکت مردمی و خودجوش بوده در هیئت دولت و خواستار توضیح رئیس میراث فرهنگی شدند اکنون موضوع به چالش مدیران شهرستانی و کشوری تبدیل شده که شایسته است این مطالبه به حق از طرق مختلف و قانونی پیگیری شود.

وی اظهار کرد: اینجاست که باید نگاه حزبی و گروهی را کنار گذاشت و با قرار گرفتن در زیر پرچم حمایت از شهرستان با طرح مطالبه مردمی به دنبال تحقق آن بود واگر این امر با جدیت پیگیری شود حتی اگر این عنوان به تویسرکان داده نشود اما در آینده شاهد تکرار این گونه اجحاف ها نخواهیم بود.

شاخص درازی بازار مبل و منبت شاخص درستی نیست/اگر درازی بازار مبل را ملاک می دانند هم بازار مبل تهران جایگاه نخست کشور را دارد

عربی شهروند دیگر تویسرکان هم عنوان کرد: تویسرکان بیشترین تعداد کارگاه مبل منبت نه در استان بلکه در بین شهرهای کشور داراست و اگر درازی بازار مبل را ملاک می دانند هم بازار مبل تهران جایگاه نخست کشور را دارد.

وی تأکید کرد: این اطمینان است اگر در مورد ثبت و مبل ساده عبور شود، فرداها شاهد مشکلات بیشتر هستیم.

این شهروند تویسرکانی افزود: تویسرکان به لحاظ تعداد کارگاه و منبت کار جایگاه نخست شهرهای کشور است و این شهرستان بیشترین درصد در مجموع صنایع دستی را در شهرستان های استان داراست.

به گزارش رودآور اکنون مهم این است که نگاه ها به خواسته مردم جلب شده است و باید از این فرصت وحدت مردم و مسئولان استفاده کرد تا بازهم شهرستان تویسرکان در کش و قوس های بازی های سیاسی عقب نماند.

زنگنه

انتهای پیام/

 

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه‌ها

درود برانانکه که همواره مدافع حق هستند اقای مومیوند خسته نباشید شجاعت شما قابل تحسین است ولی متاسفانه تا کنون ملایربه دلیل رابطه توانسته حق تویسرکان را بخورد گرچه همدان نیز ازاین قائله مستثنا نیست ان شااله که در دفاع از حق و حقوق شهر وشهروند موفق باشید

دیدگاه شما

کانال تلگرام رودآور
شهید شاخص سال  97تویسرکان
معرفی شهرستان تویسرکان
آب و هوای تویسرکان
سایت مفتح
شبکه اطلاع رسانی دانا
همدان پرس
صندوق خیریه
صدای دانشجو
همدان ورزش