آخرین اخبار

پربیننده ها

8. شهريور 1396 - 8:18   |   کد مطلب: 30172
کارشناسان معتقد هستند که فعالیت معدن سنگ گرانیت بالادست سد سرابی با شرایط موجود می تواند عمر مفید سد را کاهش دهد و این در حالی است که مدیر عامل و مسئول معدن گفته که برداشت از معدن حتی یک درصد تأثیرمنفی در آلودگی سد ندارد!

به گزارش خبرنگار رودآور؛ برداشت از معدن سنگ گرانیت در بالادست سد سرابی تویسرکان موجب افزایش رسوبات ورودی به دریاچه سد و همچنین تأثیر بر آب شرب شهرهای تویسرکان و سرکان شده است.

به طوری که به گفته اهالی این منطقه در این محل رودخانه ای بوده که توسط معدن پر شده و از حالت عادی خارج شده است و هم اینک بیشتر از 10 متر سنگ و لای و خاک توسط این معدن چیان پر شده که با کوچکترین سیلابی تمام این خاک ها جدا و به مخزن سد می ریزد.

مدیر عامل و مسئول معدن: برداشت از معدن حتی یک درصد تأثیرمنفی در آلودگی سد ندارد

در این باره «پرتوی» مدیر عامل و مسئول معدن عنوان کرده که حتی یک درصد هم برداشت از معدن تأثیر منفی در آلودگی سد ندارد.

مدیر محیط زیست تویسرکان: معدن سنگ گرانیت با ضوابط و دستور العمل های زیست محیطی مطابقت ندارد

و اما « محمدکرمعلی گیلانه» مدیر محیط زیست تویسرکان گفته که معدن موجود در بالا دست سد سرابی با ضوابط و دستور العمل های زیست محیطی مطابقت ندارد و آن فاصله ای که باید با رودخانه تغذیه کننده آب سد در نظرگرفته شود متأسفانه مورد توجه قرار نگرفته است و سرباره های آن به طور کامل به داخل رودخانه می آیند و مسیر حرکت و جریان آب رودخانه را تا حدودی مسدود کرده است.

راهکار مفتح برای حل مشکل: متولیان امر می توانند با نظر کارشناسان از دیگر بخش های کوه  بهره برداری کنند

«محمدمهدی مفتح» نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بهتر از مسئولان متولی بهره برداری از این بخش از  کوه را متوقف کنند و بخشی دیگر از کوه را در اختیار بهره بردار قرار دهند که مشرف بر سد نباشد.

وی تصریح کرد: در این صورت هم بهره بردار می تواند از سنگ این معدن برداشت کند و این معدن به کار خود ادامه دهد و هم برداشت از معدن مشکلاتی برای سد و آب شرب توسرکان و سرکان به وجود نمی آورد.
به گزارش رودآور، طبق نظر کارشناسان فعالیت معدن سنگ گرانیت بالادست سد سرابی با این شرایط می تواند عمر مفید سد را کاهش دهد.

در این باره می توانید گزارش 14 مهرماه سال گذشته رودآور را هم بخوانید:
بر بساطی که بساطی نیست!

معدنی که کار دست باغداران می دهد/ آیا مخزن سد سرابی در خطر است؟/مسئولان: معدن مجوز های لازم را دارد

 

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال تلگرام رودآور
معرفی شهرستان تویسرکان
آب و هوای تویسرکان
سایت مفتح
شبکه اطلاع رسانی دانا
همدان پرس
صندوق خیریه
صدای دانشجو
همدان ورزش