آخرین اخبار

پربیننده ها

27. آبان 1397 - 7:16   |   کد مطلب: 31593
یک جوان تویسرکانی به دلیل فعالیت در پروژه های اقتصاد مقاومتی با رویکرد کارآفرینی در زمینه ایجاد نهالستان گردو، پرورش زنبور عسل و مرغ بومی به عنوان طلایه دار جوان اقتصاد مقاومتی در استان همدان معرفی شد.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ گردوی تویسرکان به گفته کارشناسان مرغوبت ترین گردوی ایران و حتی جهان است، اما با توجه به سرمازدگی های چند سال اخیر و میزان بالای خسارت به باغداران گردو و از طرف دیگر یکدست نبودن انواع مختلفش، جدای از نبود صنایع بسته بندی در شهرستان، آن گونه که باید بازار مناسبی برای صادرات نداشته است.

در این بین هستند بسیجیان جهادگری که با تفکر اقتصاد مقاومتی در راستای اعتلای اقتصاد تویسرکان و حتی استان، برای یک شکل شدن محصول گردو و مقاوم سازی درختان آن نسبت به سرمای زودهنگام پاییز و یا دیر هنگام بهاره چاره ای اندیشیده اند، کار جهادی روحیه جهادی می خواهد و اینجا یک جوان بسیجی یا علی گویان به میدان عمل آمده است.

تویسرکان خزانه  ذخایر ژنتیکی گردوی ایرانی است

«سید صابر نقیبی» کارشناس ارشد باغبانی ـ فیزیولوژی واصلاح درختان میوه یکی از جوانان پژوهشگر و محقق بسیجی تویسرکان است، او که در سال جاری به علت فعالیت مستمر و پیگیر خود در عرصه های اقتصاد مقاومتی در زمینه های مختلفی از جمله ایجاد نهالستان گردو، پرورش زنبور و تولید عسل و همچنین پرورش مرغ بومی از سوی بسیج سازندگی استان به عنوان طلایه دار جوان اقتصاد مقاومتی در استان همدان شناخته شده، حالا این روزها به دنبال ایجاد گلخانه ای برای پیوند زدن نهال های پرورش یافته خود به درختان گردو است.

او رشته تحصیلی خود را متناسب با شرایط جغرافیایی محل زندگی اش انتخاب کرده و با توجه به مشکلات پیشروی باغداران تویسرکانی به ویژه باغداران گردو، موضوع پایانمه ارشد خود را با محوریت تویسرکان به عنوان خزانه  ذخایر ژنتیکی گردوی ایرانی انتخاب کرد تا راه چاره ای علمی و فنی برای حل مشکلات همشهریان خود در تولید گردو بیاندیشید.

ارتقای کیفیت محصول گردوی تویسرکان با رویکرد بازار پسندی در طرح بررسی شد

نقیبی در این باره به خبرنگار رودآور، گفت: گردو درختی است هتروزیگوت یا همان دگرگرده افشان وگرده افشانی آن توسط باد انجام می شود، درنتیجه تکثیر از طریق بذر زمینه ساز ایجاد تفرق صفات و ایجاد ژنوتیپ های جدیدی می شود که دارای خصوصیات ژنتیکی متعددی است.

وی اظهار کرد: این محصول تولیدی چه برای عرضه درداخل کشور وچه صادرات به خارج از کشور مناسب نیست و از نظر بازارپسندی به علت عدم یکدست بودن و پایین بودن کیفیت مغز، کمتر مورد استقبال قرار می گیرد، بنابراین بهترین روش تکثیر به صورت غیر جنسی است.

این محقق جوان تویسرکانی افزود: روش تکثیر غیر جنسی  مرسومترین واقتصادی ترین روش درحال حاضر است و من توانستم از بین توده های درختان گردو 30 ژنوتییپ برتر را از نظر فنولوژیک و مرفولوژیک شناسایی و معرفی کنم که یک ژنوتیپ از نظر کمی وکیفی مغز بهترین شرایط ایده ال را دارا است.

نقیبی تصریح کرد: در حال حاضر با حمایت بسیج سازندگی سپاه تویسرکان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در یک گلخانه تحقیقاتی به مساحت 300 متر مربع در باغ پدری در دست ساخت دارم تا بقیه تحقیقات خود را آنجا به روش اصولی تر انجام دهم.

وی عنوان کرد: از  دو سال گذشته حدود چهار هزار بذر گردو در خزانه کشت کرده ام و اکنون نهال ها آماده پیوند زنی هستند تا ژنوتیپ های معرفی شده را تکثیر و در اختیار باغداران وکشاورزان قرار دهم.

تولید محصولی یکدست و زمینه سازی صادرات گردوی  ایرانی ـ تویسرکانی با برند معتبر از اهداف طرح تحقیقاتی نقیبی

این پژوهشگر نخبه بسیجی، جلوگیری از بین رفتن ژنوتیپ های برتر شهرستان و تولید انبوه گردو را هدف اصلی تحقیقات خود بیان کرد و گفت: تولید محصول یکدست، یکنواخت  و دارای کیفیت و همچنین صادرات گردوی  ایرانی ـ تویسرکانی (Juglans regia) توسط همشهریان با برند معتبر از دیگر اهداف پیش روی من است.

نقیبی از مسئولان متولی امر خواست تا از او و طرح هایش حمایت کنند، طرح هایی که این روزها به نتیجه رسیده و برای توسعه نیازمند همیاری مسئولان است.

به گزارش رودآور، در جای جای ایرانی اسلامی، بسیجیان پژوهشگری هستند که با روحیه جهادی از امکانات موجود و حتی اندک برای توسعه و آبادانی شهر و دیار خود گام های مؤثری برداشته اند و در این میان نیازمند حمایت مسئولان هم هستند تا برای رونق بخشی عمومی به فعالیت های خود به میدان بیایند.

زنگنه 

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان