پیغام خطا

  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.
  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

آخرین اخبار

پربیننده ها

2. آذر 1397 - 14:54   |   کد مطلب: 34740
بانوی کارآفرین روستایی که برای خود و 11 بانوی دیگر با کشت طلای سرخ شغل ایجاد کرده است، چنان از حال و هوا و آرامشی که از برداشت زعفران برایش ایجاد شده، سخن می گوید، که گویا در بهشت قدم برداشته است.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ در هفته بسیج قرار داریم. بسیجی که متشکل از اقشار مختلف مردم است و در همه زمینه ها و عرصه های خدماتی، عمرانی، آموزشی و فرهنگی در لبیک به ندای ولایت همیشه پیشگام بوده و هست.

یکی از این زمینه ها بهره گیری از امکانات موجود برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال حتی در روستاها برای کاهش مهاجرت روستانشین ها به شهرها است.  از آنجا که استان همدان و به ویژه تویسرکان منطقه مناسبی برای کشت زعفران محسوب می شود، تعدادی از بسیجیان نقاط مختلف شهرستان پای کار آمده اند تا با کشت این محصول کم آب بر هم در شرایط بحرانی کمبود آب، مردم را یاری رسانند و هم با ارائه مشاوره رایگان، کشاورزان را به تولید طلای سرخ تشویق و ترغیب کنند.

به گفته «عزت یاوری» کارشناس کشاورزی استان همدان کشت زعفران با شرایط آب و هوایی همدان سازگار است و کشاورزان می توانند در این حوزه فعالیت های مؤثری داشته باشند.

همچنین «مسعود اکبری» مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار رودآور گفت: خوشبختانه با توجه به شرایط کم آبی در این سال ها، کشاورزان کم کم به کشت زعفران با توجه به کم آب بری آن روی آورده اند، گرچه آن گونه که بایدتعداد قابل توجهی نیستند، اما همین توجه می تواند زمینه ساز توسعه کارشان شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر کشت زعفران در 20 هکتار از زمین های تویسرکان انجام می شود و برداشت خوبی هم در هکتار ثبت شده است.

و اما در کتاب زعفران از دیرباز تا امروز نوشته محمدحسن ابریشمی آمده که "مناطق زعفران خیز عهدباستان و بعد از اسلام تا قرن هفتم، سپاهان، بروجرد، رودآور (تویسرکان)، نهاوند، کرمانشاه، ری و قم بوده است."

در بخش دیگری از این کتاب عنوان شده که " رویشگاه طبیعی و اولیه زعفران دامنه­های نواحی کرمانشاه، همدان، تویسرکان، بروجرد و نهاوند بوده."

همچنین خاقانی شروانی شاعر قرن 6 در شعر خود سروده:

کار همدان چه دست بالاست که اروند قــــرارگاه عنقاسـت/شهری بینی بهشـت مــرزش دهقان فلک به کشــت و ورزش

آبش به لطــافت انگبیـــن وار بادش ز نشاط زعفــــران بـــــار/ گر برزگرش در منــه کـــارد خاکش همــه زعفران بـــــرآرد

و حال از آنجا که تولید و اشتغال حرف اول رهبر انقلاب است و بر حمایت از تولید داخلی با توجه به سرمایه ها و داشته های درونی تأکید دارند، بر آن شدیم تا در گزارشی بانوی کارآفرین بسیجی را که در دو سال گذشته برای 11 نفر شغل ایجاد کرده معرفی کنیم.

او کسی نیست جزء فاطمه قلخانی عضو بسیج پایگاه فدک روستای چاشتخوره، از حوزه مقاومت حضرت فاطمه(س) شهرستان تویسرکان.

تا روستای چاشتخوره نیم ساعتی راه است، با گفت و گو با یکی از اهالی روستا گویا پنج دقیقه بیشتر مسافت طی نشد. به روستا رسیدیم و به باغ بانوی نمونه این روستا در ایجاد اشتغال برای اهالی.

بانوان بسیجی روستا پای کار هستند و این روزها هم فصل برداشت زعفران.

فاطمه قلخانی از هدف و انگیزه خود برای کاشت زعفران می گوید؛او و خواهرش سکینه، عضو بسیج هستند و با توجه به مشاوره های این نهاد انقلابی بر آن می شوند تا در ابتدا روش مناسب کاشت، داشت و برداشت زعفران را خود به خوبی بیاموزند و بعد در دو سال گذشته با همکاری یکدیگر برای 11 بانوی دیگر همین روستا از این محصول درآمدزایی داشته اند.

حالا طلای سرخ نه تنها برای خانواده او و خواهرش درآمد زا شده، بلکه خانواده های این 11 نفر هم منبعی کسب و کاری برای خود به دست آورده اند.

قلخانی به فکر توسعه کشت زعفران است و مجوز کاشت را هم از جهاد کشاورزی گرفته، او می خواهد آنقدر زعفرانکاری را در روستا گسترش دهد تا همه جوانان بیکار پای کار بیایند و کمتر به فکر مهاجرت از روستا به کلان شهرها بیافتند.

این بانوی کارآفرین روستایی، از تک تک قسمت های محصول زعفران بهره می گیرد تا مبدا حتی گلبرگ های زعفران هم از بین برود، از گلبرگ هایش عرق تهیه می کند تا با شربت آن، بتواند آرامشی برای خریدارانش فراهم سازد، چرا که یکی از خواص عرق زعفران آرامش بخشی است.

خواهر او نیز گاهی گلبرگ های زعفران را خشک کرده و از آن برای تزئین غذاهای مختلف بهره می گیرد.

سکینه خانم معتقد است، اصلا برداشت زعفران آرامش بخش بوده و بوی خوشی را در فضا می پیچاند و کار کردن در این فضا برایش سخت نیست، بلکه آرامشی به همراه دارد، وصف نشدنی. اینجا که می رسد چنان با آب و تاب از حس خود می گوید که گویا در بهشت قدم بر می دارد.

اکنون پس از برداشت زعفران، گردهم جمع شده اند و شکرگوی خداوند هستی بخش می شوند.

به گزارش رودآور، یکی از طرح های بسیج، به ویژه بسیج سازندگی در حوزه خدمات رسانی، بهره گیری از متخصصین حوزه کشاورزی در راستای آموزش و مشاوره در این زمینه ها است، تا با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی موجود، کشاورزان و باغداران به سمت کشت های پربازده و مناسب آن منطقه سوق دهند و این گونه به تدریج با بهبود اوضاع اقتصادی هر خانواده، اقتصاد جامعه هم می تواند رو به پیشرفت حرکت کند.

بسیج سازندگی در عرصه های مختلف کشاورزی تاکنون تسهیلاتی نیز در حمایت از کشاورزان پرداخت کرده و آنان را یاری رسانده است.

 

 

لینک فیلم  مربوطه در آپارات 

زنگنه

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان