آخرین اخبار

پربیننده ها

6. بهمن 1398 - 0:45   |   کد مطلب: 37440
تویسرکانی ها هنوز پاسخ شفافی برای چرایی انتقال 21 رأس از وحوش منطقه حفاظت شده شهرستانشان به ملایر نشنیده اند، که خبرهای دیگری از کاهش قابل توجه کل و بز این منطقه به دلایل مختلف از جمله شکار غیرمجاز به گوش می رسد و آنان را به شدت نگران و گلایه مند کرده است.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ هنوز چند ماهی از ماجرای تلخ انتقال 21 رأس از وحوش خانگرمز تویسرکان به منطقه لشگردر ملایر در اواخر سال گذشته و شب عید امسال که با اطلاع رسانی نادرست، ناقص و تناقض گویی های مدیرکل اسبق محیط زیست استان همدان  نگذشته که زمزمه هایی از کاهش قابل توجه وحوش این منطقه به گوش می رسد.

تویسرکانی ها به خوبی به یاد دارند که در کمال ناباوری و بدون اطلاع فرماندار سابق 21 رأس از کل و بز منطقه خانگرمز را به ملایر انتقال دادند، گرچه طبق شنیده های اوایل فروردین ماه سال جاری، خبرها حاکی از آن بود که 26 رأس از کل و بزهای تویسرکان را انتقال داده بودند، اما هیچ گاه هیچ سندی از سوی اداره کل محیط زیست مبنی بر تعداد واقعی وحوش انتقال داده شده منتشر نشد.

حال این روزها خبر از کاهش نزدیک به 40 درصدی وحوش خانگرمز از گوشه و کنار به گوش می رسد که البته هنوز تأیید یا تکذیب نشده است.

طبق این شنیده ها در حدود 90 تا 100 رأس از وحوش منطقه حفاظت شده تویسرکان به دلایل مختلف از بین رفته اند، برخی علت را وجود شکاریان غیرمجاز از شهرها و استان های همجوار می دانند و برخی دیگر نبود تغذیه و رسیدگی مناسب.

حتی یکی از حامیان محیط زیست و گردشگران عنوان کرده تازگی ها که از خانگرمز بازدید کرده ام، دیگر خبری از آن همه وحوش وجود ندارد.

اینجاست که باید مسئول منطقه خانگرمز، رئیس اداره محیط زیست تویسرکان و مدیر کل این سازمان برای مردم شفاف سازی کنند و این مطالبه به حق تویسرکانی ها را پاسخ دهند که طبق سرشماری آنان هر ساله چه تعداد رأس کل و بز به منطقه حفاظت شده خانگرمز افزوده می شود و یا چه تعداد و به چه دلایلی کاهش می یابد؟

امید آن که به زودی لااقل در این باره متولیان امر پاسخ شفافی برای افکار عموم ارائه دهند تا آن نارضایتی های ابتدای سال جاری باز تکرار نشود.

زنگنه

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه‌ها

ایشالا که دروغ وگرنه باید رئیس محیط زیست تویسرکان استعفا بده ومجازات بشه.

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان