آخرین اخبار

پربیننده ها

4. مرداد 1399 - 8:45   |   کد مطلب: 38614
با توجه به افتخارآفرینی دلامردان تویسرکانی در عملیات مرصاد به عنوان ستارگان همیشه پر فروغ این عملیات و نیز سابقه بیش از 150 ساله اقامه نماز جمعه در این شهرستان، روز پنجم مرداد ماه به نام "روز تویسرکان" مزین شده است.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ در آستانه پنجم مردادماه هستیم؛ سالروز اقامه نخستین  نماز جمعه در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی.در سومین روز از ماه مبارک رمضان سال 1399 قمری و پنجم مرداد سال 58 شمسی در دانشگاه تهران، نخستین نماز جمعه انقلاب در سال 58 به  امامت مرحوم آیت‏ اللَّه سیدمحمود طالقانی برگزار شد.

در تویسرکان از شهرستان های استان همدان نیز ائمه جمعه متعهد و متدینی در سالیان گذشته عهده دار اقامه نماز پربرکت جمعه بودند.در واقع مردمان این دیار در مسائل و حوزه های مذهبی ـ فرهنگی و ادبی ـ هنری سابقه درخشانی دارند و در تاریخ و تمدن نیز با توجه به آثاری از جمله سفالینه های کشف شده از تپه باستانی رودآور، باستان شناسان پیشینه ای بیش از 6 هزار ساله برای تویسرکان ثبت کرده اند.

این شهرستان خوش آب و هوا با برخورداری از 221 اثر مذهبی، تاریخی، گردشگری و طبیعت بکر خود به بهشت غرب ایران معروف است.

در دل بهشت غرب ایران، مدفن حیقوق نبی(ع) جای دارد و بیش از 755 شهسد آرمیده است که نشان دهنده عظمت فکری و دینی مردمان این دیار محسوب می شود، همچنین رزمندگان غیور دارالمؤمنین تویسرکان در عمده عملیات های دفاع مقدس نقش عظیمی ایفا کردند تا جایی که تنها در عملیات مرصاد 38 شهید گلگون کفن از این دیار تقدیم اسلام و انقلاب شد.

از این رو سالیان گذشته با توجه به افتخارآفرینی دلامردان تویسرکانی در عملیات مرصاد به عنوان ستارگان همیشه پر فروغ این عملیات و نیز سابقه بیش از 150 ساله اقامه نماز جمعه در این شهرستان، روز پنجم مرداد ماه به نام "روز تویسرکان" مزین شد.

ناگفته نماند که 400 سال پیش بنای مدرسه‌ علمیه‌ شیخ علیخان زنگنه در این شهرستان بنا شد و گفته شده که 150 سال پیش در مسجد زرهان به امامت مرحوم آیت الله محمد علی تویسرکانی در دوره قاجاریه نخستین نماز جمعه شهر را اقامه می کند.

سال ها بعد یعنی در سال 1274 مسجد جامع تویسرکان به دست مرحوم حجت الاسلام میرزا همایون امامی ساخته می شود، او دومین امام جمعه شهرستان بود.

مبارزات 11 ساله ضد استکباری و ضد طاغوتی مرحوم آیت الله شیخ محمد خالصی زاده به عنوان سومین امام جمعه تویسرکان هم بر کسی پوشیده نیست.

مرحوم آیت الله شیخ محمد مدرس سبزواری و مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ قاسم رفیعی نیز هر یک به مدت 6 سال امام جمعه بعدی شهرستان تویسرکان بودند.

ششمین امام جمعه تویسرکان حجت الاسلام والمسلمين حاج ولي الله فوزی است که 19 سال عهده دار عنوان امام جمعه شهرستان بود، پس از آن آیت الله شیخ احمد محسني گركانی و مرحوم حجت الاسلام شیخ عبدالحسین سبزواری(ره) هفتمین و هشتمین امام جمعه های تویسرکان بودند.

حجت الاسلام حاج غلامحسین هدایتی نژاد هم به مدت 9 سال نماز جمعه تویسرکان را اقامه کرد و سپس حجت الاسلام شیخ حسینعلی محمدی نژاد با قرار گرفتن در سمت امام جمعه تویسرکان مرمت مسجد جامع ساخت مصلی را به دست گرفت و مؤسس مکتب الزهراء در این شهرستان شد.

حجت الاسلام حاج شیخ محمود میرزایی نسب، که بانی ساخت حوزه علمیه خواهران بود  یازدهمین امام جمعه و دوازدهمین امام جمعه تویسرکان حجت الاسلام حاج شیخ اسدالله حیدری بود که هر دوی آن ها به مدت چهار سال نماز جمعه شهرستان را اقامه کردند.

حجت الاسلام حاج شیخ محمد علی ارزنده، سیزدهمین امام جمعه تویسرکان را نسل جوانان این دیار خوب می شناسند و فعالیت ارزنده او و ارتباط نزدیک او با جوانان در طول چهار سال خدمتش زبانزد خاص عام بود، او اکنون امام جمعه شهر بهار است.

و حجت الاسلام مرتضی موحدی چهاردهمین امام جمعه تویسرکان از سال 92 عهده دار اقامه نماز جمعه تاکنون در شهرستان شده است، او را به عنوان شخصی وحدت آفرین  بین مسئولان می شناسند.

به گزارش رودآور؛ تویسرکان، پایتخت طلای سبز ایران ناگفته های بسیار در قلب خود دارد، امید آن که انتخاب روزی برای این شهرستان، زمینه ساز معرفی بیشتر مردمان سخت کوشش و مجاهد و علمای همیشه سربلندش باشد.

روز تویسرکان می تواند سکوی پرشی برای شناساندن دیگر ظرفیت های این دیار با رویکرد توسعه همه جانبه و رشد اقتصادی در شهرستان نیز شود.

زنگنه 

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما