آخرین اخبار

پربیننده ها

16. مهر 1397 - 2:22   |   کد مطلب: 20164
مردم معمولا رابطه های رمانتیک را با هزاران امید و آرزو و هدف آغاز می کنند و عموما انتظار ندارند که این عشق بالاخره به پایان برسد. اما متاسفانه این یک واقعیت تلخ است و البته در این مورد یک سری علائم وجود دارد که اگر به آنها توجه شود، رابطه تا حدودی راه درست خود را طی خواهد کرد.

به گزارش رودآور به نقل دکترآز، "جان گاتمن" ( John Gottman) یکی از بزرگترین محققان در زمینه رابطه؛ چهار شاخص را مشخص کرده است که به آنها می گویند: " چهار اسب سوار مکاشفه "

در ادامه مقاله شما این چهار شاخص و الگوهای تعدیلی آنها را ملاحظه خواهید کرد، و می توانید این موارد را در رابطه خود مشاهده کنید و به کار بگیرید.

یکی از بزرگترین اختلافاتی که بین دو فرد به وجود می آید انتقاد کردن یا به نوعی شکایت کردن طرفین از یکدیگر است، که البته این دو مفهوم با هم متفاوت هستند. انتقاد بدین معنی است که یک فرد شخصیت فرد دیگری را مورد قضاوت و گاهی هم حمله قرار می دهد. مفهوم انتقاد کردن کاملا با شکایت کردن متفاوت است.

در انتقاد، فرد روی یک مسئله یا رفتار خاص تمرکز می کند. مثلا: تو چقدر شلخته و نامنظمی! هر وقت از خونه بیرون میری همه جا رو بهم میریزی! در صورتیکه: خسته شدم از بس جورابهای کثیفت رو از دور خونه جمع کردم؛ یک شکایت است. معمولا سخت است که یک پاسخ قانع کننده بتوان برای مورد انتقاد گرفتن پیدا کرد. ولی شما به راحتی می توانید در برابر شکایت کردن، موضوع را پردازش کنید.

راه حل درست: هر چه در رابطه کمتر انتقاد کنید بهتراست. اگر میبینید شریک شما انتقاد می کند؛ در مورد تفاوت شکوه کردن و انتقاد کردن برایش توضیح دهید و هر دو راهی برای نظر به مسائل، به خصوص شکایتها که نسبت به انتقادها در اولویت هستند، راه حل پیدا کنید.

در بیشتر مواقع در این حالت از افراد رفتار نادرستی سر می زند؛ مثلا گاهی طرفین به تحقیر یکدیگر می پردازند؛ یعنی یکی به عنوان یک انسان کامل و بی نقص به دیگری حمله می کند. تحقیر کردن بسیار توهین آمیز است، طرف مقابل را پست می شمارد و در نتیجه باعث می شود فرد انتقاد کننده خود را در سطح بسیار بالاتری از شریک خود ببیند. که ممکن است باعث شود که فرد را مسخره کند، طعنه آمیز صحبت کند و نیشخند بزند.

راه حل درست: تحقیر را زیاد تحمل نکنید. این کار باعث ساختن یک رابطه سالمتر و پر از احترام و ارتباط تاثیرگذار می شود و سبب می شود که طرفین قدردانی بیشتری نسبت به هم داشته باشند. رابطه ای که تحقیر در آن مرسوم شود، بسیار مشکل ساز بوده و طرفین حتما به زوج درمانی نیاز خواهند داشت تا تغییرات مثبتی در زندگی خصوصی شان ایجاد شود.

یکی دیگر از رفتارهای نادرست؛ گرفتن حالت تدافعی است؛ بدین ترتیب که فرد پاسخ به حمله طرف مقابل را با دفاع از خود و سپس حمله کردن به او می دهد. دفاع از خود می تواند شامل این موارد باشد: عذر خواهی کردن، مخالفت کردن یا رفتن در نقش قربانی.

راه کار درست در این مورد: به شکایت طرف مقابل خود صادقانه گوش کنید، همدلی کنید و برای حل مسئله مسئولیت بپذیرید. شما می توانید از دید خودتان مسئله را بازگو کنید، البته بعد از اینکه صداقت و همدلی خودتان را در برابر پریشانی آن طرف نشان دادید و اینکه واقعا میخواهید ناراحتی او را از بین ببرید.

یکی دیگر از رفتارهای مرسوم هنگام اختلاف، متوقف کردن بحث یا رابطه برای جلوگیری از آسیب دیدن است. فرد ممکن است محل را ترک کند یا بحث را ادامه ندهد، در این مواقع این طور به نظر می رسد که فرد به موضوعی که در آن درگیر شده است خیلی اهمیت نمی دهد. که راه کار مناسب در این شرایط این است:

هر دو طرف در مورد حل مسئله با هم صحبت کنند و با هم به توافق برسند که برای حل موضوع به همدیگر فرصت بدهند و زمانی را صرف این موضوع بکنند و بهم قول بدهند که مسئله را حل کنند.

هر چه با این الگوها زودتر آشنا شوید، روابط سالمتر و طولانی تری خواهید داشت. اگر در رابطه احساس کردید که به بن بست رسیده اید و راه حل های قدیمی کارآمد نیستند، هر چه زودتر باید به مشاور زوج درمانی مراجعه کنید. همچنین به این موضوع توجه داشته باشید که این الگوها و دستورالعملها به صورت کلی روابط را دربر میگیرند و در موردهای مختلف جزئیات متفاوت هستند و باید هر مورد به طور جداگانه بررسی شود.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان