آخرین اخبار

پربیننده ها

12. آبان 1397 - 23:03   |   کد مطلب: 20660
در پس پرده "خود زشت بینی"؛
تب داغ جراحی های زیبایی در ایران!
طبق آمار ایران رتبه اول را در عمل های زیبایی دارد و روزانه دو زن ایرانی در اثر این جراحی ها جان خود را از دست می دهند! با این اوصاف باز شاهد مراجعه افراد زیادی به مطب های زیبایی هستیم.

به گزارشرودآور به نقل از سایت خبری کریمه، این روزها با توجه به شرایط بازار و اوضاع جیب مردم گاهی اوقات شنیده می شود یا در اخبار مختلف می خوانیم که بازار فلان کالا یا... کساد است، اما انگار تنها بازاری که همچنان مشتریان خود را حفظ کرده، بازار جراحی های زیبایی است که روز به روز گروه های مختلف سنی به ویژه جوانان از مشتریان پرو پا قرص عمل های زیبایی هستند و در تب زیباتر شدن می سوزند، اما...

اما ای کاش می دانستند که در پس این عمل به ظاهر زیبایی چه خطرات جبران ناپذیری کمین کرده اند! همین زیبایی های مرگ بار در حالی میان جوانان فراگیر شده که بر اساس آمارهای اعلام شده در سال های اخیر جوانان زیر 17 سال نخستین گروهی هستند که حاضرند استرس و اضطراب های تیغ جراحی را به جان خود بخرند.

حتما این جمله معروف را شنیده اید که "طرف آمد ابرویش را درست کند اما چشمش را هم کور کرد!" متاسفانه انجام این جرا‌حی های غیر ضرور، گاها عوا‌رض و آ‌سیب های جدی را برای افراد در بر دارد، به طوری که حتی این اتفاقات در مواردی منجر به مرگ یا نقص عضو بیماران شده است...

با این وجود، روزنامه گاردین چند ماه پیش در گزارشی نوشت: جراحی های زیبایی به ویژه جراحی بینی در ایران بالاترین آمار جهانی را دارد.

در این گزارش با اشاره به اینکه در ایران سالانه ۲۰۰ هزار مورد عمل جراحی بینی صورت می گیرد ادامه می دهد: این آمار بیشترین آمار جراحی بینی در جهان محسوب می شود...

آری، ایران از لحاظ انجام عمل جراحی زیبایی بینی در دنیا رتبه اول را به دست آورده است! و حتی کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و فرانسه در رتبه های بعد از کشورمان قرار دارند، به طوری که جراحی بینی در کشورمان حدود ۷۰ درصد از جراحی های پلاستیک را تشکیل می دهد.

نکته جالب اینجاست که تقریبا ۸۰ درصد کسانی که برچسب بعد از عمل جراحی زیبایی بینی را بر چهره دارند، دلیل اصلی جراحی را مشکلات تنفسی می خوانند و سعی بر توجیه دیگران دارند که به دنبال زیبایی نبوده اند و جالب تر آن که بیش از نیمی از کسانی که بینی خود را عمل می کنند از فرم جدید بینی خودشان راضی نیستند و دوباره نسبت به انجام جراحی اقدام می کنند!

این در حالی است که جراحی زیبایی بینی مشکلات و عوارض زیاد و خطرناکی به دنبال دارد.

خطرات خاص مربوط به عمل جراحی بینی عبارتند از:

- بی حسی

- خون ریزی از ناحیه بینی

- ایجاد جراحت بر روی پایه بینی فرد

- پارگی رگ های خونی در سطح پوست

- ایجاد التهاب و ورم در پوست

- آسیب دائمی به اعصاب

- تصحیح زیاد یا کمتر از حد بهینه که نیازمند عمل جراحی اصلاحی مجدد است.

 

حال سوال اصلی اینجاست که چرا با وجود عوارض جبران ناپذیر ناشی از عمل زیبایی، روز به روز شاهد افزایش متقاضیان آن هستیم؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت، روانشناسان معتقدند که گسترش نامطلوب جراحی های زیبایی در یک جامعه متأثر از انگیزه های شناختی و عاطفی افراد آن است، به طوری که نیازهای عاطفی جوانان به ویژه نیاز به مورد توجه قرارگرفتن به وسیله جامعه، از انگیزه های اصلی کسب زیبایی تصنعی است.

از طرفی دیگر گروه های مرجع نتوانسته اند جوانان را در شناخت هویت خود یاری کنند، به این ترتیب ظاهری ترین لایه هویت هر فرد چنان برجسته می شود که دیگر ابعاد وجودیش را به حاشیه می راند.

ناگفته نماند که تا چند سال پیش جراحی‌های زیبایی فقط در میان خانم‌ها و دختران جوان شایع بود و اغلب هم به جراحی بینی محدود می‌شد، اما حالا دیگر نه فقط در میان بانوان و قشر جوان بلکه در میان تمامی سنین رواج یافته و به طور ویژه آقایان هم در صف علاقه‌مندان به جراحی زیبایی درآمده‌اند...

تاریخچه جراحی زیبایی

پزشکان معتقدند حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح یک جراح یونانی به نام «هنیه» بینی یکی از بیماران خود را با استفاده از گوشت گونه او جراحی کرد.

همچنین در سال یک هزار میلادی، جراحان از پوست پیشانی برای جراحی های بینی و دیگر اعضا استفاده می کردند.

... و اما ورود جراحی پلاستیک به ایران به حدود هشتاد سال پیش، یعنی زمانی که دکتر «علی اوصانلو» به آمریکا رفت و دوره های جراحی پلاستیک را در این کشور گذراند و پس از بازگشت به ایران آموخته های خود را در اختیار دیگران گذاشت، بر می گردد.

«علی اوصانلو» پس از بازگشت به ایران واحدی به نام جراحی پلاستیک یا رینوپلاستی در دانشگاه تهران تاسیس کرد و اولین جراحی زیبایی را در یکی از بیمارستان های تهران انجام داد، از این رو جراحان پلاستیک، وی را پدر جراحی پلاستیک ایران می نامند.

اکنون پس از گذشت چندین دهه، شاهد وجود تعداد بسیار زیادی جراح پلاستیک در گوشه و کنار شهر هستیم که متاسفانه همه آنها تبحر و تخصص کافی و لازم را ندارند و مراجعه به آنها باعث بروز مشکلات بسیاری چه از نظر ظاهری و چه از نظر داخلی ایجاد می کند.

به هر حال، به گفته دکتر ایرج خسرونیا، طبق آمار ایران رتبه اول را در عمل های زیبایی دارد و روزانه دو زن ایرانی در اثر این جراحی ها جان خود را از دست می دهند! با این اوصاف باز شاهد مراجعه افراد زیادی به مطب های زیبایی هستیم.

انگار آنها برای زیبا یا زیباتر شدن به مرگ خود هم راضی اند! نمی دانم، شاید فرهنگ سازی غلط جامعه عامل مضاعفی شده تا این تب تند که امروز در جامعه همه گیر شده است، حالا حالاها فروکش نکند...

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان