آخرین اخبار

پربیننده ها

13. فروردين 1397 - 9:54   |   کد مطلب: 33567
هم آموزه های دینی ما و هم قانون کشورمان و هم هر عقل سلیمی می گوید که حفاظت از طبیعت و محیط زیست مزایای بسیاری برای فرد و نسل های آینده دارد، روز طبیعت را به کام طبیعت تلخ نکنیم.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ سیزده بدر سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن های نوروزی است، در تقویم‌ رسمی کشورمان این روز به نام روز طبیعت نامگذاری شده‌ و از تعطیلات رسمی به شمار می آید.

برخی بر این باورند که در روز سیزده بدر باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند. بعد از سیزده به در، جشن های نوروزی پایان می پذیرد.

سیزده به در هرچه باشد مراسم برای با طبیعت بودن و گرامیداشت طبیعت است.

آموزه های دینی ما بسیار بر حفظ منابع طبیعی و طبیعت تأکید دارد به گونه ای که آیات قرآن آیات متعددی از قرآن کریم به مظاهر مختلف طبیعت با عنوان نشانه ها (آیات) یی از خداوند و جلوه ای از قدرت او می پردازد، حتی خداوند به آنها قسم یاد می کند و انسان را به تدبر و تأمل در این آفرینش حکیمانه فرا می خواند. بحث از طبیعت و محیط زیست در آیات قرآن گسترده است اما عصاره و خلاصه کلام که می تواند به خوبی پیوستگی و ارتباط حکیمانه انسان با محیط را بیان نماید در این گفتار به نیکی متجلی می شود: خداوند متعال به صراحت می فرماید:« هُوَ أنشَأکُم مِّنَ الأرضِ وَ استَعمَرکُم فِیهَا»؛ (هود، ۶۱) او خدائی است که شما را از زمین بیافرید و آبادانیش را به شما واگذاشت. و ضمن تأکید بر این که نظام هستی بر اساس صلاح آفریده شده، در موارد متعددی از ایجاد فساد در این نظام نهی می کند.

و اما درخت کاری، ایجاد فضای سبز و آب روان مورد تأکید آموزهای دینی قرار گرفته است و مسلمانان به این موارد تشویق شده اند بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) سه چیز سبب روشنی چشم دانسته شده است: نگاه به فضای سبز، آب جاری و روی نیکو. (حیدری، ۱۳۷۹، ج۱، ص۲۹۲)

امام علی(ع) در حکمت 400 نهج البلاغه می فرمایند:"نگاه کردن به سبزه موجب شادابی است".

پس زمانی که طبیعت سرسبز است و تخریب نشده می تواند شادابی بیافریند.

همچنین بر اساس اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می شود. 

حال روز سیزده به در که می شود، برخی خواسته و ناخواسته با طبیعت سرناسازگاری می گذارند، یکی شاخه های درختان را می شکند و دیگری حتی با تنه درخت آتش برپا می کند، آن یکی هم هر آنچه زباله تولید کرده گویا همه را می خواهددر طبیعت رها کند و جلوه نازیبایی به طبیعت بهاری ببخشد.

برخی ها هم که حاشیه رودخانه ها را هم زباله دان خود می دانند.

به گزارش رودآور؛ هم آموزه های دینی ما و هم قانون کشورمان و هم هر عقل سلیمی می گوید که حفاظت از طبیعت و محیط زیست مزایای بسیاری برای فرد و نسل های آینده دارد، روز طبیعت را به کام طبیعت تلخ نکنیم.

زنگنه

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
شهید شاخص سال  97تویسرکان
معرفی شهرستان تویسرکان
آب و هوای تویسرکان
سایت مفتح
همدان پرس
صندوق خیریه