پیغام خطا

  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.
  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

آخرین اخبار

پربیننده ها

23. خرداد 1397 - 11:09   |   کد مطلب: 34077
تجربه سه ساله ورود نمایندگان لیستی به مجلس شورای اسلامی با تکرار های سیاسی نشان می دهد که افرادی که با لیست سیاسی وارد مجلس می شوند هیچگاه نمی توانند دغدغه اصلی خود را حل مشکلات معیشتی مردم قرار بدهند.

به گزارش رودآور به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجلس دهم شورای اسلامی بیش از 3 سال است که با ترکیبی بی سابقه تشکیل شده است؛ برخلاف مجلس های قبل که ترکیب اصولگرایی یا اصلاح طلبی برتری داشت این مجلس ترکیبی از اصلاح طلبان اصولگرایان و مستقلان بود و از همین رو چالش های زیادی به همراه داشت.

یکی از لیست هایی که توانست در تهران و برخی از استان ها به مجلس راه پیدا کند لیست امید بود؛ لیست امید اگرچه نمایندگانی کم سابقه و حتی بدون سابقه را در خود جا داده بود اما در نهایت توانست بخشی از کرسی های مجلس را به خود اختصاص بدهد.

عده ای از کارشناسان از ابتدا معتقد بودند که لیست امید نمی تواند در مجلس پیگیر مطالبات مردمی باشد و دلیل آن هم حضور این لیست پشت سیاسی کاری های آن مخفی می شود؛ هرچندعده ای دیگر از کارشناسان معتقد بودند که لیست امید به دلیل بی تجربه بودن ترجیح می دهد خود را به بهترین شکل در مجلس نمایش دهد.

با گذشت 3 سال از عملکرد مجلس شورای اسلامی موضع گیری ها و تلاش های اعضای فراکسیون امید در مجلس حاکی از آن است که همانطور که این اعضا با سیاسی کاری توانستند به مجلس راه پیدا کنند تنها دغدغه هایشان امورات حزبی و جناحی بوده و پیگیر دغدغه ها و مطالبات معیشتی مردم نبوده اند.

دفاع از نجومی‌بگیران از تریبون مجلس
 
بعد از انتشار حقوق برخی از مدیران و درآمد ها چند ده میلیونی آنها، بررسی سقف حقوق مدیران وقتی در بهار سال 95 در مجلس آغاز شد. در این میان فراکسیون امید مجلس به جای جلوگیری از حقوق های نجومی، ضمن دادن مجوز برای افزایش بی رویه حقوق، حقوق های نجومی را قانونی کرد.

بر همین اساس  و بنا بر تبصره یک  این ماده شورای حقوق و دستمزد می تواند با پیشنهاد روسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس جمهور که ریاست دستگاه های اجرایی را برعهده دارند و بالاترین مقام دستگاه های اجرایی برای مشاغل تخصصی، واحدهای عملیاتی، مناطق مرزی و محروم تا 60 درصد دریافت موضوع این ماده علاوه بر سقف مقرر در این ماده منظور کند.

در این میان شورای نگهبان مصوبه ای که با تلاش فراکسیون امید تلاش داشت حقوق‌های نجومی را غیر قانونی کند رد کرده اما باز هم نه تنها اعضای فراکسیون امید به تقابل به این ماجرا برنخواستند که حتی فاطمه حسینی یکی از اعضای این فراکسیون از تریبون خانه ملت به دفاع از پدرش (صفدر حسینی) که در واقع برند نجومی‌بگیران محسوب می‌شود، پرداخت و واقعیت فهرست امید را به نمایش گذاشت.

شاهکاری از فراکسیون امید برای بستن دهان منتقدان

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، 34 نفر از نمایندگان از جمله محمدرضا عارف اقدام به تهیه طرحی دو فوریتی کردند که براساس آن  فردی که در مراسم سخنرانی سوالی بپرسد که این سوال موجب جلب توجه شود، ممکن است به دو سال حبس محکوم شود. در ماده واحده این طرح آمده:

«هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سوال و یا غیر آن در مراسم سخنرانی اعم از مراسم رسمی یا مراسمی که عرفاً بدون مجوز تشکیل می‌شود موجبات توقف یا جلب توجه به خود و یا تشنج شود به حبس از 6 ماه تا دو سال محکوم می‌گردد. نیروی انتظامی موظف است فوری فرد یا افراد را بازداشت و تا تحویل به مقامات قضایی نگهداری کند!»
 
تهیه این طرح در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با هدف بستن دهان‌ها برای بیان ناکارآمدی‌های دولت یازدهم صورت گرفته و بار دیگر نوع نگاه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نسبت به مردم و منتقدان را نشان داد.

 
اصلاح‌طلبان شیفته سلفی با موگرینی
حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور و ذوق زدگی تعدادی از اعضای فراکسیون امید مجلس حاشیه های سنگینی را برای این فراکسیون به وجود آورد.

در حاشیه این مراسم تعدادی از اعضای فراکسیون امید از جمله احمد مازنی و علیرضا رحیمی در حالتی غیرمعمول اقدام به سلفی گرفتن با موگرینی کردند؛ انتشار تصاویر این نمایندگان در حال گرفتن سلفیواکنش های زیادی را به همراه داشت تا جایی که برخی دیگر از اعضای مجلس به آنها بابت این رفتار تذکر دادند.

برخی از رسانه های خارجی نیز این تصاویر را دستمایه ای برای نمایش ذوق زدگی ایران از ایجاد روابط با غرب کردند؛ این رسانه ها تا مدت ها این تصاویر را به عنوان خوراک خبری استفاده کرده و تحلیل ها و گزارش های زیادی درباره آن نوشتند.

 
حمایت فراکسیون امید با سه لایحه ذیل FATF

در شرایطی که برجام در کشور به سرانجام نرسید و طرف های غربی و آمریکایی نسبت به انجام تعهدات خود در این توافق بدعهدی کردند، دولت به همراه فراکسیون امید سعی در تصویب سه لایحه ذیل FATF داشت که خود تحریمی بزرگی بعد از اجرای آن از سوی ایران رققم می خورد اگرچه در نهایت مجلس بررسی این لایحه را مسکوت گذاشت اما لایحه پالرمو به تصویب رسید تا شورای نگهبان باز هم هزینه این بی تدبیری نمایندگان را پرداخت کند.

نکته جالب این است که پیش از شروع جلسه علنی مجلس نشست شورای مرکزی فراکسیون امید(اصلاح‌طلبان) مجلس با محوریت بررسی لوایح سه‌گانه پالرمو، مبارزه با پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم برگزار شده بود و در این جلسه در این جلسه مطرح شده است که با توجه به اینکه این لوایح از سوی دولت ارائه شده،‌ در کمیسیون امنیت ملی بررسی شده و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم آن را تأیید کرده است، فراکسیون امید از آن اعلام حمایت می‌کند.

 

 حضور برخی از اعضای فراکسیون امید در جام جهانی

اواسط خرداد ماه بود که خبری مبنی بر سفر 7 نماینده مجلس از فراکسیون ورزش و کمیسیون فرهنگی به روسیه برای حضور در بازی های جام جهانی در فضای مجازی منتشر شد.

براساس این خبر برخی از اعضای فراکسیون امید مجلس مانند غلامرضا کاتب، پروانه سلحشوری، وکیلی و اسماعیل سعیدی از کمیسیون فرهنگی به همراه رحیم زارع، همایون یوسفی و یوسف نژاد از فراکسیون ورزش به وزارت ورزش و جوانان برای انجام این سفر معرفی شده اند.

هرچند این نمایندگان در ادامه اعلام کردند که برای کم تر کردن هزینه های بیت المال از این سفر چشم پوشی کرده اند اما پروانه سلحشوری از نمایندگان لیست امید اعلام کرد که به این سفر خواهد رفت.

 

نامه اعضای فراکسیون امید برای رفع حصر سران فتنه

 

مرداد ماه سال گذشته بود که غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید از تشکیل کمیته‌ای در فراکسیون امید برای «پیگیری مطالبه رفع حصر» خبر داد.

وی گفته بود با توجه به انتقادات برخی اعضای فراکسیون امید نسبت به کندی روند پیگیری رفع حصر قرار شد این فعالیت‌ها به شکل رسانه‌ای‌تر دنبال شود. او گفت: «کارگروه خاصی برای پیگیری مطالبه رفع حصر به دستور دکتر عارف و با محوریت او تشکیل شده است.

در همین راستا سایر اعضای فراکسیون امید در گوشه و کنار مصاحبه هایی برای رفع حصر سران فتنه انجام داده بودند حتی علی مطهری مدهی شد صحبت هایی در این زمینه با رهبر انقلاب داشته است.

 

تجربه سه ساله ورود نمایندگان لیستی به مجلس شورای اسلامی با تکرار های سیاسی نشان می دهد که افرادی که با لیست سیاسی وارد مجلس می شوند هیچگاه نمی توانند دغدغه اصلی خود را حل مشکلات معیشتی مردم قرار بدهند.

نمایندگانی که به اذعان خودشان فکر نمی کردند کار نمایندگی تا این حد سخت و پیچیده باشد؛ تا جایی که پروانه سلحشوری در مصاحبه ای گفته بود اگر بازگردم هرگز برای مجلس کاندیدا نمی شوم.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان