آخرین اخبار

پربیننده ها

10. مرداد 1397 - 8:00   |   کد مطلب: 34334
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری سه‌شنبه شب بار دیگر موضع «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا برای دیدار «بدون پیش‌شرط» با ایرانی‌ها را رد کرد.

به گزارش رودآور به نقل از فارس؛ ترامپ که از زمان ورود به کاخ سفید با اثرپذیری از لابی‌‌های سعودی-اماراتی-صهیونیستی اتخاذ ضدایرانی‌ترین سیاست‌ها را در دستور کار قرار داده دوشنبه (۸مرداد/ ۳۰ جولای) در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا تلاش کرد تصویر سیاستمداری حامی گفت‌وگو و مذاکره از خودش به نمایش بگذارد. 

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سئوال یک خبرنگار که پرسید آیا حاضر است با «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران دیدار کند گفت که همیشه طرفدار چنین دیدارهایی بوده و حاضر است «بدون پیش‌شرط» این کار را انجام دهد.

سخنان ترامپ در حالی مطرح شد که «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در اردیبهشت‌ماه که اولین سخنرانی او در زمینه سیاست خارجی پس از انتصاب به این سمت بود ۱۲ شرط را برای  دیدار و مذاکره جدید با ایران مطرح کرده بود.

«پامپئو» روز سه‌شنبه (۹مرداد/ ۳۱ جولای) هم علی‌رغم موضع‌گیری جدید ترامپ بار دیگر برای هر گونه دیدار یا تعامل با ایران شرط گذاشت. 

وی مدعی شد: «ما قبلا هم گفتیم، رئیس جمهور میخواهد مشکلات را حل کند. اگر ایرانیها نشان دهند که متعهد به تغییرات اساسی در نحوه رفتار با مردم خود هستند، رفتارهای خشونت آمیز را متوقف کنند، و اینکه می‌توانند توافق کنند که وارد یک توافق هسته‌ای ارزشمند شوند که واقعا از تکثیر سلاحهای هسته‌ای جلوگیری کند، خب رئیس جمهور همانطور که گفت آماده است بنشیند و با آنها مذاکره کند.»

اما «هیثر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در کنفرانس خبری سه‌شنبه شب علی‌رغم بیان این ادعا که «مایک پامپئو» از موضع ترامپ برای گفت‌وگو با ایران حمایت می‌کند گفت: «در صورتی که ایران رفتارش را تغییر دهد حاضر به گفت‌وگو با مقام‌های این کشور هستیم.»

اعلام آمادگی جدید ترامپ برای «گفت‌وگو بدون پیش‌شرط» با مقام‌های ایران در حالی مطرح شد که او اردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت کشورش در توافق هسته‌ای حاصل‌شده میان ایران و گروه ۱+۵ که حاصل سال‌ها گفت‌وگو بر سر پرونده هسته‌ای ایران بود پایان داد.  

این توافق تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران از یک سو و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) حاصل شد و قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان