پیغام خطا

  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.
  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

آخرین اخبار

پربیننده ها

27. ارديبهشت 1398 - 8:13   |   کد مطلب: 34941
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: فراموش کردن اطلاعات، گاهی آزاردهنده است و فقط در برخی موارد نشانه‌ای از بیماری جدی است.

به گزارش رودآور؛ محمدعلی غفاری متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره سازوکار حافظه و ابتلا به فراموشی اظهار کرد: حافظه انسان تصویر دقیق تجربیات او نیست و نمی تواند همه اطلاعات را با جزئیات به خاطر بسپارد درنتیجه با فیلتر کردن برخی اطلاعات این مشکل را برطرف می‌کند.

غفاری ادامه داد: در هنگام ذخیره سازی خاطرات، مغز اولویت را به تجارب با ارزش و  اطلاعاتی مهم می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های آینده مفید باشد؛ بنابر چنین سازوکاری اجازه حذف به سایر اطلاعات حفظ شده داده خواهد شد.

این متخصص مغز و اعصاب  با اشاره به اینکه اولویت بندی ارزشمندی خاطرات و تحکیم آن‌ها در حافظه نیاز به زمان دارد، گفت: خاطره‌ای که بلافاصله پس از یک اتفاق ارزشمند برای مغز رخ می‌دهد (مانند به خاطر سپردن قسمتی از یک هزارتو که بلافاصله پس از پاداش نقدی رخ می‌دهد)، همان عملکردی را در به خاطره سپرده شدن حافظه دارد که زمان طولانی خوابیدن در تحکیم خاطرات دارد، این 2 شکل به‌طور مشترک برای تنظیم زمان بندی ترتیب اتفاق افتادن خاطرات و شکل دادن حافظه موثر هستند.

بیشتر بخوانید: بررسی علل فراموشی + راهکار‌های مقابله با آن

غفاری بیان کرد: جالب است بدانید که خاطرات بلافاصله پس از آزمایش در حافظه ثبت نمی‌شوند، بلکه باید از فیلتر اولویت‌بندی بر حسب ارزشمندی در مغز عبور کنند؛ تجربیات ما برحسب معنی دار بودن برای مغز فیلتر می‌شوند.

وی ادامه داد: فراموشی می‌تواند بر عملکرد روزانه‌ ما تأثیرات منفی داشته باشد و  به‌عنوان نقصی در عملکرد مغز مورد توجه قرار می‌گیرد؛  اما این ویژگی مغز ما را در تصمیم‌گیری هوشمندانه‌ یاری می‌کند؛ این را فراموش نکنید که فراموشی جزئی از عملکرد حافظه است و حافظه مکانی برای انباشت بی‌وقفه اطلاعات نیست، بلکه هدف آن هوشمند ساختن  فرد برای تصمیم‌گیری زیرکانه به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: آیا هر فراموشی آلزایمر است؟

از فراموش کردن اطلاعات نترسید

این متخصص مغز و اعصاب یادآوری کرد: فراموش کردن اطلاعات، گاهی آزاردهنده است و در پاره‌ای از موارد می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی تلقی شود؛ با این‌حال نیاز نیست که با هر فراموشی نگران این موضوع شوید، بار بعدی که فراموش کردید کلید خانه را کجا گذاشته‌اید، به این فکر نکنید که دچار بیماری زوال عقل شده‌اید؛ بلکه این رفتار را عملکردی صحیح و البته اساسی تلقی کرده و نفسی راحت و عمیق بکشید.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان