پیغام خطا

  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.
  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

آخرین اخبار

پربیننده ها

11. اسفند 1397 - 9:17   |   کد مطلب: 35229
کارشناسان اقتصادی تصویب افزایش 20درصدی حقوق ها را عمیق کننده شکاف طبقاتی در جامعه می دانند، این همان مسئله ای است که مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق هم بر آن مهر تأیید گذاشت و گفته که؛ طرح کمیسیون برای افزایش حقوق به عدالت نزدیکتر بود اما شرایط به گونه ای پیش رفت که مجلس به طرح دولت رأی داد.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ شامگاه هشتم اسفندماه جاری نمایندگان مجلس بر اساس موافقت خود مصوبه، افزایش 20 درصدی حقوق كاركنان دولت در سال آينده را به تصویب رساندند.
در این باره «محمدمهدی مفتح» سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 کل کشور در گفت و گو با خبرنگار رودآور؛ گفت: آنچه که برای حقوق بگیران مهم است، خالص دریافتی آن ها از حقوقشان پس از کسر مالیات است و به همین دلیل دو مسئله میزان رشد حقوق و دریافت مالیات هر ساله در بودجه بررسی می شود.
وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، رشد سریع قیمت ها، تورم بسیار بالا و وضعیت نابسامانی که بازار دارد و زندگی افراد به ویژه حقوق بگیران را بسیار تحت فشار قرار داده است، از این رو در کمیسیون تلفیق بودجه 98، تصمیمی گرفته شد که بر اساس آن، تا حدودی زیادی وضعیت موجود سامان بهتری داده شود و به عدالت نزدیکتر باشد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: بنابراین در ابتدای امر کمیته ای برای بررسی همه جانبه مسئله، از افراد خبره و اهل فن تشکیل شد تا با مطالعه و تحقیق بهترین راهکار را ارائه شود و بعد گزارش حاصل شده را به صحن علنی مجلس ارائه دادیم.
مفتح عنوان کرد: چه در باره مالیات و چه درباره افزایش حقوق قوانین دائمی موجود است و حتی در برنامه پنج ساله ششم هم احکامی در این خصوص آمده، اما آن قوانین در شرایط عادی باید اعمال شود و از آنجا که شرایط اقتصادی کشورمان با توجه به تحریم های ظالمانه ای که امریکا علیه ملت ما دارد و وضعیت نامناسب اقتصادی و نابسامانی در بازار در نهایت تصمیم بر آن شد که در سال جاری توجه ویژه ای به حقوق بگیران به ویژه آنانی که حقوقشان سطح پایین است داشته باشیم تا مقداری فشار اقتصادی کمتر شود.
وی ادامه داد: از یک سو دولت پیش بینی کرده بود دریافت کنندگان حقوق تا ماهی دو میلیون و 500 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف باشد و بعد از طبق جدولی که در قانون مالیات ها موجود است، مالیات پلکانی از دریافت کنندگان حقوق های بالاتر گرفته شود، با این حال کمیسیون این مبلغ را به دو میلیون و 750 هزار تومان رساند یعنی همان چیزی که در مجلس تصویب شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه تصریح کرد:  البته پیشنهاد بنده معاف شدن بگیرانی که تا سه میلیون تومان حقوق دریافت می کنند  از پرداخت مالیات بود با این استدلال که وقتی دولت در جایی دیگر اعلام می کند که کسانی که کمتر از سه میلیون تومان حقوق بگیر هستند سبد کالای اساسی به آنان تعلق می گیرد، یعنی خط فقر سه میلیون است، بنابراین کسی که زیر خط فقر حقوق می گیرد که دیگر معنا ندارد از آن مالیات بگیرم، به همین دلی پیشنهاد خود را ارائه دادم داده شد اما در نهایت مجلس به همان دو میلیون و 750 هزار تومان رأی داد.
مفتح همچنین درباره افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 98، گفت: در کمیسیون تلفیق نظر و جمع بندی بر آن شد تا حقوق را برای همه حداقل 500 هزار تومان و حداکثر آن را یک میلیون تومان در نظر بگیریم که به طور قطع این طرح به عدالت نزدیکتر بود.
وی اظهار کرد: با این وجود و حتی با ارائه شدن طرح کمیسیون تلفیق به صحن علنی، مجلس به این مصوبه کمیسیون تلفیق رای نداد و در نهایت با طرح دولت که افزایش 20 درصدی حقوق سال 98 مصوب شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه تأکید کرد: ما یعنی کمیسیون تلفیق تمام تلاشمان بر این بود که تصمیمی برای اجرای عدالت بگیریم که البته شرایط به گونه ای دیگر پیش رفت.
دولت اراده لازم برای حل مشکلات مردم را ندارد/تصویب افزایش 20درصدی حقوق ها عمیق کننده شکاف طبقاتی
ناگفته نماند که پیش از این نیز «رحمان نادی» عضو سابق اتاق بازرگانی در گفت و گو با خبرنگار رودآور، با بیان اینکه دولت با رأی مردم انتخاب شد، اما آن اراده لازم برای حل مشکلات اقتصادی را ندارند، گفته بود که بی عدالتی در جامعه ایجاد مشخص است و شکاف و فاصله طبقاتی هر روز با تصمیمات جدیدی بیشتر می شود.
وی اظهار کرد: قانون اخیر مجلس که تأییدی بر طرح دولت در افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت بود و عادلانه نیست هم به این شکاف عمق بیشتری می بخشد.

به گزارش رودآور؛ باید دید برای چه دولتی ها به دنبال ایجاد این شکاف طبقاتی هستند و از سویی دیگر عده ای از نمایندگان هم با تصویب لایحه هایی از این قبیل بر تنگدستی و اوضاع نابسامان معیشت مردم دامن می زنند، اینان منتخبان همین مردم هستند و وام دارشان، اما در حمایت از مردم اقداماتی که باید انجام نمی دهند، که خود جای سوال دارد.
زنگنه 
انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان