آخرین اخبار

پربیننده ها

25. فروردين 1398 - 20:17   |   کد مطلب: 35448
بارندگی‌های فروردین ماه امسال که ۲۲ استان کشور را درگیر کرد در استان همدان نیز خساراتی برجای گذاشت به نحوی که در آخرین برآوردها ۱۵ هزار و ۷۱۳ واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده اند.

به گزارش رودآور به نقل از خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: با توجه به تنوع حوادث طبیعی قابل رخداد در کشورمان، ایران در زمره کشورهای سانحه خیز دنیا قرار می‌گیرد که از سیلاب به عنوان یکی از مهم‌ترین و مخرب‌ترین آنها نام برده شده است.

در نگاهی به خسارت‌های به جا مانده در بارش‌های فروردین ماه که ۲۲ استان کشور را در برگرفت عوامل طبیعی رخداد یک سیلاب همچون بارش‌های تند و سطوح شیبدار به علاوه عوامل غیر طبیعی از جمله تعدی به حریم مسیل ها مؤثر بود که البته خسران‌های جانی و مالی بسیاری بر جای گذاشت.

خسارت یک هزار میلیاردتومانی سیل در استان همدان

در این میان روستاها بیشتر از شهرها درگیر سیل و خسارت‌های ناشی از آن شدند تاجایی که از زمان وقوع سیل و آب گرفتگی‌های شدید در بیش از ۲۰ استان کشور به طور پراکنده برآوردهایی درباره میزان خسارت ارائه شده و در استان همدان نیز استاندار همدان میزان خسارت‌ها را یک هزار میلیارد تومان ذکر کرده است اما در گزارشی پیرامون اتفاقات رخ داده در پی بارندگی‌ها و وضعیت روستاهای این استان مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان به توضیح وضعیت پرداخت.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان در همین خصوص با بیان اینکه بر اثر بارندگی‌های فروردین به بخش مسکن استان همدان خساراتی وارد شد، اظهار داشت: البته از نعمت باران نمی‌توان غافل شد چرا که خشکسالی‌های پی در پی شرایط سختی را به وجود آورده بود.

حسن ظفری با بیان اینکه مردم در بستر رودخانه‌ها و حریم رودها که نباید ساخت و سازی در آنها انجام می‌شد ساختمان بنا کرده بودند و همین موارد مشکل ساز شد، عنوان کرد: بالاخره طبیعت به مقابله با ما پرداخت و راه خود را پیدا کرد و در این زمینه برخی استان‌ها خسارت‌های جانی و مالی داشتند.

همدان دومین استان پر بارش کشور

وی با بیان اینکه باید در یک تعامل معقول با طبیعت تعامل داشته و حقوق طبیعت را ارزش نهاد، گفت: استان همدان از ششم فروردین ماه در آماده باش بود و رده‌های مختلف ستادی و شهرستانی با هوشیاری و آگاهی در صحنه حضور داشتند و در حالی که همدان دومین استان پر بارش کشور شد اما کمترین خسارت آسیب‌ها بر جای ماند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با بیان اینکه بحران به دور از هیاهو و جنجال و در فضایی آرام پیگیری شد و همدان آزمون خوبی را پشت سر گذاشت، اظهار داشت: ۹۳۸ نقطه جمعیتی توسط ارزیابان بنیاد مسکن استان همدان مورد ارزیابی قرار گرفت که از این تعداد ۲۲ نقطه شهری و ۹۱۶ نقطه روستایی بود.

۱۵ هزار و ۷۱۳ واحد مسکن در استان همدان خسارت دید

وی با بیان اینکه بیش از ۱۹ هزار و ۴۳۱ واحد ارزیابی شد، گفت: در مجموع به ۱۵ هزار و ۷۱۳ واحد مسکن در استان همدان خسارت وارد شده است که از این تعداد ۸ هزار و ۵۰ واحد نیاز به تجدید بنا و احداث مجدد دارند و ۷۷۱۳ واحد نیز تعمیر اساسی می‌خواهند اما ۳۷۱۸ واحد از بناهای ارزیابی شده آسیبی ندیده‌اند.

ظفری با بیان اینکه در استان همدان ۴.۵ درصد اماکن مسکونی موجود در بارندگی‌های اخیر آسیب دیده و نیاز به بازسازی و نوسازی دارند؛ دلایل خسارت‌های به جای مانده را ناپایداری ساختمان‌ها و سازه‌ها و عدم رعایت مقررات ملی ساختمان برشمرد و گفت: خوشبختانه به بخش مسکن روستایی که از تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن استفاده کرده بودند آسیب نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم روستاها می‌توانند از تسهیلات نوسازی و بهسازی واحدها استفاده کنند، اظهار داشت: این تجربه به همه ما ثابت کرده هر جا مقررات ملی ساختمان را رعایت کنیم و دانش مهندسی را به کار گیریم دچار آسیب نخواهیم شد اما کم توجهی به دانش مهندسی و ضوابط مقررات ملی ساختمان و حریم رودها معضلاتی را ایجاد می‌کند که گریبان ما را خواهد گرفت.

ظفری با تأکید بر اینکه میزان خسارت‌ها علیرغم بارندگی‌های صورت گرفته کم است، اظهار داشت: این امر نتیجه توجه مردم به رعایت مقررات ملی ساختمان و نظام مند شدن ساخت و سازها در روستاهاست.

برای احداث مجدد واحدهای خسارتی بیش از ۵۱۵ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض مورد نیاز است مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با اشاره به اینکه برای احداث مجدد واحدهای خسارتی بیش از ۵۱۵ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض مورد نیاز است، گفت: این مبلغ بعد از تأیید و تصویب در هیئت وزیران و ابلاغ به استان‌ها اجرایی خواهد شد.

وی میزان تسهیلات احداثی مسکن روستایی را ۴۰ میلیون تومان و کمک بلاعوض برای جبران خسارت را ۱۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: میزان تسهیلات واحدهای احداثی در شهرها ۵۰ میلیون تومان و میزان کمک بلاعوض برای جبران خسارات ۱۲ میلیون تومان است.

ظفری میزان تسهیلات برای واحدهای تعمیری را بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان به نسبت میزان آسیب و خسارت عنوان کرد و گفت: کمک ۵ میلیون تومانی بلاعوض نیز مدنظر است.

۴۶۴ واحد مسکن شهری خسارت دید

وی تعداد واحدهای شهری نیاز به احداث مجدد را ۴۹۳ واحد ذکر کرد و گفت: تعداد واحدهای شهری نیازمند به تعمیر نیز ۴۶۴ واحد است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با اشاره به اینکه بیشترین خسارات به نهاوند و ملایر وارد شده چرا که شدت بارندگی در این شهرستان بیشتر بوده است، اظهار داشت: در استان همدان و سرپل ذهاب آزمون خوبی را پس دادیم چرا که از ۷ هزار و ۵۰۰ واحد ساخته شده در سرپل ذهاب با پشت سر گذاشتن دو زلزله سنگین و سیل خساراتی بر جای نماند و تمام واحدهای نوساز ساخته شده مقاوم بودند.

ظفری با بیان اینکه در نظر داریم فرآیند بازسازی واحدهای مسکونی را طی یک سال به اتمام برسانیم، گفت: در این زمینه دهیاری‌ها و بخشداری‌ها کمک حال مجموعه بنیاد مسکن بودند و گزارش‌ها را ارائه دادند اما اگر کسی جا مانده می‌تواند به بنیاد مسکن مراجعه کند تا تیم ارزیاب را به محل مورد نظر اعزام کنیم.

فعالیت ۴۰ تیم ارزیاب

وی با بیان اینکه در هر شهرستان ۵ تیم ارزیاب فعال بود و در مجموع ۴۰ تیم ارزیاب کارها را انجام می‌دادند، گفت: این افراد در حوزه تخصصی بازسازی وارد شدند و کار ارزیابی صورت گرفت.

ظفری به وقوع سیل در استان لرستان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه به لحاظ تجربه استان همدان؛ بازسازی دورود و ازنا در استان لرستان به همدان سپرده شده است و نیروهای این مجموعه از ۱۲ فروردین ماه به همراه تجهیزات فنی و مهندسی به محل اعزام شده‌اند و ضمن انجام امور پیشگیری خطرات تا حدی مدیریت شد، اظهار داشت: در حال حاضر استان معین بازسازی در این دو شهرستان هستیم به طوری که ۲۵۳۷ واحد در درود و یک هزار و ۸ واحد در ازنا ارز یابی شد.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ واحد شهری و روستایی در دورود نیازمند بازسازی است، اظهار داشت: ۳۹۲ واحد نیز در ازنا نیازمند بازسازی است.

یک هزار و ۲۲۰ واحد روستایی و ۴۳۵ واحد شهری در دورود و ۵۶۰ واحد روستایی و ۱۱ واحد شهری در ازنا تعمیری هستند ظفری تعداد واحدهای تعمیری در این دو شهرستان را مورد اشاره قرار داد و گفت: یک هزار و ۲۲۰ واحد روستایی و ۴۳۵ واحد شهری در دورود و ۵۶۰ واحد روستایی و ۱۱ واحد شهری در ازنا تعمیری هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با بیان اینکه در زلزله سرپل ذهاب نیز بازسازی ۸۵ روستا به همدان سپرده شد و ۷ هزار و ۵۰۰ واحد بازسازی و تعمیر شدند، گفت: خوشبختانه کارها انجام شده و رضایتمندی عمومی در این روستاها ایجاد شده است.

وی از حضور ارزیابان پژوهشکده سوانح و بلایای طبیعی در استان همدان خبر داد و با بیان اینکه این گروه برای انجام مطالعاتی در خصوص روستاهای در معرض رانش به همدان می آیند، گفت: اگر تشخیص داده شود مطالعات گسترش خواهد یافت.

آنچه مسلم است باید اقدامات لازم جهت پیش بینی و مقابله با سیلاب صورت گیرد و در این زمینه ارتباط و هماهنگی و همکاری‌های لازم و مناسب بین نهادها و ارگان‌های مرتبط به عمل آید تا خسارات کمتری بر جای ماند.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان