آخرین اخبار

21. ارديبهشت 1398 - 15:00   |   کد مطلب: 35585
معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان:
۲۲ هزار سازه بزرگ و کوچک آبخیزداری در استان همدان وجود دارد
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبعی و آبخیزداری استان همدان از وجود ۲۲ هزار سازه بزرگ و کوچک آبخیزداری در استان همدان خبر داد.

به گزارش رودآور به نقل از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان؛ محمد مهدی آرتیمانی گفت: با توجه به میزان و شدت بارش‌ها سیلابی که در فروردین اتفاق افتاد بی سابقه بود و یکی از راهکارهای کنترل روان آب‌ها و سیلاب‌ها انجام کارهای آبخیزداری است.

آرتیمانی اظهار داشت: عملیات آبخیزداری در بخش‌های مدیریتی، ترویجی، بیومکانیکی و مکانیکی انجام می‌شود که با هدف کنترل روان آب‌ها، کنترل فرسایش و رسوب و افزایش پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: در سیل اخیر سازه‌هایی که از سال ۷۱ در سرشاخه‌های مختلف استان اجرا شده بود به خصوص در شهرستان کبودرآهنگ، اثرات خود را ایفا کردند و اثر بخشی آن را در کاهش سیلاب‌ها در پایین دست دشت کبودرآهنگ می‌توان دید.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبعی و آبخیزداری استان همدان عنوان کرد: در استان همدان ۲۲ هزار سازه کوچک و بزرگ آبخیزداری احداث و در سطح ۲۷۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی به اجرا درآمده است.

وی اظهار داشت: این سازه‌ها سه میلیون متر مکعب روان آب را در سیلاب فروردین ماه کنترل کردند که نمونه اجرایی آن بند خاکی داس قلعه کبودرآهنگ و طاسران و ساماندهی رودخانه طاسران است که کمترین خسارت‌ها در این بخش‌ها وارد شد.

آرتیمانی اظهارکرد: عملیات آبخیزداری علاوه بر کنترل سیل آب را در سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ می‌دهد و رطوبت خاک افزایش می‌یابد و خسارت‌ها نیز کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان