آخرین اخبار

پربیننده ها

11. خرداد 1398 - 15:03   |   کد مطلب: 35685
مربی یکی از حلقه های صالحین در یکی از مساجد همدان بر آن شده، تا با انجام برنامه های جذاب در جذب کودکان و نوجوانان به مسجد قدمی نو بردارد، او معتقد است که باید برنامه های مسجد محور به گونه ای باشد تا زمینه تبدیل شدن آموزش ها به رفتارهای صحیح را فراهم سازد.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ نجوای دلنشین قرآن از بلندگوی مسجد پخش می شود و ندا می دهد اذان مغرب در پیش است، جزءخوانی هم به انتهای خود رسیده، صلواتی می فرستند و مربی حلقه صالحین، آستین ها را بالا می زند و کودکان هم یکی یکی آستین هایشان را بالا می زنند، علی، حسین، رادین، رضا، مهدی، آیدین و تا نفر شصتم، وضو می گیرند و آماده اقامه نماز می شوند، و کنار مربی تکبیر نماز می گویند و اقامه آن.

*برپایی سفره های افطاری ساده به همت یک مربی در مسجد

تعدادشان این روزها نسبت به روزهای نخستین ماه مبارک رمضان سه برابر شده است، آنان کودکان و نوجوانانی هستند که برخی از روزه دار و برخی دیگر نه، عمده یشان به سن تکلیف نرسیده اند، اما مربی بیشتر از همیشه به آنان احترام می گذارد و برای پذیریش مسئولیت در آینده با آنان تمرین مسئولیت پذیری می کند، قرار است در قسمتی از مسجد که مکان مناسبی است خود همین کودکان و نوجوانان از صفر تا صد برنامه سفره افطاریشان را دنبال کنند و ابتدا افطاری بین آنان توزیع می شود تا بزرگترها.

این روزها همین نوجوانان راه و رسم کارهای گروهی را خوب می دانند هر چه باشد از مربیشان آموخته اند.

به سراغ مربی آنان می رویم، تا بدانیم چه شد که هر روز بر تعداد این کودکان و حضورشان در مسجد افزوده می شود، طبق آموزه های دینی بهترین راه برای انس گرفتن با مسجد، رفتن به این مکان مقدس از همان دوران کودکی و اخت گرفتن با آن است.

*حلقه های صالحین، زمینه تبدیل شدن آموزش به رفتارهای صحیح را فراهم می سازد

«حسین ربیعی» مربی حلقه صالحین مسجد صاحب الزمان(عج) بلوار شهیدان شاه حسینی همدان در گفت و گو با خبرنگار رودآور، با بیان اینکه در مسئله حلقه های صالحین به دنبال یک فرآیند آموزشی نیستیم، گفت: هرچند که آموزش شروع کار باشد اما می بایست آموزش ها و گفتارهای ذهنی به رفتار تبدیل شود و این نکته ای است که برای ما اهمیت ویژه ای دارد، چرا که اگر نتوانیم از ظرفیت حلقه برای تبدیل آموزش های ذهنی به رفتاری بهره بگیریم کارمان ناقص و ابتر مانده است.

*در حوزه رفتارسای با مشکل مواجه هستیم

وی اظهار کرد: به طور مثال در موضوع نماز اول وقت و فضیلت آن همه آنچه را که باید می دانند، اما در مقام عمل اگر قضاوت منصانه ای داشته باشیم، در پاسخ به این سوال که چند نفر برای نماز جماعت در مسجد حاضر می شوند؟ جواب قابل قبولی از نظر تعداد حاضرین نداریم، این مطلب به خوبی نشان می دهد که ما در حوزه رفتارسازی با مشکل مواجه هستیم.

این مربی حلقه صالحین نوجوانان افزود: همچنین این روزها بدپوشش هایی در جامعه هستند، پوشش حوزه رفتاری است و زمانی این حوزه رفتاری شکل گرفته که قبلش حوزه اعتقادی و باوری تغییر کرده یا متزلزل شده باشد که به اینجا ختم شده است.

*مربی حلقه با گفتار و رفتارش می تواند الگوی مناسبی برای متربیان باشد

ربیعی عنوان کرد: در بحث حلقه صالحین به طور دقیق این نکته باید اتفاق بیافتد که به گونه ای بیاموزیم تا آموخته ها و اعتقادات تبدیل به حوزه رفتار شود و این مربی و یا سرگروه است که می تواند به یک الگوی مناسب برای متربیان تبدیل شود، چرا که حتی یک لبخند و اخم نا به جا این امکان را به وجود می آورد تا فرآیند تربیتی را مختل کند.

*حلقه های صالحین با ظرفیت کارگروهی، بستر مناسبی برای رفتارسازی صحیح است

وی با تأکید بر اینکه همیشه خروجی یک کارگروهی ارزش و اهمیت بالایی دارد و به اصطلاح پخته تر است، گفت: فرآیند تربیتی در حرکت های گروهی و بازی های جمعی بهتر انجام می شود، از این رو حلقه های صالحین ظرفیت و بستر مناسبی برای شکل گیری الگوهای رفتاری مطلوب در تمامی زمینه های رفتاری است.

*سفره های افطاری ساده و مسئولیت دادن به نوجوانان مسئله ای ارزشمند برای ترغیب آنان به مسجد

مربی حلقه صالحین مسجد صاحب الزمان(عج) همدان افزود: در ماه مبارک رمضان در حلقه ای 20 نفره با حضور نوجوانان بنا را بر آن گذاشتیم تا جزءخونی قرآن کریم در نهایت به اقامه نماز مغرب و سفره های افطاری ساده ختم شود، که خوشبختانه با یک الگوی رفتاری و عملی این روزها شاهد حضوری چندبرابری کودکان و نوجوانان در مسجد شدیم، مسئله ای که بسیار پر اهمیت است یعنی حضور کودکان در مسجد.

ربیعی ادامه داد: کودکان و نوجوانان شیطنت های خاص خود را دارند و نباید ما با رفتارهای خودمان و انتقادهای مکرر  آنان، را از حضور در مسجد منع کنیم، چه بسا یک اخم بی مورد کودکی را از رفتن به مسجد باز دارد.

*جذابیت های متناسب با زمانه را برای حضور کودکان در مساجد فراهم کنیم

وی با تأکید بر اینکه حضور در مسجد و اخت گرفتن با آن تنها از دوران کودکی می تواند در وجود آدمی عجین شود، تصریح کرد: روزگاران گذشته حتی در حیاط مساجد درخت توت می کاشتند، توت میوه ای شیرین است و در یک بازه زمانی 45 روزه می توانست برای کودکان محل جذابی باشد و این گونه قدیمی ها به نوعی برای کودکان در مساجد جذابیت ایجاد می کردند، حضور در مسجد هم زمینه را برای آموزش های بعدی فراهم می سازد.

*راهکارهای جذاب یک مربی برای ترغیب کودکان به حضور در مساجد

این مربی حلقه صالحین نوجوانان افزود: در این مسجد هم سعی بر آن شد تا از روش های متعدد برای جذب کودکان بهره بگیریم، از ایجاد یک کتابخانه کوچک با کتاب های جذاب و مناسب گرفته تا ترتیب دادن برنامه های ورزشی از جمله کوهنوردی.

ربیعی اظهار کرد: اوایل تعداد اندکی از برنامه کوهنوردی استقبال کردند، اما زمانی که سایرین وصف آن را شنیدند، نه تنها کودکان و نوجوانان بلکه والدین آنان هم برای شرکت در برنامه کوهنوردی مسجد ترغیب و با ما همراه شدند.

* با مطالعه بسیار با کودکان در حوزه های رفتاری وارد شویم

وی تأکید کرد: فعالیت در حوزه کودکان و نوجونان بسیار مشکل است هر گفتار، رفتار و عمل ناصحیحی شاید مسیر زندگی یک نفر را تغییر دهد، از این رو می طلبد که با مطالعه بسیار با کودکان در حوزه های رفتاری وارد شویم.

*فضای مجازی رها شده برای کودکان ما آسیب جدی محسوب می شود

این مربی حلقه صالحین نوجوانان در ادامه در پاسخ به این سوال که چگونه توانسته در اوج جذابیت بازی های اندرویدی و رایانه ای این همه کودک و نوجوان را به مسجد فراخواند، گفت: فضای مجازی و بخصوص بازی ها جذابیت های بسیاری برای کودکان و نوجوانان به ویژه برای آقا پسرها دارد و این یک آسیب جدی محسوب می شود و این آسیب زمانی جدی تر می شود که می دانیم نظارتی خاصی هم بر عرضه بازی ها نیست.

ربیعی تصریح کرد: گاهی برخی از والدین تصور می کنند که بازی های اندرویدی و رایانه ای در خانه های آپارتمان نشینی، کودک و نوجوانشان را از خطر حفظ می کند، در حالی که همین بازی ها زمینه اعتیاد به فضای مجازی، مشکلات جسمی و روحی فراوانی را در کودک  فرهم می سازد.

*جایگزین های فضای مجازی باید جذابیت داشته باشند تا جوابگو باشند

وی تأکید کرد: در این فضای ایجاد شده که به مانند آن است که چاقویی تیز در دست کودکی قرار دارد، چگونه باید رفتار کرد؟ به طور قطع به صورت قهری نمی توان وارد شد و باید جایگزین های مناسبی ارائه شود تا کودک تمایل کمتری به حضور در فضای مجازی داشته باشد.

*خصوصی سازی در حوزه ورزش، مانعی برای پر کردن اواقات فراغت مناسب نوجوانان

وی با بیان اینکه ورزش و بازی های گروهی از جذابیت های آقا پسرها محسوب می شود، گفت: متأسفانه با رفتن به سمت خصوصی سازی در حوزه ورزش شاهد هزینه بر شدن ورزش های متنوع هستیم به همین دلیل است که بسیاری خانواده ها ترجیح می دهند از فضای مجازی و بازی های آن برای سرگرم کردن و پر کردن اواقات فراغت فرزندان خود بهره بگیرند چرا که این فضا در ظاهر ارزانتر است.

این مربی حلقه صالحین نوجوانان تصریح کرد: اگر یک توپ پلاستیکی ساده را در جمع تعدادی از پسربچه هایی که مشغول بازی در فضای مجازی هستند بیاندازیم همه آنان بلاشک توپ را گرفته و با آن بازی می کنند، حالا چرا نباید از حداقل امکانات برای سرگرم کردن مناسب نوجوانانمان بهره بگیریم؟!

ربیعی افزود: فراهم شدن زمینه حضور کودکان در مساجد بدون ترش رویی نسبت به آنان می تواند، بستری مناسب برای ایجاد جایگزین های مطلوبی به جای فضای مجازی فراهم سازد آن هم بدون استفاده از هر گونه قوه قهریه، به شرط آن که برنامه جذاب و جامعی برای تداوم و استمرار این حضورها داشته باشیم.

* بازی های گروهی و برنامه های تفریحی و ورزشی جذابیت های خود را دارند

وی تأکید کرد: همین مسئولیت دادن ها به کودکان و نوجوانان، مساعد کردن زمینه برای انجام بازی های گروهی، اردوهای چند ساعته ورزشی و تفریحی، مطالعه کتاب های کودک و البته مناسب و بسیاری برنامه های لذت بخش دیگر همه و همه می توانند جایگزین های مطلوبی حتی به طور موقت برای فضای مجازی افسارگسیخته باشند.

این مربی حلقه صالحین نوجوانان با بیان اینکه فضای مجازی را نمی تواند رد کرد، گفت: فعالیت در فضای مجازی آن هم حساب شده ضرری البته نمی تواند داشته باشد و اگر بازی های مجازی گروهی هم انجام شود بهتر از بازی های انفرادی است که بستر افسردگی و انزوای کودکان را فراهم می سازد.

ربیعی اظهار کرد: آسیب های فضای مجازی بدون شناخت آن می تواند فاجعه آمیز شود، باید در این حوزه با برنامه وارد شویم تا فرندانمان آسیب نبینند.

به گزارش رودآور، حضور یک مربی یا سرگروه حلقه صالحین آن هم با برنامه های جامع و حساب شده، می تواند بستر حضور و استمرار کودکان و نوجوانان در مساجد را فراهم سازد، چه بسا یک لخند به جا زندگی کودک و یا کودکانی را متحول کند، با برنامه های جذاب کودکان را به مساجد فراخوانیم.

زنگنه

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان