آخرین اخبار

پربیننده ها

22. تير 1398 - 9:48   |   کد مطلب: 35924
حمام سراب تویسرکان در گذشته به عنوان حمام عمومی مورد استفاده مردم منطقه سرابی تویسرکان بوده است.موزه مردم‌شناسی (حمام تاریخی سرابی) تویسرکان 18 بهمن سال 87 با شماره 25162 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش رودآور؛  حمام سراب تویسرکان در گذشته به عنوان حمام عمومی مورد استفاده مردم منطقه سرابی تویسرکان بوده است.موزه مردم‌شناسی (حمام تاریخی سرابی) تویسرکان 18 بهمن سال 87 با شماره 25162 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.حمام تاریخی سرابی به همت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان در سال 90 مرمت و بازسازی شد.

بنای تاریخی حمام سرابی به منظور توسعه گردشگری صنعتی و و بهینه از این ظرفیت بالای بنا با کاربری موزه و سفره‌خانه در سال 91 به بهره برداری رسید.این اثر متعلق به دوره قاجاریه با مساحت 550 مترمربع و زیربنای 480 مترمربع و ارتفاع متوسط سه متری از سطح زمین، مصالحی نظیر سنگ، آجر، آهک، ملات و ساروج در ساخت این بنا به کار رفته است.

در حال حاضر کتیبه آهکی این بنا در موزه تاریخ و فرهنگ تویسرکان، خانه مسعودی نگهداری می‌شود. در این کتیبه آمده است.این خانه به همت اهل قریه به سنه 1303 هجری قمری ساخته شده است.

این حمام برابر اصول و قاعده از دو بخش اصلی گرمخانه و یا حمام گرم و سردخانه یا حمام سرد تشکیل شده است؛ در بخش گرمخانه گنبدی مدور دیده می‌شود که در زیر آن چهار دهانه طاق به سبک رومی و حوض آبی از جنس سنگ گرانیت در میانه این بخش احداث شده است.

زنگنه 

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان