آخرین اخبار

پربیننده ها

31. مرداد 1398 - 19:05   |   کد مطلب: 36281
مدیرکل دامپزشکی استان همدان خبر داد:
نمونه گیری از ۲۹ مزرعه پرورش ماهی در استان همدان
مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: کارشناسان دامپزشکی همدان در راستای جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های ویروسی از ۲۹ مزرعه پرورش ماهی در استان همدان نمونه گیری کرده اند.

به گزارش رودآور به نقل از مهر، محمود رضا رسولی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود انواع مزارع تفریخ و پرورش ماهیان سردابی در همدان و احتمال وقوع بیماری های ویروسی در این مزارع، گفت: پایش و مراقبت از بیماری های ویروسی از قبیل IPN - IHN - VHS در سطح مزارع استان به صورت بازدید میدانی و نمونه برداری، توسط کارشناسان دامپزشکی در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه تعداد ۹ واحد مرکز تفریخ، ۸۵ واحد پرورش ماهی های سردابی و ۹ واحد پرورش ماهی های گرمابی در استان همدان مشغول  فعالیت هستند، افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد یک میلیون و ۱۶۷ هزار قطعه بچه ماهی و تعداد ۲۳ میلیون و ۸۷۰ هزار قطعه تخم چشم زده  به مرکز تفریخ استان همدان وارد شده است.

 رسولی اضافه کرد: برای جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های ویروسی در استان همدان نیز از ۲۹ مزرعه پرورش ماهی نمونه گیری انجام شده است.

وی بابیان اینکه یکی از مهمترین بیماری های ماهیان سردابی VHS بوده که می تواند سبب بروز خسارت و تلفات در مزارع شود و با علائمی همچون مرگ و میر شدید، اگزوفتالمی، بروز کم خونی و رگه هایی از خونریزی در عضلات، ملانوز و سیاه شدن پوست بروز می کند، گفت: بیشترین رخداد بیماری در دمای ۱۴- ۴ درجه سانتیگراد اتفاق می افتد که این بیماری هیچ راه درمانی نداشته و تنها باید با رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای از بروز و شیوع آن جلوگیری کرد.

وی عنوان کرد: از آنجا که انتقال بیماری می تواند با استفاده از وسائل و تجهیزات پرورشی، پرندگان، غذا، جابجایی و تردد بین مزارع رخ دهد، باید آبزی پروران مسائل بهداشتی و قرنطینه ای را بیش از گذشته رعایت کرده و آن را مهم بدانند.

 رسولی با تأکید بر اینکه آبزی پروران باید بچه ماهی را از مزارع مجاز و معتبر تحت نظر سازمان دامپزشکی و شیلات تهیه کنند، افزود:  هرگونه جابجایی و حمل و نقل ماهی زنده نیز باید از طریق ادارات دامپزشکی شهرستان انجام شود و در هنگام خرید بچه ماهی گواهی سلامت دامپزشکی مزرعه  از فروشنده درخواست شود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به ارزیابی وضعیت سلامتی مزارع در سطح استان همدان توسط کارشناسان دامپزشکی اظهار داشت: انجام نمونه برداری در مقاطع زمانی مختلف با مراجعه به مزارع پرورش فعال سطح استان و نمونه برداری از ماهیان و بچه ماهیان موجود، برای تشخیص بیماریهای احتمالی با انجام آزمایشات لازم، با استفاده از روش های سلولی و مولکولی صورت می گیرد.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان