آخرین اخبار

پربیننده ها

20. مهر 1398 - 9:18   |   کد مطلب: 36710
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان گفت: امسال 100 هزار پیوند در باغات گردوی شهرستان تویسرکان انجام شده است.

مسعود اکبری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما در رابطه با طرح «سرشاخه‌کاری درختان گردو» اظهار کرد: امسال 100 هزار پیوند در باغات گردوی شهرستان تویسرکان انجام شده است.

وی با بیان اینکه 100 هزار پیوند سرشاخه‌کاری در 100 هکتار از باغات این شهرستان انجام شده است ادامه داد: این طرح در همه جا به صورت یکنواخت انجام نشده و در منطقه‌ای بیشتر و در منطقه‌ای کمتر اجرا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان با بیان اینکه طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو در شهرستان تویسرکان از ابتدای اردیبهشت‌ماه تا اواسط مردادماه انجام شده است افزود: این طرح ابتدا از طریق پیوند‌های داخلی انجام شد و پیوندک‌ها از داخل کشور تهیه شده بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از وقفه یک ماه و حل مشکلات ارزی و قرنطینه‌ای از کشور ترکیه حدود 70 هزار پیوندک‌ وارد شد بیان کرد: سال‌ گذشته 80 هزار پیوند سرشاخه انجام شده بود.

اکبری با بیان اینکه براساس برنامه باید تا پنج سال آینده طرح سرشاخه‌کاری در 2 هزار هکتار از باغات گردو اجرایی شود ادامه داد: طرح سرشاخه‌کاری در سراسر استان و کشور در حال انجام است.

وی در ادامه به زنجیره تولید نهال پیوندی اشاره کرد و با بیان اینکه این زنجیره سه فاز دارد افزود: فاز اول مربوط به باغ مادری است که در آن نهال‌های کشت بافتی پرورش داده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان با اشاره به اینکه فاز دوم زنجیره تولید نهال پیوندی خزانه است که در آن پایه و گردو‌های وحشی در این فاز پرورش داده می‌شود تصریح کرد: فاز سوم نیز گلخانه است که در آن علمیات پیوند درختان در مساحت سه هکتار انجام می شود و محصول تولیدی آن نهال گردوی پیوندی است.

وی افزود: در فاز سوم زنجیره تولید نهال پیوندی گردو در سال حدود 200 هزار نهال پیوندی معادل دو میلیون چشمه پیوندک تولید می‌شود.

اکبری در ادامه به میزان گردوی تولیدی در شهرستان تویسرکان اشاره کرد و با بیان اینکه تولید گردو امسال کاهش داشته است ادامه داد: سرمای بهاره باعث شد تولید گردو کاهش چشمگیری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حدود 60 تا 65 درصد باغات شهرستان تویسرکان به علت سرمای بهاره دچار خسارت شدند گفت: خسارت وارده بر اثر سرمازدگی فقط به سربرگ و سرشاخه‌های درختان گردو بوده است.
منبع:فارس

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان