آخرین اخبار

پربیننده ها

12. آذر 1398 - 13:40   |   کد مطلب: 36965
طرح‌ها و سناریو‌ها برای مقابله با ایران از قالب سخت گذر کرده و اکنون قالب‌های نرم این طرح‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش رودآور به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان - در ۴۰ سال گذشته از جنگ سخت، تحریم‌های چند لایه و ایران هراسی و حتی ایجاد اغتشاش در داخل ایران به عنوان گام‌هایی با هدف تضعیف ایران استفاده شده است. اما تمامی حربه‌های دشمن علیه ایران با ناکامی مواجه شده و دیگر اهرم و ابزاری موثر و کارآمد باقی نمانده است. در این شرایط طرح اپوزیسیون سازی و تحریک و تشویق برخی از سلبریتی‌ها و هنرمندان و حتی ورزشکاران به ترک ایران کلید خورده است. در ادامه به چرایی تمسک دشمن به این حربه و ابعاد این پروژه خواهیم پرداخت.

شکست حربه‌های متعارف علیه ایران

آمریکا در راستای فشار بر ایران با کمک بازو‌های منطقه‌ای خود، طرح‌های مختلفی را به نمایش گذاشته است. از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای، سیاست و راهبرد فشار حداکثری و سیاست به صفر رساندن فروش نفت علیه ایران کلید خورد. طراح این سیاست آمریکا بود و کشور‌هایی مانند امارات و عربستان بازیگران این طرح به شمار رفتند. در واقع قرار بود با به صفر رساندن فروش نفت، زمینه ایجاد اغتشاش در ایران فراهم شود.

در این راستا طرح و پروژه تابستان داغ کلید خورد. مثلث دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در تابستان ۹۷ طرحی را با عنوان «تابستان داغ» علیه ایران طرح‌ریزی کردند. درواقع این طرح از طرف آمریکا طراحی و اسرائیل و عربستان به‌عنوان مجریان آن انتخاب شدند. در این طرح، آمریکا و هم‌پیمانانش تلاش کردند که با وضع تحریم‌های اقتصادی و القای ناامیدی در بین مردم ایران از طریق ابزار‌های در دسترس، به‌تدریج نارضایتی‌های معیشتی به وجود بیاورند به‌طوری‌که همانند دی‌ماه سال ۹۶ بتوانند ناآرامی‌هایی به وجود بیاورند.

[از تابستان داغ تا اپوزیسیون سازی از سلبریتی‌ها]

اما با تمام شدن تابستان ۹۷ شکست این پروژه نیز مشخص شد و عملاً این پروژه نتوانست علیه ایران فشاری وارد کند. درنهایت در آخرین روز از تابستان ۹۷ و پس از مشخص شدن شکست این پروژه، تروریست‌های موردحمایت عربستان در جریان رژه نظامی در اهواز، ۲۵ تن را به شهادت رساندند و عملاً با این حمله تروریستی اعلام کردند که پروژه تابستان داغ با شکست مواجه شده است. البته این به معنای پایان یافتن توطئه‌ها علیه ایران نبود و این مثلث اهداف شکست‌خورده پروژه تابستان داغ را در قالب‌های دیگری دنبال کردند.

به دنبال شکست پروژه تابستان داغ، آمریکا تلاش کرد با برگزاری یک نشست، ائتلافی ضد ایرانی تشکیل دهد تا به نوعی ایران را در انزوای شدید قراردهد. این نشست در ورشو پایتخت لهستان ۲۴ و ۲۵ اسفندماه ۹۷ برگزار شد. نشست ورشو قرار بود ایران را منزوی سازد، اما بیشتر موجب شرمساری برای آمریکا شد. تیم مسئول سازماندهی سیاست رئیس جمهور دونالد ترامپ درباره ایران با دشواری توانست کنفرانسی را سازماندهی کند. نمایندگان برخی کشور‌های نه چندان مهم در ورشو گرد هم آمدند. نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در مطلبی با اشاره به برگزاری نشست ضدایرانی در ورشو نوشت: «تلاش آمریکا برای منزوی نمودن ایران نتیجه‌ای معکوس داشت.» شبکه بی‌بی‌سی فارسی نیز، صراحتاً اعلام کرد، کنفرانس ضدایرانی ورشو شکست خورده است.

در واقع پروژه تابستان داغ و نشست ورشو دو اقدام مهم آمریکا برای کنترل ایران و تشکیل ائتلافی ضد ایرانی بود که در نهایت هر دو با شکست مواجه شد. درنهایت نیز سهمیه بندی بنزین بهانه لازم برای اجرای بخش مهم دیگری از پروژه اغتشاش در ایران فراهم کرد. اما با وجود خسارت‌های زیادی که این اغتشاش به وجود آورد، این طرح نیز شکست خورد و طراحی‌های دشمن در این عرصه کاملا ناکام ماندند. پس از این شکست‌های متوالی، دشمن در کنار روش‌های سخت خود بخش دیگری از سیاست‌های خود را در قالب تحریک بازیگران و هنرمندان و حتی ورزشکاران به خروج از کشور و ایجاد یک اپوزیسیون دنبال می‌کند تا از این طریق بتواند به اهداف خود برسد.

مختصات طرح اپوزیسیون سازی

در واقع پس از شکست طرح‌های مختلف علیه ایران، اکنون بسیاری از رسانه‌های معاند به دنبال مدل نرم دیگری از تقابل با ایران هستند. در این میان بازیگران و هنرمندان به عنوان عوامل اجرای این پروژه انتخاب شده اند. در جریان آشوب‌های اخیر در ایران، بسیاری از هنرمندان و بازیگران نقش خود را ایفا کرده و با تحریک بسیاری از مردم سعی در تشدید اعتراضات و اغتشاشات داشتند. حتی برخی از این بازیگران پا را فراتر گذاشته و با انتشار نقشه‌هایی سیاه از ایران سعی در تحریک مردم را داشتند. نکته جالب این است که این بازیگران و هنرمندان در حالی مردم را به اعتراض تحریک می‌کنند و سعی در ایجاد آشوب دارند که درآمد‌های نجومی این قشر و عدم ارتباط این طیف با بدنه مردم، همواره یکی از انتقاد‌های مردم به بازیگران بوده است. اما برخی از بازیگران عملا به عنوان پیاده نظام‌های طرح آشوب در ایران عمل می‌کنند تا در کنار روش‌ها و ابزار‌های سخت علیه ایران با ابزار نرم، زمینه را برای فشار بیشتر بر مردم فراهم کنند.

البته این پروژه ابعاد دیگری نیز دارد. تلاش برای تحریک و تشویق بازیگران و هنرمندان به خروج از کشور نیز از جمله ابعاد دیگر این پروژه است. در این میان، عربستان با به راه انداختن چندین شبکه و پایگاه فارسی زبان به عنوان پیشقراول این جریان انتخاب شده و شبکه ایران اینترنشنال سعودی در این مورد پیشتاز شده است. «ام‌بی‌سی پرشیا» کانال تلویزیونی ماهواره‌ای وابسته به عربستان نیز اخیرا در حال ساخت برنامه استعدادیابی «پرشین گات تلنت Persain Got Talent» است. این شبکه فیلم با زبان اصلی و زیرنویس فارسی و سریال‌های متنوع کمدی و اکشن و درام و رمانتیک جهانی را با دوبله فارسی پخش می‌کند.

برنامه «پرشین گات تلنت» که در برابر برنامه «عصر جدید» که از شبکه سوم صدا و سیما پخش شد ساخته شده است اخیرا خانم مهناز افشار را به عنوان یکی از داور‌های خود معرفی کرده است. اما نکته مهم در این مورد به نحوه انتشار اخبار حضور مهناز افشار در این برنامه بر می‌گردد. مهناز افشار از ماه‌ها پیش در کشور آلمان ساکن شده است و به دلیل برخی اظهارنظر‌های ساختار شکنانه مورد انتقاد‌های زیادی قرار گرفته است. در این راستا تلاش بسیار زیادی صورت گرفته تا مهناز افشار تشویق و تحریک به عدم بازگشت به کشور شود.

[از تابستان داغ تا اپوزیسیون سازی از سلبریتی‌ها]

از یک طرف رسانه‌های معاند سعی دارند با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی ساختار شکنانه از وی به نوعی زمینه را برای بازنگشتن وی فراهم کنند و از سوی دیگر برخی رسانه‌ها سعی دارند این گونه القا کنند که مهناز افشار در صورت بازگشت به کشور بلافاصله دستگیر شده وراهی زندان می‌شود و اینگونه سعی دارند با ایجاد هراس، مانع از بازگشت خانم افشار شوند.

در این راستا یکی از رسانه‌ها با تیتر «خداحافظی رسمی مهناز افشار با ایران» سعی در دامن زدن به این موضع را دارد. این رسانه اعلام کرده که مهناز افشار نه می‌تواند به ایران باز گردد و نه قصد رفتن دارد چرا که در برنامه پرشین گات تلنت در استکهلم روی صحنه «ابی» را بغل کرده، همچنین لباس‌های وی نیز گویای قصد وی برای زندگی در اروپاست.

[از تابستان داغ تا اپوزیسیون سازی از سلبریتی‌ها]

این رسانه حتی با بازنشر اتهاماتی که علیه خانم افشار مطرح است سعی دارد به نوعی وی را از رفتن به ایران و بازگشت بترساند. تاکید این رسانه بر توییت‌های خانم افشار از جمله بازنشر توییتی در مورد ازدواج زنان ایرانی با شبه‌نظامیان حشد الشعبی در این راستا است. همچنین حمایت خانم افشار از «دختران خیابان انقلاب» و زندانیانی همچون یاسمن آریانی و محمدعلی طاهری یا انتقادش از کودک‌همسری از جمله محور‌های دیگری بوده که برخی رسانه‌های معاند با انتشار آن‌ها سعی دارند راه بازگشت مهناز افشار به ایران را کاملا مسدود کنند.

اما هدف این جریان از این اقدامات چیست؟ در واقع شکست‌های متعدد پروژه‌های مختلف علیه ایران باعث شده که اکنون طرح دیگری در دستور کار قرار بگیرد. در این طرح قرار است که بازیگران، خواننده‌ها و ورزشکاران حرفه‌ای که پتانسیل سرمایه گذاری را دارند با وعده‌ها و ترفند‌های مختلف تشویق به مهاجرت از ایران شده و در نهایت نیز با سوق دادن این افراد به سمت اقداماتی ساختارشکنانه زمینه را برای بازگشت آن‌ها به کشور از بین ببرند. در گام بعدی نیز قرار است، اپوزیسیونی مرکب از این افراد در خارج از کشور تشکیل شده و سیاست‌های ضد ایرانی دنبال شود.

علت این امر نیزبه شکست سایر اپوزیسیون‌ها وبرانداز‌ها و سلطنت طلبان در غرب علیه ایران باز می‌گرد که کمترین موفقیتی را در بین مردم ایران کسب نکرده اند و اکنون رونمایی از یک اپوزیسیون جدید که از داخل ایران بوده و مردم با آن‌ها ارتباط داشته و طرفدار آن‌ها هستند در دستور کار قرار دارد. در واقع زمانی که هنرمند و یا ورزشکار معروفی که طرفداران زیادی در داخل ایران دارد به عنوان سوژه انتخاب می‌شود به معنای این است که طرفداران و حامیان این سلبریتی نیز به نوعی هدف و سوژه اجرای برخی سیاست‌های ضد ایرانی قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که هر سلبریتی یا ورزشکار حرفه‌ای که از ایران خارج می‌شود هدف این پروژه قرار می‌گیرد.

[از تابستان داغ تا اپوزیسیون سازی از سلبریتی‌ها]

نتیجه

پروژه جدید آشوب علیه ایران یک پروژه چند لایه است که در کنار روش‌های سخت از هنرمندان و بازیگران نیز برای اجرای این طرح استفاده می‌شود. در واقع برخی از بازیگران که هیچ گونه ارتباط و سنخیتی با مشکلات مردمی ندارند در جریان سهیمه بندی بنزین با سیاه کردن پرچم ایران و یا تلاش برای تحریک مردم عملا نقش خود را در ایجاد آشوب ایفا کرده اند.

یک لایه دیگر از این پروژه نیز تشویق هنرمندان به خروج از کشور است؛ بنابراین در آینده باید شاهد تشدید تلاش‌ها برای سفر سلبریتی‌ها به کشور‌های غربی و همچنین تلاش برای از بین بردن راه‌های بازگشت آن‌ها به کشور بود. اقدامی که در راستای ایجاد یک اپوزیسیون جدید، متشکل از هنرمندان، ورزشکاران و برخی از فعالانی است که از داخل ایران مهاجرت کرده و یا پناهنده شده اند. خانم مهناز افشار اولین و آخرین سوژه این راهبرد جدید نخواهد بود.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان