آخرین اخبار

24. آذر 1398 - 0:00   |   کد مطلب: 37084
خانه آرضا محمودی( دکتر اقتداری) در صد و پنجاه سال پیش در دوران قاجار در چهار باب خانه مسکونی در بافت قدیمی شهر تویسرکان محله زرهان احداث گردیده که سه باب از این مجموعه باقی مانده است.

به گزارش رودآور، خانه آرضا محمودی( دکتر اقتداری) در صد و پنجاه سال پیش در دوران قاجار در چهار باب خانه مسکونی در بافت قدیمی شهر تویسرکان محله زرهان احداث گردیده که سه باب از این مجموعه باقی مانده است.

سبک بنا طبق الگوی خانه سازی در معماری ایرانی از نوع درونگرا با حیات مرکزی طراحی شده است یعنی بنا از چهار حیات مرکزی تشکیل شده که هرکدام حکم واحد را دارند
نوع مصالح مصرفی بدین شکل است که در نماها ار آجر در دیوارها از خشت و در پایه ها از سنگ و در سقف ها از چوب استفاده شده است.
این بنا مشتمل بر دو طبقه فوقانی و تهتانی است که سقف طبقه همکف با طاقنماهای ضربی مزین شده است که در حقیقت جز تزئینات اصلی بناست در سقف طبقه فوقانی از تیر چوبی استفاده شده در داخل سقف اتاقها با لمبه کوبی با تقسیم بندیهای هندسی و متناسب استفاده شده راه دست رسی به این مجموعه تاریخی فرهنگی از دالانی سر پوشیده که بنا را به دو قسمت تقسیم مي كند امکان پذیر است این دالان به عرض چهار متر و ارتفاع سه از معبر اصلی یعنی شهید یعقوبی امکان پذیر است.
این مجموعه دارای قناتی اختصاصی بوده که روش کانال سر پوشیده به کلیه حیاط مرکزیها انتقال و حوض آنها را پر می کرده و در لطافت محیط و فضای سبز خانه ها تاثیر بسزایی داشته است.
این بنا با مساحتی حدود ۱۳۰۰ متر ساخته شده این بنا یکی از معدود بناهایی است که از الگوهای ناب معماری در منطقه غرب محسوب می شود و توانایی تبدیل شدن به موزه غرب کشور را دارد این اثر در فهرست آثار ملی کشور در سال ۱۳۷۱ به شماره ۶۴۱ به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان