آخرین اخبار

پربیننده ها

20. دى 1398 - 7:59   |   کد مطلب: 37310
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه ارائه تسهیلات اشتغال روستایی به 95 درصد در همدان رسیده است گفت: این آمار در کشور 81 درصد است و همدان از میانگین کشوری بالاتر است.

به گزارش رودآور به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، ظهر امروز کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان همدان با حضور مدیران استانی و بانک‌های عامل نسبت به روند ارائه تسهیلات به متقاضیان برگزار شد.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان ابتدا به ارائه گزارشی در سه محور تسهیلات روستایی، سرمایه‌گذاری و میزان اشتغال ایجاد شده در ۹ ماهه امسال در استان پرداخت و اظهار کرد: امسال چهار بانک استان ۳۶۹ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی ارائه کرده‌اند.

احمد توصیفیان با اشاره به اینکه  ۳۴۹ میلیارد تومان از این تسهیلات به عقد قرارداد منجر شده است گفت: خوشبختانه تنها تفاوت ۹ میلیارد تومانی در ارائه تسهیلات و عقد قرارداد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بانک تعاون ۶۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارائه کرده که ۶۴ میلیارد تومان آن عقد قرارداد شده است افزود: ۶۴  میلیارد تومان توسط پست بانک تسهیلات ارائه شده که ۴۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان عقد قرارداد شده است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان با اشاره به اینکه بانک کشاورزی ۱۶۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارائه کرده که ۱۸۰ میلیارد تومان عقد قرار داد شده که معادل ۱۰۲ درصد است خاطرنشان کرد: در مجموع عملکرد استان در ارائه تسهیلات مطلوب بوده و این آمار ۹۵ درصد را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه تمام شهرستان‌ها عملکرد خوبی داشته‌اند و البته در کبودراهنگ ضعیف عمل شده که دلیل آن  بیشتر به مشکل اوقافی بودن زمین و ... برمی‌گردد تاکید کرد:  اعتبار زیادی در اختیار این شهرستان قرار داده‌ایم اما نتوانسته‌اند جذب کنند.

پیگیری کنید چرا کبودراهنگ نتوانسته‌ اعتبارات را جذب کند

استاندار همدان در این خصوص اظهار کرد: پیگیری کنید که چرا در کبودراهنگ نتوانسته‌اند اعتبارات را جذب کنند.

سعید شاهرخی با بیان اینکه کبودراهنگ ۸۱ درصد جمعیت روستایی را دارد و برای ما بسیار حائز اهمیت است گفت: ساده‌ترین راه این است که اگر اعتبار را جذب نمی‌کنند سهم این شهرستان را به شهرستان دیگری بدهیم اما ما نمی‌خواهیم این اتفاق رخ دهد و باید مسوولان تلاش جدی داشته باشند.

توصیفیان در جواب بیان کرد: در کبودراهنگ طرح مناسب که دستگاه اجرایی ارائه دهد و ما اجرا کنیم، نداریم و امیدوارم فرماندار این شهرستان این مسئله را حل کند.

فرماندار کبودراهنگ نیز در پاسخ با بیان اینکه مشکل به دلیل زمین‌های اوقافی است گفت: اعتبار ۵۸ میلیارد تومانی اخیرا و در سه چهار ماه گذشته ابلاغ شده و ما نیز به دستگاه‌ها فشار آورده‌ایم تا هرچه سریع‌تر طرح‌هایی را معرفی کنند.

حجت‌الله مهدوی با بیان اینکه اقدامات خوبی در این شهرستان صورت گرفته و با وجود اینکه در برخی زمینه‌ها رتبه آخر داشتیم اکنون به رتبه دوم و سوم رسیده‌ایم افزود: در کبودراهنگ متقاضی طرح نداشته‌ایم وگرنه با دستگاه اجرایی که کوتاهی در این زمینه کوتاهی داشته باشد، برخورد خواهیم کرد.

توصیفیان در ادامه اظهار کرد: ۱۰ میلیارد تومان برای ۱۱۰ طرح پوشاک به کبودراهنگ فرستاده‌ایم که کمکی به شهرستان خواهد بود.

استاندار هم گفت: تاکیدم این است که بخش صنایع و جهاد کشاورزی تسهیلات را جذب کنند و کوتاهی در این زمینه نباشد اما محور توجه آقای توصیفیان است که باید کار را به خوبی پیش ببرند.

وی با اشاره به اینکه اسدآباد هم در دریافت تسهیلات روند خوبی نداشته است، خواستار توجه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرماندار این شهرستان به این مسئله شد.

توصیفیان خاطرنشان کرد: البته ۳۰۳ طرح به مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان در قالب طرح غیرحمایتی در دست بانک‌ها داریم.

فرصت دادیم در اشتغال روستایی اعتبارات را جذب شود/ کار انجام نشود گلایه‌مند می‌شویم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان نیز اظهار کرد: به دستگاه‌ها فرصت داده‌ایم تا در حوزه اشتغال روستایی اعتبارات را جذب کنند که اگر کار انجام نشود، گلایه‌‌مند خواهیم بود.

ظاهر پورمجاهد تاکید کرد: باید کبودراهنگ و اسدآباد در اولویت جذب تسهیلات قرار گیرند.

توصیفیان با بیان اینکه اعتباری برای سه دستگاه حمایتی بنیاد شهید، بهزیستی و کمیته امداد داشتیم و چون ما نمی‌توانستیم در آن ورود کنیم با صحبت‌های صورت گرفته به اعتبار شناور تبدیل شد گفت: در حال حاضر از ۱۱۱ میلیارد تومان اعتبار دستگاه حمایتی ۶۶ درصد جذب شده  و به اندازه کافی طرح در بانک‌ها نیز وجود دارد.

استاندار با اشاره به اینکه استان همدان در مجموع عملکرد خوبی در ارائه تسهیلات داشته اما وقتی مشکلات موجود را حل نکنیم از دستگاه‌ها و نیز از آقای توصیفیان ناراحت خواهم شد تاکید کرد: دولت تسهیلاتی برای روستاها آورده که باید از آن بهره برد، پس باید مشکلات را حل کرد تا عملکرد بهتری داشت.

توصیفیان با بیان اینکه  دو نکته حائز اهمیت است یکی اینکه سهمیه دستگاه‌های حمایتی دست خود آنهاست افزود: نکته دیگر این است که اعتبارات خوبی در کمیته امداد داریم که تمرکز به تبصره ۱۶ و اعتبار ۱۰۴ میلیارد تومانی با سود ۴ درصد است.

وی بیان کرد: در بهزیستی هم اعتبار ۵۱ میلیارد تومان با سود چهار درصد داریم.

پیمان ترکمانه مدیرکل کمیته امداد همدان نیز در اعتراض به این اظهار نظر توصیفیان پاسخ داد: صحبت آقای توصیفیان را قبول ندارم، به تبصره ۱۶، اعتبار ۱۰۴ میلیارد تومانی با سود ۴ درصد تمرکز نکرده‌ایم.

استاندار هم گفت: من هم این مسئله را قبول ندارم چون متولی اشتغال آقای توصیفیان است و او باید کار را پیگیری کند و مسوول اوست.

وی خطاب به توصیفیان ادامه داد: این شما هستید که باید بدانید چه اتفاقی در خصوص تسهیلات افتاده است.

  ۷۰۲ میلیارد ریال در حوزه گلخانه تسهیلات پرداخت و کار انجام شده است

حسین افشاری؛ فرماندار همدان نیز با بیان اینکه در خصوص نهادهای حمایتی در ارائه تسهیلات با چالش مواجه هستیم و برخی بانک‌ها سختگیری می‌کنند اظهار کرد: در یک بانک تنها ۳۸ درصد در بخش حمایتی تسهیلات پرداخت شده و رقم کمی است درصورتی که جذب شهرستان ۱۰۵ درصد بوده است.

هوشنگ حیدرنژادیان؛ رئیس شعب بانک کشاورزی همدان نیز اظهار کرد: در خصوص طرح‌های کمیته امداد ۲۱۶ میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده که ۷۴ درصد جذب داشته‌ایم.

فرماندار ملایر نیز با بیان اینکه از ۶۲ میلیارد تومان سهم ملایر در طرح حمایتی، ۵۴ میلیارد تومان جذب شده است اظهار کرد: در حوزه اشتغال روستایی اعتبار یک طرحی ۶ میلیارد تومان است که تاکنون یک ریال پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه ۲۵ میلیارد تومان اعتبار در خصوص شرکت «فراوران» سه ماه در اداره صنعت، معدن و تجارت رها شده است گفت: ۵۰ میلیارد تومان سهم سرمایه‌گذاری این شرکت است که ۵۰ درصد را مالک پرداخت می‌کند و متاسفانه در خصوص ۵۰ درصد باقی مانده تعیین تکلیف صورت نمی‌گیرد.

این مسوول با اشاره به اینکه سه طرح به حوزه طرح‌های روستایی معرفی شده که جذب اعتباری نشده است افزود: بانک‌ها در ارائه تسهیلات به صاحبان طرح‌ها کوتاهی می‌کنند و در این بین بهانه‌های مختلفی می‌آورند.

رئیس شعب بانک کشاورزی همدان نیز عنوان کرد:  بررسی خواهیم کرد آیا همکاران ما در شهرستان‌ها باعث به تعویق افتادن ارائه تسهیلات به صاحبان طرح‌ها شده‌اند، که البته  باید دید پیام‌ها به فرماندار ملایر هم به خوبی منتقل شده است یا خیر.

حیدرنژادیان بیان کرد: نسبت به ارائه تسهیلات در حوزه گلخانه در ملایر تا یکشنبه تعیین تکلیف صورت می‌گیرد.

فرماندار ملایر در پاسخ به درخواست استاندار مبنی بر برگزاری جلسه‌ای در ملایر با حضور دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها و حل مشکل در ارائه تسهیلات به متقاضیان گفت: تاکنون ۶ جلسه برگزار شده و به نتیجه نرسیده‌ایم؛ در خصوص تسهیلات گلخانه‌ای و دام گرفتاری‌هایی وجود دارد.

وی با تاکید به اینکه در حوزه دام می‌گویند چون یارانه تعلق نگرفته نمی‌توانیم کاری انجام دهیم افزود: از تاریخ برج دو طرح‌های صنایع ما بدون تکلیف مانده است.

حیدرنژادیان در پاسخ بیان کرد: تاکنون ۷۰۲ میلیارد ریال در حوزه گلخانه تسهیلات پرداخت و کار انجام شده است.

شاهرخی خاطرنشان کرد: می‌طلبد هشت صبح دوشنبه آینده در شهرستان ملایر جلسه‌ای برگزار شود و با حضور متقاضیان طرح‌ها، دستگاه‌ها و بانک‌ها مسائل حل و فصل شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان نیز در خصوص موضوع گردشگری پیرامون تاسیسات آبی صحبت کرد و اظهار کرد: باید طبق شیوه‌نامه موجود ظرفیت آبی استان در حوزه گردشگری شناسایی و در این راستا کار انجام شود.

ستوده از وجود هشت سد در حال بهره برداری و ۱۶ سد بهره‌برداری شده در استان خبر داد و گفت:
سد اکباتان طرفیت بسیاری خوبی است تا سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری صورت گیرد.

وی به ظرفیت سایر سدهای استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هفت سد استان را شناسایی کرده‌ایم و نیاز است از طرف استانداری مصوبه‌ای داشته باشیم تا فراخوان برای اجرای پروژه‌های گردشگری انجام شود.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان