آخرین اخبار

20. بهمن 1398 - 7:25   |   کد مطلب: 37551
مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان از بهره برداری از پروژه آبیاری کم فشار عموم باغداران و کشاورزان روستای بوجان و نیز دو گلخانه در شهرستان خبر داد و گفت: برای بهره برداری از این پروژه ها چهار میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

«مسعود اکبری» در گفت و گو با خبرنگار رودآور و با گرامیداشت دهه مبارک فجر، گفت: در این دهه در سال جاری طرح ها و پروژه های متنوع کشاورزی در تویسرکان افتتاح شده و یا در دست کلنگ زنی و بهره برداری است.

وی از افتتاح طرح آبیاری کم فشار عموم باغداران و کشاورزان روستای بوجان خبر داد و اظهار کرد: طول لوله گذاری طرح، 20 کیلومتر در 535 هکتار از زمین های زراعی روستای بوجان و روستاهای اطراف است که با هزینه کردی بیش از سه میلیارد و 170 میلیون تومان به بهره برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان افزود:  دو میلیارد و 700 میلیون تومان از این میزان اعتبار از محل کمک های بلاعوض دولتی تأمین شده است.

اکبری افزایش راندمان آب در بخش های انتقال، توزیع و مصرف آب کشاورزی از راندمان 35 درصد به 55 درصد آن هم با کاهش مصرف آب حداقل هفت هزار مترمکعب در هکتار را از نتایج اجرای طرح عنوان کرد.

وی تصریح کرد: سهولت و سرعت اجرا، افزایش راندمان آبیاری و در نتیجه افزایش سطح زیر کشت ناشی از این موضوع و سهولت بهره برداری از دیگر محاسن اجرای این پروژه است.

مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان افزود: کاهش تلفات ناشی از تبخیر و نشت آب به لحاظ حذف شرایط  تبخیر و نشت که در کانال های روباز وجود دارد را هم می توان به محاسن طرح آبیاری کم فشار روستای بوجان افزود.

اکبری کاهش نیروی انسانی مورد نیاز بهره برداری به لحاظ مکانیزه بودن سامانه،  امکان آبیاری اراضی ناهموار و پرشیب و جلوگیری از توسعه و نیز پخش علف های هرز در سطح مزارع را هم از دیگر اهداف و نتایج طرح آبیاری کم فشار عموم باغداران و کشاورزان روستای بوجان برشمرد.

وی در ادامه از افتتاح گلخانه سبزی و صیفی در روستای ولاشجرد در زمینی به مساحت دو هزار و 450 متر مربع خبر داد و گفت: برای این گلخانه 600 میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان عنوان کرد: با افتتاح این گلخانه فرصت اشغال برای سه نفر به صورت مستقیم فراهم شده است.

اکبری افزود: همچنین در شهر فرسفج نیز گلخانه سبزی و صیفی با مساحت دو هزار و 40 مترمربع در دهه مبارک فجر سال 98 به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: برای این گلخانه بیش از 900 میلیون تومان هزینه شده و با افتتاح آن برای سه نفر اشتغال ایجاد شده است.

زنگنه

انتهای پیام/

 

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان