آخرین اخبار

پربیننده ها

30. بهمن 1398 - 16:54   |   کد مطلب: 37651
هرچند ثبت احوال از تسریع روند صدور شناسنامه در آستانه انتخابات خبر داده، اما برخی دفاتر پیشخوان از تعویض شناسنامه خودداری می‌کنند؛ موضوعی که «تسنیم» به بررسی آن پرداخته است.

به گزارش رودآور به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، کمتر از 48 ساعت به آغاز همایش بزرگ ملت ایران باقی مانده؛ همایشی که مردم صحنه‌گردان آن هستند.

در استان همدان هم همه چیز برای برگزاری انتخاباتی سالم مهیا است؛ شعبه‌های اخذ رأی، صندوق ها و ناظران و کارکنان شعبه‌ها؛ ثبت احوال هم عزم خود را جزم کرده تا با افزایش ساعت کاری شناسنامه های جدید را تا پیش از 2 اسفند آماده سازد.

بنابر اطلاعیه ثبت احوال استان همدان، این اداره کل با هدف خدمتگزاری به مردم و حضور حداکثری آن ها در پای صندوق های رای، فرآیند صدور شناسنامه های مکانیزه را سرعت بخشیده است.

در این اطلاعیه آمده است: «همه ادارات، نمایندگی ها و دفاتر پیشخوان ثبت احوال سطح استان پنجشنبه یکم اسفند 98 تا ساعت 16 و جمعه 2 اسفند 98 تا پایان اخذ رای گیری دایر بوده و آماده تحویل مدارک صادره و پاسخگویی به استعلامات موردی و ارائه خدمات ضروری هویتی و سجلی هستند».

با این حال برخی گلایه‌مندند که باوجود مراجعه به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با ثبت احوال از تعویض شناسنامه آن‌ها خودداری شده و این کار را به بعد از انتخابات موکول کرده‌اند.

مردم گلایه دارند که چرا باوجود اعلام خبر تعویض سریع شناسنامه‌ها در آستانه انتخابات، دفاتر پیشخوان طور دیگری رفتار کرده و کار را به بعد موکول می‌کنند.

صدور شناسنامه در صورت مفقودی

مدیرکل ثبت احول استان همدان در این باره به «تسنیم» می‌گوید: فرآیند صدور شناسنامه در زمان عادی به دلیل انجام استعلامات ضروری چند روز طول می‌کشد، اما با توجه به درپیش بودن انتخابات مجلس یازدهم، این روند سریع‌تر شده است.

اسد حسن زاده زورمند می‌افزاید: اداره کل ثبت احوال همدان با هدف افزایش مشارکت مردم در انتخابات 2 اسفند، ساعت کاری خود را افزایش داده و در مدت زمان کمتری شناسنامه‌ها را صادر می‌کند.

وی در مورد خودداری برخی دفاتر پیشخوان دولت از گرفتن شناسنامه ها هم اعلام می‌کند: صدور شناسنامه در کوتاه‌ترین زمان تنها مشمول افرادی می‌شود که شناسنامه خود را گم کرده یا دچار آسیب جدی شده و خوانا نباشد و در غیر این صورت با همان شناسنامه فعلی می‌توانند رای دهند.

بیشتر بخوانید

اصفهان| شرکت در انتخابات با شناسنامه‌های قدیمی منع قانونی ندارد

درخواست صدور فوری شناسنامه فقط تا فردا امکان‌پذیر است

صدور شناسنامه المثنی با فوریت در دستور کار ثبت احوال سیستان و بلوچستان است

حسن زاده بیان می‌کند: همه درخواست‌های داده شده به دفاتر پیشخوان تا پایان وقت اداری امروز 30 بهمن جمع آوری و شناسنامه‌های جدید، فردا و پس فردا تحویل داده می‌شود.

وی با اشاره به حجم بالای کار و کمی نیروها در ثبت احوال می‌گوید: با این وجود با هدف کمک به حضور حداکثری مردم در انتخابات در روز یک و دوم اسفند هم اگر فردی برای تعویض شناسنامه به دفاتر پیشخوان درخواست داده و تشخیص به ضرورت داده شود به درخواست وی رسیدگی می‌شود.

حسن زاده تاکید می‌کند: افرادی که شناسنامه آن‌ها سالم و خوانا بوده با ارائه آن و شماره ملی خود می‌توانند در انتخابات شرکت کرده و نیازی به اصل کارت ملی ندارند.

به گزارش تسنیم، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی جمعه 2 اسفند در سراسر کشور برگزار می‌شود؛ در استان همدان هم هزار و 278 شعبه برای اخذ رای در نظر گرفته شده است. استان همدان 7 حوزه انتخابیه دارد و 9 نفر با رأی مردم به مجلس راه می‌یابند.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان