آخرین اخبار

پربیننده ها

30. خرداد 1399 - 18:15   |   کد مطلب: 38455
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی باصدور قطعنامه ای بر علیه ایران از ایران خواسته است در خصوص آنچه شفافیت و عمل به تعهدات می‌نامد با این نهاد همکاری کند.

به گزارش رودآور به نقل از العالم؛ خبر: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی باصدور قطعنامه ای بر علیه ایران از ایران خواسته است در خصوص آنچه شفافیت و عمل به تعهدات می‌نامد با این نهاد همکاری کند.

تحلیل: _ این قطعنامه اولین قطعنامه ضد ایرانی آژانس پس از سال ۲۰۱۲ یعنی ۸سال پیش است. در حالی که گزارش‌های آژانس در خلال سال‌های گذشته همواره از همکاری ایران، شفافیت درعملکرد و قانونمدار عمل کردن جمهوری اسلامی ایران خبر می‌داد، صدور این قطعنامه درشرایط کنونی و به ویژه در سایه تشدید فشارهای امریکا مبنی بر لزوم جلوگیری از رفع تحریم تسلیحاتی ایران، حکایت از سیاسی بودن این قطعنامه دارد.

_ اگرچه در اینکه رافائل گروسی مدیر کل آژانس وامدار آمریکا در تصدی کرسی ریاست این نهاد بین المللی است هیچ شکی نیست اما صدور قطعنامه ضد ایرانی در سالگرد سرنگونی پهباد آمریکا توسط ایران معنایی خاص به این اقدام آژانس می‌دهد.
_ اینکه روسیه و چین به قطعنامه آژانس رای منفی داده اند می‌تواند نشانهای از این باشد که دوکشور مذکور در خصوص اقدامات آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی آمریکا علیه ایران در پاییز پیش رو نیز چنین سیاستی در پیش بگیرند.
_ ایران بر این باور است که پیش از این کلیه سوالات آژانس را بشکلی کامل پاسخ داده، همه اقدامات هسته ای خود را شفاف و تحت نظارت و اطلاع آژانس بوده و هست و البته به هیچ وجه همچون همه کشورهای دنیا ارزشی برای سوالات یا ادعاهای برآمده از منابع جاسوسی قائل نیست. ایران همچنین بصراحت اعلام کرده است مبتنی بر برجام و در مقابل بی عملی و عدم تعهد اروپا به تعهدات برجامی هیچ محدودیتی در تحقیقات هسته ای را نخواهد پذیرفت.
_ در حالی که قطعنامه ضد ایرانی آژانس به لحاظ حقوقی فاقد هرگونه الزامی است اما حداقل فایده آن این خواهد بود که از سویی تامین کننده خوراک رسانه ای برای منابع مخالف جمهوری اسلامی باشد و از دیگر سو قوت قلبی برای ترامپ در روزگار تنهایی ناشی از کرونا، آسیب های اقتصادی ناشی از ان و بالاخره موج مخالفین جدیدالولاده او در مساله تبعیض نژادی باشد.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما