آخرین اخبار

پربیننده ها

6. تير 1399 - 10:25   |   کد مطلب: 38485
بازار‌های مختلف تهران در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت گوشت مرغ و رسیدن نرخ آن به ۱۹ هزار تومان بود.

به گزارش رودآور به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، قیمت مرغ در ماه‌های اخیر سیر صعودی داشت و در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت روزانه این محصول در بازار هستیم، به طوری که در بازار هر کیلوگرم از گوشت مرغ ۱۶ هزار تومان به فروش می‌رود و در دروازه شمیران که بورس مرغ فروشان است، این محصول با قیمتی بین ۱۷ هزار تا ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در حالی گوشت مرغ با این قیمت ها در بازار در حال عرضه است که بر اساس قیمت مصوب مرغ اعلام شده در سامانه ۱۲۴ وزارت صنعت،معدن و تجارت (صمت)، در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت گذاری شده که این محصول بر اساس گزارش های میدانی در بازارهای مختلف پایتخت، ۳ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۶ هزار و ۱۰۰ تومان گران تر از نرخ مصوب، در تهران به فروش می‌رسد.

از طرفی قیمت جدید مرغ گرم آماده پخت در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار، ۱۵ هزار تومان و بسته به اضافه ۵ درصد کمتر یا بیشتر به اختیار استانداران تعیین شد.

این اختلاف فاحش قیمتی و عرضه مرغ در بازار باعث ایجاد آشفتگی در بازار گوشت و مرغ پایتخت شده و تقاضا کنندگان این محصول از وضعیت به وجود آمده کلافه شدند.

برخی بر این باورند که علت افزایش قیمت به دلیل گران شدن کنجاله سویا و عدم تامین غذای مرغ است و اعتقاد دارند که به دلیل کمبود در واردات این محصول، پرورش مرغ کاهش پیدا کرده و به همین دلیل قیمت گوشت مرغ افزایش یافته است.

عده ای نیز افزایش قیمت مرغ در بازار را با جوجه کُشی‌های یک روز مرتبط دانستند و مدعی شدند که اگر جوجه کُشی های یک روزه صورت نمی‌گرفت اکنون تعداد مرغ‌های ذبح شده در بازار بیش از پیش بود و اکنون با کمبود مرغ مواجه نبودیم.

[افزایش قیمت مرغ در بازار هم‌ سطح با نرخ دلار/ آیا جوجه کُشی‌های یک‌روزه عامل گرانی نرخ مرغ است]

پیش‌تر در همین رابطه محمد علی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: پس از جوجه کُشی‌های یک روزه، در صورت افزایش قیمت جوجه یک روزه و گوشت مرغ، بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی به موضوع ورود خواهند کرد.

وی افزود: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت تمام شده اقلام مصرفی در بازار را تعیین می‌کند، اگر در آینده قیمت مرغ و یا جوجه یک روزه افزایش یابد، تعزیرات به عنوان متولی برخورد با گرانفروشی به بحث افزایش قیمت در پی جوجه کشی ورود خواهد کرد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران در پاسخ به این سوال که این سازمان تا چه زمانی منتظر افزایش قیمت مرغ خواهد ماند تا به بحث معدوم شدن جوجه‌های یک روزه ورود کند؟ گفت: اینکه قیمت مرغ در چه زمانی افزایش پیدا می‌کند نامشخص است و به محض مشاهده هرگونه افزایش قیمتی به موضوع گرانفروشی ورود خواهیم کرد و در آن صورت یکی از مولفه‌های رسیدگی ما به این موضوع بحث معدوم سازی جوجه‌های یک روزه خواهد بود.

حالا پس از گذشت حدود سه ماه از آشکار شدن جوجه‌ کَُشی‌های یک روزه، قیمت گوشت مرغ روز به روز در حال افزایش است و هر مسئول نیز یک نوع اظهار نظر را در این رابطه مطرح می‌کند.

حشمت الله عسگری دبیر ستاد تنظیم بازار استان تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، نیز با اشاره به افزایش قیمت مرغ، گفت: همزمان با شب عید و شیوع کرونا، تقاضای بازار کاهش یافت و به همین علت تولیدکنندگان مرغ جوجه ریزی را ۳۰ درصد کاهش دادند.

دبیر ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: چون این وضعیت سبب ضرر صنف مرغداران می‌شد، در آن زمان برخی در اردبیل اقدام به معدوم سازی جوجه‌ها کردند.

او افزود: در آن زمان مرغداران از ترس فروش نرفتن مرغ‌ها، جوجه ریزی را کاهش دادند و چون درحال حاضر تولید مرغ کاهش یافته و کمتر از تقاضای بازار است، شاهد افزایش قیمت هستیم. اما برای کاهش قیمت جوجه ریزی شروع شده و از هفته آینده هم شروع به توزیع مرغ با نرخ دولتی خواهیم کرد.

حال با وجود اینکه بررسی و یافتن علت افزایش روزانه قیمت مرغ برای همگان مهم است، نگاه آحاد جامعه به حرکت جدی مسئولان برای کاهش قیمت اقلام پر مصرف مردم است و باید برای کاهش قیمت تامینی مایحتاج هموطنان و کوچک نشدن سفره‌هایشان اقدامی جهادی از سوی مسئولان نظارتی در بازار صورت گیرد.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان