آخرین اخبار

پربیننده ها

19. شهريور 1399 - 22:07   |   کد مطلب: 38822
با توجه به این که سازمان بورس به طور جد پیگیر نهایی شدن انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار است باید دید که تا چه زمان واریز این مبلغ به طول می‌انجامد.

به گزارش رودآور به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به این که چند سالی است  بحث برداشت از صندوق توسعه ملی کشور به منظور کمک بازار سرمایه مطرح شده اما در چند روز  گذشته این مسئله بیش از پیش در حال مطرح شدن است به همین دلیل ما نظرات کارشناسان ذی ربط و مسئول مربوط را در این خصوص جویا شدیم.

مزایای تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار

علی عباس کریمی معاون توسعه و تحقیق بورس تهران در گفت و گو با خبرنگار  بورس باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال که آیا این تصمیمی که سال ۹۴ در خصوص برداشت یک از صندوق توسعه  ملی کشور به منظور کمک به بازار سرمایه کار درستی است یا خیر؟ اظهار کرد: این مسئله قطع به یقین نه تنها به ضرر بازار سرمایه نیست بلکه سرمایه این صندوق در کنار بازار گردانان می تواند سبب ارتقاء جایگاه بازار سرمایه شود.

او افزود: سرمایه گزاران نباید درگیر جو بازار شوند در حال حاضر حقیقی ها بیشترین فشار را دارند بر بازار سرمایه وارد می کنند که این مسئله اصلا به نفع بازار سرمایه نیست. 

تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به بورس از سال ۹۴ تصمیم گیری شده بود

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با خبرنگار بورس در پاسخ به این سوال آیا این تصمیمی که سال ۹۴ در خصوص برداشت یک درصد از صندوق توسعه  ملی کشور به منظور کمک به بازار سرمایه کار درستی است یا خیر؟ تصریح کرد: من در اصل با این قضیه مخالف هستم به این دلیل که منابع مالی کشور نباید خرج بازار سرمایه شود در اصل می‌توان گفت این نوع از تصمیمات حاصل یک نگاه کوتاه مدت در بازار سرمایه است در حالی که ما می‌توانیم با تصمیمات بهتر مثل فروش اوراق تبعی یا با حمایت از  بازارگردانان بازار را به روال عادی خودش بازگردانیم.

او افزود: ممکن است این صندوق‌ها را هم وارد بازار کنند، اما نه تنها به نفع بازار نیست تا حدودی باز هم بازار ثانویه را دچار تلاطمات کند، پس بهتر این است که اگر قصد داریم از این صندوق استفاده کنیم آن را به بازار اول بیاوریم تا بتواند تا حدودی سبب عمق بخشیدن به بازار شود.

 

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: در سال ۹۴ با توجه به قانونی که درباره کمک به تولید در بازار سرمایه تثبیت شد یکی از آن‌ها همین تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی بود به علت آنکه تا حدودی می‌توانست اوضاع بازار را ارتفاع دهد.

او افزود: سازمان بورس باید سعی براین داشته باشد که بازارگردان بزرگی  را وارد بازار کند تا آن‌ها بتوانند تا حدودی جای خالی شرکت‌های سرمایه گذاری پر کنند.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان