آخرین اخبار

پربیننده ها

4. اسفند 1399 - 14:35   |   کد مطلب: 39525
از اظهارات مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بعد از سفر به تهران مطرح کرد، نیز مشخص بود که ایران از فردا سه‌شنبه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به موجب قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی متوقف خواهد کرد.

به گزارش رودآور به نقل از العالم؛ "رافائل گروسی" گفت: "قانون مجلس ایران قرار است اجرایی شود یعنی اجرای پروتکل الحاقی قرار است تعلیق شود. پروتکل الحاقی پس از 23 فوریه اجرا نخواهد شد و دسترسی کمتری پس از این تاریخ وجود خواهد داشت اما ترتیبات ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد تا میزان ضروری برای نظارت را حفظ کند." وی این ترتیبات را "توافق فنی موقت" با ایران خواند.

"توافق فنی موقت"، که گروسی با ایرانی‌ها به آن دست یافته ولی به جزئیات آن اشاره‌ای نکرده است، سازمان انرژی اتمی ایران را مکلف کرد که در بیانیه‌ای جداگانه که درباره بیانیه مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر کرده، جزئیات آن را شرح دهد و هرگونه سوء‌تفاهم را مرتفع سازد یا راه را برای هرگونه سوء‌استفاده ببندد.

در بیانیه سازمان انرژی اتمی آمده است: "ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به‌طور کامل متوقف شود و صرفاً تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود، بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچ‌گونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌گردد." نکته مهم در بیانیه سازمان انرژی اتمی پاراگراف دوم است که تأکید کرده: " مقصود از تداوم راستی‌آزمایی و نظارت ضروری که در بند 2 بیانیه آمده، همان‌طور که در پیوست توافق شرح داده شده، این است که ایران به ‌مدت 3 ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت، در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصراً نزد ایران باقی می‌ماند، چنانچه ظرف 3 ماه تحریم‌ها به‌طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این‌صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد."

تفاهمات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توقف کامل فعالیت بازرسان سازمان ملل یا اخراج آنها منجر نمی‌شود و ایران قادر خواهد بود از طریق همین تفاهمات، تعهدات خود را اجرا کند تا نشان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش مسالمت‌آمیز باقی خواهد ماند. علاوه بر این، دولت ایران قاطعانه پایبندی‌ و احترامش به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی را مورد تأکید قرار داده است.

این موضوع که ایران فیلم‌های دوربین‌های نصب‌شده در تاسیسات هسته‌ای را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار ندهد، نقض توافق هسته‌ای محسوب نمی‌شود بلکه آن در صورت عدم پایبندی طرف‌های مقابل به توافق، گامی تلافی‌جویانه به‌شمار می‌رود. گام‌های دیگری نیز وجود دارد که ایران آنها در چارچوب استراتژی جدیدش برخواهد داشت تا به ماجراجویان جدید در واشنگتن و ماجراجویان قدیم در لندن، پاریس و آلمان بفهماند که نقض توافق هسته‌ای، هرگز بدون پرداخت هزینه نخواهد بود و بهایش نیز بسیار سنگین است.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان