آخرین اخبار

پربیننده ها

20. آبان 1398 - 0:00   |   کد مطلب: 36799
به زودی پایتخت طلای سبز شاهد برگزاری رویداد مهم جشن ملی منبت گلریز خواهد بود.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ 29 مرداد ماه سال جاری بود که خبری با عنوان "کام تویسرکانی ها در روز عید غدیر شیرین شد/ ثبت و ملی شدن منبت گلریز تویسرکان در شورای راهبردی ملی صنایع دستی کشور"  در سایت خبری رودآور منتشر شد، در آن خبر آمده که که با پیگیری های محمدمهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس در شورای راهبردی ملی صنایع دستی کشور ، با توجه به قدمت و طرح خاص منبت، تویسرکان به عنوان شهرستان ملی منبت گلریز ثبت شد.
قدمت منبت بی نظیر شهر تویسرکان به بیش از 150 سال می رسد و حتی در روستاهای این شهرستان از اشترمل و سید شهاب گرفته تا جیجانکوه و عین آباد فعالیت عمده روستاییان منبت کاری است با این حرفه و فن کسب درآمد می کنند.

 ظرافت و استحکام، ذوق و هنر، خلاقیت و ابتکار، نوآوری و زیبایی و تلفیق همگی این ها باهم سبب شده تا طرح منبت گلریز در پایتخت طلای سبز ایران، منحصر به فرد باشد.

این سبک از منبت توسط هیچ دستگاهی تاکنون شبیه سازی نشده است، چرا که حاصل ذوق خلاقانه و تفکر هنرمندانه منبت کار است که طرح گلریز را بدون الگو و تنها به صورت ذهنی با ابزار منبت کاری و ضربه های مقار بر روی چوب بی جان پیاده می کند و گویا به آن پویایی و زیبایی ظاهری و معنوی می بخشد.

 در شهرستان تویسرکان نزدیک به پنج هزار کارگاه منبت به ثبت رسیده است و در حدود هفت هزار نفر به صورت مستقیم و 20 هزار نفر به صورت غیرمتسقیم در این حوزه فعالیت می کنند.

و حالا منبت گلریز به نام تویسرکان ملی شده است و این یک اتفاق مهم در تاریخ این دیار ثبت است.
زنگنه
انتهای پیام/
 

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان