پیغام خطا

  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.
  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

آخرین اخبار

پربیننده ها

14. اسفند 1397 - 9:13   |   کد مطلب: 35247
فرش و موکت ها را می شویند و آن را از آئین های نوروزی می دانند، روش و فن کارشان را خوب آموخته اند و نمی گذراند کوچکترین لکه ای بر روی فرش ها بماند، و ذره ای آسیب به آن برسد، می شویند تمیز تمیز.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ مادرم می گوید قدیم ترها خیلی قدیم ترها مثل همیشه بانوان و تا حدودی برخی مردان زودتر از همه به استقبال عید می رفتند، یکی فرش ها را می شست و دیگری پتوها و پرده ها را، آن یکی هم دستمال به سر اتاق ها را به قول تویسرکانی ها گردگیری یا همان دوده گیری می کرد، یکی هم تمام ظروف آشپزخانه را بیرون می ریخت و یکی یکی برق می انداخت تا با خانه تکانی، خانه یشان را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی نونوار کند.

قالی ها را برخی حتی در کوچه ها پهن می کردند و با پارو و دیگر وسایل می شستند و آن را بر پشت بام خانه می انداختند تا آفتاب بخورد و خشک شود.

پختن کلوچه وانواع شیرینی هم که جای خود داشت و البته دارد و اما شستن قالی و فرش ها کنار چشمه و رودخانه در همان قدیم ها با وجود آنکه به نظر کار دشواری به نظر می رسید، موضوع دیگری بود، خانواده ها در کنار همدیگر با شادابی خاصی این کار را انجام می دادند و چشم به راه بهار با آن عطر شکوفه های مختلف بودند.

آئین های نوروزی و سنت هایش همچنان پا برجاست و لذت پیشواز نوروز رفتن را این روزها با نزدیک شدن به سال جدید، حتی با کار خانه تکانی بیش از همیشه احساس می کنیم.

چندین و چند سال است که قالیشویی ها به کمک آمده و آستین های خود را بالا می زنند و به نوعی کمک کار عمده مردمی می شوند که قصد شستن فرش های خود را دارند.

اینکه چرا در قالیشویی همه اش قالی شسته نمی شود و فرش و پتو هم هست سوالی است که منتظر پاسخ همشهریان می مانیم و اما امروز به سراغ یکی از قالیشویی های تویسرکان رفتیم.

نام قالیشویی، الوند است وصاحبش کاظم سوری، در حدود 10 سالی می شود که با برادر و چند نفر دیگر این مکان را که سابق بر این توسط پدرش اداره می شده، به دست گرفته و نه تنها شغل پدر را ادامه داده و برای خود نانی به دست می آورد بلکه چندین نفر هم به واسطه او مشغول به کار شده اند و رونق کارشان می شود قالیشویی در این روزهای پایانی سال.

فرش و موکت ها را می شویند و آن را از آئین های نوروزی می دانند، روش و فن کارشان را خوب آموخته اند و نمی گذراند کوچکترین لکه ای بر روی فرش ها بماند، و ذره ای آسیب به آن برسد، می شویند تمیز تمیز.

سوری می گوید، گرچه بازار قالیشویی همچون سال گذشته آن گونه که باید داغ نشده است اما خدا را شکر اوضاع همچنان خوب است.

کارتان پر رونق و عیدتان شاد شاد.

زنگنه

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان