آخرین اخبار

8. دى 1401 - 20:28   |   کد مطلب: 40606
آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی ارزشمند برای حفظ سلامت بدن از جمله سلامت پوست هستند که در گروه مکمل های سودمند قرار می گیرند.

به گزارش رودآور؛ عوامل مختلفی در محیط زندگی وجود دارند که می‌توانند به سلامت پوست آسیب بزنند از جمله فرآیندی به نام "استرس اکسیداتیو" یا "استرس اکسایشی".

این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که مولکول‌های ناپایدار معروف به رادیکال‌های آزاد به سلول‌های شما متصل می‌شوند. آن‌ها می‌توانند دی‌ان‌ای سلول‌ها یا غشای آن‌ها را تغییر دهند.

استرس اکسایشی می‌تواند از خورشید یا محیط مانند دود و آلودگی ناشی شود. همچنین می‌تواند به عنوان بخشی از روند سوخت‌وساز طبیعی پوست اتفاق بیفتد.

استرس اکسایشی با کاهش میزان کلاژن و فیبر‌های الاستین در پوست، روند پیری را سرعت می‌دهد. از نظر ظاهری، این وضعیت به شکل چین‌وچروک، افتادگی، تغییر بافت یا تغییر رنگ پوست بروز می‌کند.

مطالعات مختلف نشان داده است که آنتی اکسیدان‌ها به از بین بردن آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد به سلول‌های پوست کمک می‌کنند و بنابراین باعث کاهش چین و چروک و جلوگیری از تغییر رنگ پوست شده و همچنین از پوست بدن در برابر اثرات زیان بار اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند.

آنتی اکسیدان‌ها نه تنها در حفظ سلامت پوست موثرند بلکه نقش قابل ملاحظه‌ای نیز در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر ایفا می‌کنند.

برخی از منابع مهم آنتی‌اکسیدانی

برخی از مهم‌ترین ترکیبات و املاح معدنی که دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی هستند، عبارتند از ویتامین‌های E، C، A، بتاکاروتن، سلنیوم، منیزیوم و ترکیبات لیکوپن.

همچنین وجود بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌ها با رنگ خاص در مواد غذایی مشخص می‌شود که عبارتند از رنگ قرمز تیره در میوه‌هایی نظیر گیلاس، آلبالو، گوجه فرنگی، رنگ نارنجی در هویج، رنگ زرد در ذرت، انبه و زعفران و رنگ آبی مایل به بنفش در تمشک، شاتوت و انگور.

 از ترکیبات آنتی اکسیدانی مفید برای سلامت پوست که مصرف موضعی و غیرخوراکی دارند می‌توان به روغن آرگان و روغن جوجوبا اشاره کرد که ترکیباتی طبیعی با خواص ضدالتهابی هستند.

منبع : ایندیپندنت

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان