آخرین اخبار

19. تير 1398 - 5:16   |   کد مطلب: 3416
مدرسه شیخ علیخان زنگنه، توسط شیخ علیخان زنگنه به دستور شاه سلیمان صفوی در سال 1090 هجری در تویسرکان ساخته شده است.

به گزارش رودآور، توسط شیخ علیخان زنگنه به دستور شاه سلیمان صفوی در سال 1090 هجری در تویسرکان ساخته شده است. این مدرسه دارای حیاط مستطیل شکل و پلانی چهار ایوانی و یک طبقه است که گرداگرد آن تعداد 36 باب حجره متصل به هم ساخته شده و در گذشته و حال محل تحصیل طلاب علوم دینی بوده و در مرکز شهر تویسرکان کنار بازار سرپوشيده ساخته شده است . در بالاي درب ورودي اين حوزه ملاحظه مي شود نام خداوند تبارك و تعالي و اسامي پنج تن ( ع ) به طرز جالب توجهي با استفاده از كاشيكاري هاي سفيد درج شده است كليه قسمت هاي بنا از آجر و تمامي سقف ها با طاق ضربي ساخته شده كه از استحكام فوق العاده اي برخوردار است .

اين مدرسه داراي مسجدي است كه در وسط جبهه جنوبي واقع شده است و قرينه همين مسجد در ضلع شمالي احداث گرديده كه در حال حاضر از آن به عنوان كتابخانه استفاده مي شود . در دو قسمت فوقاني نماي بيروني ايوان مسجد سه رديف كاشيكاري جلب نظر مي كند كه در بالاي آن نوشته شده است : " قال الله تعالي انما يعمرو مساجد الله من آمن باالله و اليوم الآخر " و ذيل آن يك بيت شعر به خط نستعليق ديده مي شود كه تاريخ تعمير و مرمت مدرسه را با حروف جمل بيان مي كند كه اثر طبع مرحوم حاج ابوالقاسم نوري است كه از شعراي به نام اين خطه مي باشد :

ناطق و صامت پي تاريخ تعميرش بگويد        نوري از زندان برون آورد الحق يوسفي را

كه با احتساب حروف ابجد سال 1361 هجري قمري را مقارن با 1319 شمسي سال تعمير بنا را نشان مي دهد . اين اثر مهم به شماره 1866 مورخ 21/2/76 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان