پیغام خطا

  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.
  • فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

آخرین اخبار

پربیننده ها

23. آبان 1395 - 22:21   |   کد مطلب: 25167
باشگاه وبلاگ‌نویسان اردبیل "وبلر" نوشت:
آیا بانوی خلخالی رئیس جمهور آذربایجان می شود؟!
مهربان علیوا (مهربان پاشایوا) از طرف پدری اصالتاً از آذربایجانی‌های ایران است، که پدربزرگش میرجلال پاشایف نویسنده اهل ایرانی-آذربایجانی، زاده روستای اندبیل از توابع خلخال در استان اردبیل می باشد.

به گزارش رودآور به نقل از "وبلر":

 در جمهوری آذربایجان الهام علی اف از حزب آذربایجان نوین برای سومین بار در سال ۲۰۱۳ به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

با اینکه طبق قانون اساسی محدودیتی درباره انتخاب وی برای دوره های متوالی وجود ندارد ولی الهام علی اف از طرف مخالفان و حتی سازمان های بین المللی در فشار هست تا برای چهامین دوره، نامزد ریاست جمهوری نشود و به نظر می رسد برای دوره آتی ریاست جمهوری، از طرف حزب آذربایجان نوین مهربان علیوا کاندیدای ریاست جمهوری شود.

مهربان علیوا چشم پزشک و دارای اصالتی خلخالی است.

مهربان علیوا نوه میرجلال پاشایی از روستای اندبیل خلخال است. میر جلال از نویسندگان به نام و صاحب سبک آذربایجان می باشد.

میر جلال پاشایی دارای دکترای زبان شناسی است و بیش از ۷۰ جلد کتاب و داستان های کوتاه نوشته است.

خانواده علیوا از نزدیکان دولت جمهوری آذربایجان است، به طوری که حافظ پاشایف، اولین سفیر جمهوری آذربایجان در ایالات متحده عموی وی، پدرش، عارف پاشایف نیز رئیس آکادمی ملی حمل و نقل هوایی در باکو بود. مادرش آیدا ایمان‌قلیوا یک زبان‌شناس برجسته به شمار می‌رود.

علیوا پس از اتمام دوره متوسطه در سال ۱۹۸۱ میلادی، در تاریخ ۲۲ دسامبر ۱۹۸۳ با الهام علی‌اف فرزند حیدر علی‌اف ازدواج کرد.

وی تحصیلاتش را در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان ادامه داد. سپس از آکادمی سچنوف مسکو در رشته پزشکی به سال ۱۹۸۸ دانش‌آموخته شد در طول سال‌های ۱۹۸۸-۱۹۹۲ در قسمت چشم آکادمی پزشکی مسکو که توسط دکتر میخائیل کراسنوف رهبری می‌شد، مشغول به کار شد.

مهربان علیوا به خاطر کارهای انسان دوستانه جایزه لژیون دونور، بالاترین نشان کشور فرانسه را گرفته است.  مدال موتسارت یونسکو را درسال ۲۰۱۰ به جهت تقویت گفتگوی فرهنگی از سیاستمدار بلغاری به نام ایرینا بوکووا مدیر کل وقت یونسکو دریافت کرد.

لس آنجلس تایمز، مهربان علیوا را یکی از عوامل مهم در موفقیت شوهرش در پست ریاست جمهوری شمرده‌است و بنا به نوشته مجله ساندی تایمز، مهربان علیوا یکی از پرنفوذترین و قدرتمندترین شخصیت‌های دولت جمهوری آذربایجان است.

در زمانی که مهربان علیوا به عنوان بانوی اول آذربایجان بوده در زمینه فرهنگ و هنر کارهای اساسی و زیربنایی انجام داده است و در زمینه حقوق بشر همیشه به عنوان یک پیش رو، حرکت کرده است.

در واقع مهربان علیوا مبنای کار خود را توسعه فرهنگی قرار داده است و در زمینه فرهنگ و هنر خصوصا موسیقی آذربایجان در سطح دنیا حرفی برای گفتن داشته و بزرگترین آکادمی موسیقی را هم پایه ریزی کرده است.

با اینکه این چهره در چگونگی سیاست ورزی الهام علی اف نقش مهمی دارد ولی اگر مهربان علیوا به ریاست جمهوری برسد با مکتب سیاسی خلخال، فصلی نوین در آذربایجان رقم خواهد خورد.

گردآوردنده: حسین بشیری گیوی

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان