آخرین اخبار

پربیننده ها

23. خرداد 1396 - 15:18   |   کد مطلب: 28974
فرماندار تویسرکان گفت: در راستای توسعه گردشگری مذهبی و جذب توریسم برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری در راستای پویا ساختن اقتصاد در شهرستان، بهره مندی از ظرفیت آرامگاه حیقوق نبی(ع) با قدمتی چندهزارساله از یک طرف و از طرف دیگر توجه به هنر مبل و منبت چاره ساز است.

به گزارش خبرنگار  رودآور، بی تردید یکی از اموال تأثیرگذار در صنعت گردشگری و توریسم پروری بهره وری از ظرفیت آثار تاریخی، ملی و مذهبی است و در این میان وجود  بارگاه مطهر حضرت حیقوق نبی(ع) در تویسرکان می تواند زمینه ساز رونق گردشگری دینی در این شهرستان شود.

 آرامگاه حیقوق نبی(ع) با قدمتی چندهزارساله زمینه ساز گردشگری مذهبی است

در این باره «حبیب مومیوند» فرماندار تویسرکان گفت: نخستین و مهمترین ظرفیت تویسرکان در جذب  گردشگر و توریست مذهبی  آرامگاه حضرت حیقوق نبی(ع) است و توسعه و حداکثر استفاده  از این اماکن را مردم خواستار هستند.

وی اظهار کرد: در راستای توسعه گردشگری مذهبی و جذب توریسم برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری در راستای پویا ساختن اقتصاد در شهرستان، بهره مندی از ظرفیت آرامگاه حیقوق نبی(ع) با قدمتی چندهزارساله از یک طرف و از طرف دیگر توجه به هنر مبل و منبت چاره ساز است.

اعطای زمین رایگان به بخش خصوصی برای تأسیس نمایشگاه مبل ومنبت

فرماندار تویسرکان در ادامه افزود: به بخش خصوصی و اشخاص حقیقی که متقاضی تأسیس نمایشگاه مبل ومنبت در شهرستان باشند زمین رایگان و تسهیلات اعطاء می شود.

مومیوند تصریح کرد: آماده ایم از نقاط مناسب شهرستان زمین در اختیار سازمان میراث فرهنگی یا حتی بخش خصوصی برای تأسیس نمایشگاه مبل ومنبت قرار دهیم.
وی همچنین عنوان کرد: حمام تاریخی واقع در خیابان شهدای تویسرکان مرمت  می شود.
 

نگهبان معبد سلیمان در تویسرکان

 
به گزارش رودآور از آنجا که صنعت توریسم در جهان امروز زمینه های رششد اقتصادی را فراهم می سازد توجه به شناساندن آثار تاریخی هر شهرستان در جذب گردشگر بسیار مؤثر است، از این رو برخی از توضیحات لازم درباره آرامگاه مطهر حضرت حیقوق نبی(ع) در ذیل برای خوانندگان رودآور منتشر می شود.
 
وجود آرامگاه حضرت حیقوق نبی (ع) در مرکز توی و نزدیک ” رود آور ” سابق با توجه به زمان زندگی آن حضرت در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد و کاوش های باستان شناسی اطراف بقعه، نشانگر قدمت و وجود آبادانی منطقه در آن عصر است که، وجود آرامگاه حضرت حیقوق نبی (ع) تأییدی بر قدمت چندهزارساله تویسرکان است.

تویسرکان در دوره های صفویه و قاجاریه نیز مورد توجه بوده است و از این دو دوره آثاری در شهر به جا مانده که می توان به بازار دوره قاجاراشاره کرد.

این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و با در‌ه‌های پر از گردوی خود؛ یکی از مهم‌ترین شهرستان‌های استان همدان را تشکیل می‌دهد.تویسرکان سرزمینی باستانی است که در گذر روزگاه حوادث تلخ و شیرین بسیار دیده و سرافزار بر بلندای تاریخ ایران زمین ایستاده و بیرق دودمان گذشته را همچنان با غرور در اهتراز نگه داشته است.

 

حیقوق نبی بین سال‌های ۶۰۰ تا ۶۵۰ قبل از میلاد می‌زیسته و مقبره وی هم اکنون در جنوب غربی شهرستان تویسرکان واقع شده است و موضوع جالب توجه در خصوص این پیامبر آن است که تصویر وی هم‌اکنون در موزه واتیکان وجود دارد.

در کتاب ها آمده که حیقوق به معنی در بغل کشیده شده، است و این نام را به این دلیل برای آن پیامبر برگزیدند که در کودکی و به علت بیماری از دنیا می رود و حضرت الیاس (ع) او را در آغوش می گیرد و از خداوند، حیات دوباره وی را طلب می‌کند و او زنده می‌شود.

وی که نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بوده، پس از شعبای نبی به رسالت مبعوث شده است.این پیامبر سال‌های زیادی در اسارت بخت النصر بوده و پس از فتح بابل به دست کوروش، به همراه دانیال نبی به ایران آمده و در تویسرکان ساکن شده است.بقعه این پیامبر، یکی از قدیمی‌ ترین آثار تاریخی ایران در استان همدان و دارای ارزش تاریخی بسیاری است به طوری که بنای برجی شکل آرامگاه حیقوق نبی، آجری و گنبدی شکل و پوشش داخلی آن مدور و پوشش خارجی آن مخروطی شکل است. یکی از طاق‌نماهای این بنا به در ورودی بقعه اختصاص دارد و مابین طاق نماها نیز قسمتی ساده و بدون تزئینات مشاهده می شود.

ساختمان این مقبره، قبل از استیلای اعراب بنا شده و در برهه ‌ای از زمان نیز تخریب می‌شود، ولی بعدها عده ‌ای از خیرخواهان شهر به تعمیر آن همت می‌گمارند و در حفاری‌های سال ۱۳۶۸ نیز بقایای حصار مربع شکل با چهار برج در اطراف آن مشخص شده که به نظر می‌رسد از خود بنا قدیمی‌تر باشد.

حیقوق نبی (ع) یکی از پیامبرانی است که بر بنی اسرائیل مبعوث شده است،  صاحب کتاب قاموس المقدس او را یکی از دوازده پیغمبر غیر اولوالعزم می داند. آن حضرت پس از شعیا که یکی دیگر از پیامبران بنی اسرائیل بودبه رسالت مبعوث گردید.

 

وی در کودکی با الیاس نبی (علیه السلام) هم زمان بود، چه آنکه وی پس از مردن به دعای حضرت الیاس زنده شد و زندگی را از سر گرفت، همچنین حیقوق با دانیال نبی (علیه السلام) که در شوش مدفون است.

حیقوق نبی (علیه السلام) پیامبر عدالت خواه و دشمن سرسخت ظلم و بیدادگری بود، وی گسترش ظلم و تبهکاری را در جامعه سبب نابودی شریعت می دانست و از عدم اجرای عدالت در بین مردم سخت متأسف و متأثر بوداز این رو همیشه نزد خداوند شکوه می کرد و از او می خواست ظلم و ظالم را به جزای اعمال خود برساند.

حَیّقوق نبى یکى از پیامبران بنى‌اسرائیل است که نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بود و نامش در کتاب تورات (عهد عتیق) ذکر شده است.

پس از آنکه «بخت نصر» پادشاه جبارکلده، بابل اورشلیم را تسخیر نمود، حیقوق نبی که زمانی مدیر و نگهبان مراسم مذهبی معبد حضرت سلیمان بود و از نسل حضرت موسی (علیه السلام) می باشد به همراه عده زیادی از یهودیان و از جمله حضرت دانیال به اسارت سپاه بخت نصر در آمدند و ایشان را به بابل انتقال داده که سال های طولانی به اسارت ماندند تا آنکه در سال 539 قبل از میلاد مسیح کورش پادشاه ایران بابل را فتح کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان بنی اسرائیل را صادر نمود.

ظاهراً پس از آزادی یهودیان آن حضرت (حیقوق) به اتفاق عده ای از پیروان خود راه ایران را در پیش گرفته و در محل فعلی تویسرکان سکونت می گزیند و در همین محل رحلت نموده و به خاک سپرده می شود

 

در جغرافیای کامل ایران نقل از قاموس الاعلام ترکی آمده است که حیقوق در زمانی که یهود در اسارت کلدانیان بود با جمعی به این ناحیه (تویسرکان) تبعید گشت و سرانجام شهید شد و در قصبه توی قدیم مدفون شد.

در کتاب «قاموس المقدس» آمده است: حیقوق به معنای کسی که در بغل کشیده شده می باشد و او یکی از دوازده پیغمبرغیر اولوالعزم است حیقوق این نام را بدان جهت یافت که در طفولیت به علت مریضی از دنیا رفت و حضرت الیاس (علیه السلام) او را بغل گرفت و دعا کرد و از خداوند حیات و زندگی وی را طلب نمود و او زنده شد.

 وی سنگ قبر یک صندوق چوبی قرار دارد که روی یکی از سطوح جانبی آن تاریخچه ای از حیقوق به این شرح درج گردیده است.

 

حیقوق نبی از انبیای قوم بنی اسرائیل از نسل حضرت موسی (علیه السلام) است. پدرش «شوعالویت» و مادرش «شونامیت» سراینده مراسم مذهبی در معبد حضرت سلیمان (علیه السلام) بوده است. اواخر سلطنت پوشیاهو می زیسته که پس از خرابی معبد توسط کلدانیان به 586 سال قبل از میلاد با حضرت دانیال نبی و سایرین به اسارت به بابل آمد و پس از چندی آن حضرت به آپادانا مهاجرت کرده و درهمین سرزمین دعوت حق را لبیک گفته است. مجسمه و تصاویری از این حضرت در مجموعه موزه واتیکان وجود دارد.

ساختمان آرامگاه حیقوق نبی یکی از بناهای قدیمی ایران است که با توجه به سبک معماری جالب آن به احتمال زیاد مربوط به دوره سلجوقیان می باشد.

بنای ساختمان بقعه که از فاصله دور مانند یک برج مدور با سقف مخروطی به نظر می رسد دارای بدنه هشت ضلعی و گنبدی دو پوش است اساس بنا به این شکل است که هشت ترک آجری در آن ساخته شد که این هشت ترک در واقع ستون های اصلی بنا را تشکیل می دهد.

ارتفاع بنا ازسطح زمین تا این قسمت نزدیک هفت متر می باشد و از این قسمت به بالا شکل مخروطی آن شروع می شود که این شکل مخروطی حدود پنج متر ارتفاع دارد بنابراین ارتفاع بنا کلاً دوازده متر است.

 

نمای بیرونی سقف مخروطی شکل از شانزده ترک ستون مانند تشکیل شده که با سطوح قوسی و نیم دایره متصل به هم به طرز جالبی ساخته شده است و به اقتضای شکل مخروطی، محیط دایره آجری ترک ها در پایین بزرگتر است و هر چه بالا می رود، قطر نیم دایره ها کمتر می شود و در منتهی الیه آن قطر قوس های آجری به حداقل می رسد، و در این نقطه است که رأس مخروطی شکل سقف مقبره را تشکیل می دهد.

 

سقف بنای مقبره حیقوق که به شکل عجیب و جالبی ساخته شده شاید بین سقف تمام ابنیه قدیمی ایران بی نظیر باشد.

سازنده گنبد مخروطی فعلی استاد هادی کهزادی تویسرکانی مشهور به حاج هادی است که از استادان ماهر در این گونه کارها می باشد

صحن مقبره از داخل وسعت چندانی ندارد و سطح دیوارها و سقف آن فاقد تزئینات معماری است. قبر دقیقاً وسط قرار گرفته و روی آن سنگی کار گذاشته شده که کتیبه ای به خط فارسی و عبری در آن حک شده است.

در اینجا قسمتى از «دعاى حیقوق نبى بر شجونوت» نقل مى‌شود: «اگرچه انجیرشکوفه نیاورد و میوه درموْها یافت نشود و حاصل زیتون ضایع گردد و مزرعه‌ها آذوقه ندهد و گله‌ها از آغل منقطع شود و رمه‌ها در طویله‌ها نباشد لیکن من در خداوند شادمان خواهم شد و در خداى نجات خویش وجد خواهم نمود»

پدران وبزرگان مااینگونه نقل می کنند که پپیش از این درب فعلی دربی سنگی وبزرگ که قبل از ورود به صورت خودکار باز وبسته می شود وجود داشته است.

انتهای پیام/

 
ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال تلگرام رودآور
شهید شاخص سال  97تویسرکان
معرفی شهرستان تویسرکان
آب و هوای تویسرکان
سایت مفتح
شبکه اطلاع رسانی دانا
همدان پرس
صندوق خیریه
صدای دانشجو
همدان ورزش