آخرین اخبار

12. فروردين 1399 - 10:14   |   کد مطلب: 33557
39 سال پیش در چنین روزی نتیجه نخستین انتخابات جمهوری اسلامی ایران از صدا و سیمای کشورمان منتشر شد و روزنامه ها هم نوشتند که "ملت به امام جواب آری داد"، انتخاباتی سراسری که در روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه 58 برگزار شد و به دلیل استقبال مردمی دو روز زمان برد.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ انتخابات فروردین 58 یک همه پرسی بود که به تدبیر امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برگزار شد تا این انقلاب تنها انقلاب در طول تاریخ باشد که پس از پیروزی به رفراندم گذاشته می شود.

در آن انتخابات ۹۸٫۲ واجدین شرکت با انداختن برگه "آری"موافقت خود را با استقرار حکومت جمهوری اسلامی اعلام کردند و نتیجه هم در روز 12 فروردین همان سال از همه شبکه های جمهوری اسلامی ایرانی پخش شد.

از آن جا این انتخابات با استقبال مردمی همراه بود، در در روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه 58 برگزار شد و مردم با لبیک به روح الله برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی به نام خود ثبت کردند.

برگه رأی گیری دو قسمت بود؛ "آری" به رنگ "سبز" و "نه" به رنگ "قرمز" و بر روی آن نوشته شده بود؛


بسمه تعالی
دولت موقّت انقلاب اسلامی
وزارت کشور
تعرفهٔ انتخابات رفراندم
تغییر رژیم سابق به جمهوری اسلامی
که قانون اساسی آن از تصویب ملت خواهد گذشت.

این ها حرف های معلمی است که آن روزهای پر التهاب انقلاب آموزگار بوده و این روزها به دلیل بازنشستگی در یک عکاسی فعالیت می کند، وی همچنین در دوران دفاع مقدس بخشی از خدمتش را به عنوان نیروی اداری و فرهنگی بنیاد شهید تویسرکان گذرانده است.

آقایی عکاسی را از همان روزهای نوجوانی و جوانی جوانی خود انجام می داده و علاقه بسیاری به هنر عکاسی دارد و به طور عمده نیز از تمامی اتفاقات و رویدادهای مهم شهرستان تویسرکان در آلبوم هایش عکسی پیدا می شود.

آقایی از انقلابیون تویسرکانی است که اعلامیه امام خمینی(ره) را از تهران و همدان به شهرستان منتقل می کردند آن هم با آن همه بگیر و ببندهای مأموران رژیم و ساواکی ها، با این حال در هر محفلی که جمع می شدند اعلامیه ها را بین مردم توزیع می کردند.

در آن سال های قبل از انقلاب عکاسی را به صورت حرفه ای کم کم می آموزد و سه سال مانده به پیروی انقلاب، در آموزش و پرورش به عنوان معلم استخدام می شود.

از درگیری ها و بگو مگو ها با مأموران ستم شاهی می گوید و شجاعت جوانان آن زمان تا می رسد به پیروزی انقلاب و بعد برگزاری نخستین انتخابات در ایران اسلامی آن هم در دهم فروردین ماه 58.

آقایی ادامه می دهد که در فروردین همان سال با چند تن از همکاران خود مأمور می شوند تا صیانت از آراء مردمی را بر عهده گیرند، زندگی خفقان قبل از پیروزی انقلاب و تحمیل خواسته های نامشروع شاه بر ملت، آنان را به ستوه درآورده بود، نه می توانسنیم درست دین داری کنیم و نه مردم در آزادی بودند.

وی تصریح کرد: طبق قرارداد ننگین کاپیتالاسیون آزادی را آن سگ و حیوان دست آموز امریکایی داشت اما ما نداشتیم و هر تعرضی به ملت ما می شد، از این رو از همان ساعات نخستین برگزاری انتخابات در تمامی نقاط کشور و به تبع در تویسرکان صف های طولانی از مردم برای رأی دادن آن هم آری گفتن به انقلاب اسلامی تشکیل شد.

این انقلابی تویسرکانی افزود: تعرفه های انتخاباتی به زودی به اتمام رسید از این رو مجدد درخواست تعرفه داده شد که حتی با بالگرد به شهرستان آوردند و تحویل نیروهای برگزار کننده انتخابات دادند.

آقایی تأکید کرد: چنین استقبالی بی نظیر بود و نمی توانستیم به مردم بگوییم که نیایند و تعرفه ها تمام شده و یا زمان رأی گیری به اتمام رسیده، به همین دلیل در سراسر کشور این انتخابات در دو روز پی در پی برگزار شد و همهگی ما آن مشارک بالای 98 درصدی را شاهد بودیم.

وی عنوان کرد: این حضور و این همه شعور  شعور مردمی برای حضور در نخستین صحنه انتخاباتی و پاسداری از انقلابشان چشمان دشمنان انقلاب را مات و مبهوت کرده بود.

به گزارش رودآور؛ تیتر درشت روزنامه های آن زمان این بود"ملت به امام پاسخ آری داد".

زنگنه

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان