آخرین اخبار

پربیننده ها

27. ارديبهشت 1397 - 0:00   |   کد مطلب: 33818
فرماندار تویسرکان گفت: تویسرکان به عنوان پایتخت گردوی ایران، آماده خواهر خواندگی با شهر "نیکسار" کشور ترکیه در زمینه توسعه باغداری نوین گردو است.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ «حبیب مومیوند» در نشست هم اندیشی با محقق و کارشناس بین المللی کشور ترکیه در بخش باغداری نوین گردو اظهار داشت: این موضوع که شهرستان تویسرکان پایتخت گردوی ایران است تنها یک ادعا نیست بلکه علاوه بر مردم، صاحب نظران و کارشناسان، مسوولان رسمی وزارت جهاد کشاورزی و مراجع رسمی ذی ربط در این بخش در این زمینه با هم اتفاق نظر دارند.
وی تصریح کرد: با مساعدت وزیر جهاد کشاورزی و معاون باغبانی وزیر، شهرستان تویسرکان به عنوان شهرستان پایلوت(آزمونه) اصلاح و امور متنوع مرتبط با باغ های گردو در سراسر کشور برگزیده شده و اینکه برخی افراد بر خلاف این اعلام رسمی، تحرکات و اقدامات خلاف این موضوع داشته باشند به هیچ وجه پذیرفته نیست.
مومیوند با بیان اینکه باید این نکته مهم را که شهرستان تویسرکان پایتخت گردوی ایران زمین است و نه استان همدان را همواره مورد توجه ویژه قرار دهیم تاکید کرد: در روزهای آغازین امسال به دستور معاون وزیر جهاد کشاورزی، هماهنگی های لازم برای انتقال 10 هزار اصله نهال گردوی اصلاح شده به باغ مادری و نهالستان گردوی تویسرکان در روستای مراد آباد داده شد اما گویا برخی افراد غیر مسوول در استان مانع از ورود همه این تعداد اصله نهال به شهرستان تویسرکان شدند که مورد پیگیری مجدانه مسوولان شهرستان قرار گرفت.
فرماندار تویسرکان ابراز کرد: بر اساس اعلام رسمی وزارت جهاد کشاورزی، طرح اصلاح، سرشاخه کاری، پیوند زنی و توسعه آبیاری نوین در سه هزار هکتار از مجموع بیش از پنج هزار و 500 هکتار باغ های شهرستان تویسرکان در یک بازه زمانی پنج ساله از سال 95 در این شهرستان آغاز شده است.
وی گفت: در گذشته شیوه های سنتی باغداری گردو، معضلاتی همچون آفت های باغی و سرمازدگی گسترده درختان گردو و در نتیجه کاهش محسوس تولیدات باغ های گردوی تویسرکان به لحاظ کمی و کیفی را به دنبال داشت اما اکنون با اجرای طرح اصلاح باغ های گردو، افزایش سطح کمی و کیفی تولیدات این بخش در شهرستان تویسرکان با جدیت دنبال می شود.
وی افزود: نکته امیدوار کننده در این بخش این است که به رغم آنکه این طرح با اعتبارات مالی دولت در تویسرکان در حال اجرا است بسیاری از باغداران گردوی شهرستان از شیوه باغداری سنتی گردو به سمت و سوی باغداری نوی در حال حرکت هستند و اقدامات داوطلبانه آنها نشان از نهادینه شدن این باور در عموم باغداران شهرستان دارد.
فرماندار تویسرکان از اجرای طرح آبرسانی نوین به نزدیک به هزار هکتار از باغ ها و مزارع شهرستان تویسرکان در سال گذشته خبر داد و گفت: 85 درصد هزینه های این طرح را دولت تقبل می کند و این میزان آبرسانی نوین در استان همدان تا کنون بی سابقه بوده است.
وی تاکید کرد: دو بخش کلیدی و اثر گذار در شتاب بخشی به روند توسعه شهرستان تویسرکان، پیشبرد امور مرتبط با گردو و صنایع مبل و منبت و حوزه بین بخشی گردشگری است که با برنامه های کارشناسانه و هدفمند دنبال می شوند.
فرماندار تویسرکان با اشاره به حضور سه مرتبه ای کارشناس بین امللی حوزه باغداری گردوی کشور ترکیه "صلاح الدین ایلماز" به شهرستان تویسرکان با تایید رسمی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: شهرستان تویسرکان آمادگی کامل برای برقراری تبادل علمی، پژوهشی و تحقیقاتی و تجربیات ارزشمند در حوزه باغداری گردو با شهر "نیکسار" کشور ترکیه که به لحاظ اقلیمی و باغی شباهت های زیادی به شهرستان تویسرکان دارد را دارا است.
کارشناس بین امللی حوزه باغداری گردو از کشور ترکیه نیز در این نشست گفت: شهرستان تویسرکان از بنیان و ظرفیت های قوی و بالایی در بخش باغ ها و تولید محصول مرغوب گردو برخوردار است و می تواند منشا ایجاد تحول در بخش فرآورده های متنوع از محصول گردو در کشور ایران باشد.
صلاح الدین ایلماز اظهار داشت: شهرهای تویسرکان و نیکسار با تعامل مستمر و خواهر خواندگی با هم می توانند زمینه ساز تحولات بزرگ در بخش تولید گردوی کشورهای خود باشند و زمینه را برای جایگیزنی گردوهای ایران و ترکیه به جای گردوی آمریکا در بازار های جهانی را فراهم کنند.
وی تاکید کرد: گردو برای شهرستان تویسرکان علاوه بر یک محصول چند منظوره کشاورزی، محصولی ارزشمند و گرانبها برای بهره وری درز بخش گردشگری به شمار می رود.
ایلماز ابراز کرد: آمادگی داریم تا پژوهش های علمی و تحقیقاتی و تجربیات خود در حوزه باغداری گردو را میان شهر نیکسار ترکیه و شهرستان تویسرکان با تعامل هیات های متعدد، محقق کنیم.

وحیدالوندی

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
شهید شاخص سال  97تویسرکان
معرفی شهرستان تویسرکان
آب و هوای تویسرکان
سایت مفتح
همدان پرس
صندوق خیریه