آخرین اخبار

پربیننده ها

15. تير 1400 - 16:47   |   کد مطلب: 40070
رئیس کل دادگستری استان همدان از افتتاح ستاد استانی صبر در اين استان خبر داد و گفت: هدف از ایجاد این ستاد؛ اشاعه فرهنگ صلح، بخشش، رضایت، سازش، عفو و گذشت در سطوح مختلف جامعه است.

به گزارش رودآور، «محمدرضا عدالتخواه» ظهر امروز در آیین افتتاح ستاد استانی صبر، گفت: عنوان اختصاری این ستاد برگرفته از کلمات، صلح، بخشش و رضایت است و بخشی از سند تحول قضایی با رویکرد توسعه روش های حل اختلاف در سطوح مختلف جامعه محسوب می شود.

وی اظهار کرد: هدف از ایجاد این ستاد؛ اشاعه فرهنگ صلح، بخشش، رضایت، سازش، عفو و گذشت است، مسئله ای که در آموزه های دینی ما مکرر بر آن تأکید شده.

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) مبنی بر این که اصلاح ذات البین بافضیلت تر از نماز، روزه و صدقه است، افزود: در روایت دیگری نیز عنوان شده که اگر تلاشی برای اصلاح ذات البین در جامعه انجام نشود، فساد رشد می کند.

*تشکیل ستاد تألیف قلوب، زمینه ساز کاهش پرونده های قضایی شده

عدالتخواه از تشکیل ستاد تألیف قلوب برای محقق شدن اهداف ستاد استانی صبر هم خبر داد و گفت: با فعالیت دو کمیته مصلحین و معتذرین به عنوان کمیته های معین این ستاد، در کمتر از یک سال با ایجاد فضای دوستی و مودت بین طرفین دعوی، از تشکیل پرونده های قضایی بسیاری جلوگیری به عمل آمده است.

وی به فعالیت چشمگیر شوراهای حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش بین طرفین پرونده های قضایی پرداخت و تصریح کرد: با اقدامات انجام شده این شورا و ختم به مصالحه شدن 47 درصد از پرونده های قضایی در سال گذشته، استان همدان توانست جایگاه نخست صلح و سازش را از آن خود کند.

*کمیته های مصلحین در 400 مسجد در سراسر استان در دست راه اندازی است

رئیس کل دادگستری استان همدان عنوان کرد: کمیته های مصلحین در سطح مساجد و صنوف مختلف و حتی در بین ادارات راه اندازی شده و یا در دست راه اندازی است و مقرر شده این کمیته ها تا در 100 مسجد در مرکز استان همدان و در مجموع 400 مسجد در سراسر استان فعالیت خود را دنبال کنند.

عدالتخواه گفت: بنابراین اگر اختلافی بین افراد مختلف رخ دهد، ائمه جماعات مساجد و یا معتمدین در هر صنفی قبل از تشکیل پرونده های قضایی، در مسیر ایجاد دوستی و صلح و سازش بین طرفین دعوی پای کار می آیند.

وی با اشاره به اینکه با فعالیت ستاد تألیف قلوب و کمیته های معین آن و گذشت شاکیان، 25 فقره پرونده قتل بسته شد، ادامه داد: در کمیته های معتذرین که در سه سطح کلانتری ها، دادگاه ها و زندان در دست اجراست، بیش از پنج هزار متهم از جرم خود اظهار پشیمانی کردند و حاضر به عذرخواهی از شاکی پرونده شدند.

*مختومه شدن بیش از 3 هزار پرونده قضایی با گذشت شاکیان در کمتر از یک سال

رئیس کل دادگستری استان همدان اعلام کرد: در نتیجه این اظهار ندامت ها در کمتر از یک سال، بیش از سه هزار نفر از حق خود گذشتند و تنها در سطح دادگاه ها شاهد بودیم که با گذشت یک هزار و 500 نفر، نزدیک به 20 میلیارد تومان از نظر جنبه خصوصی جرم بخشیده شد و در حدود هشت میلیارد تومان جزای نقدی نیز وصول نشد.

عدالتخواه در ادامه با تبریک به آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب مردم، از انتصاب حجت الاسلام اژه ای به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه ابراز خرسندی کرد و گفت: امید آن که رشد و بالندگی کشور با حضور او در ادامه مسیر آیت الله رئیسی و منطبق با سند تحول قوه قضائیه رقم بخورد.

* ارتقای كارآمدی دستگاه قضایی با مشارکت مردمی رقم می خورد

در حاشیه این مراسم «مرتضی بهمنی فتاح» دبیر ستاد استانی صبر و رئیس شوراهای حل اختلاف استان همدان هم در گفت و گویی عنوان کرد: امروز به طور رسمی احکام اعضای اصلی ستاد استانی صبر توسط رئیس کل دادگستری استان همدان با افتتاح ستاد اعطاء شد.

بهمنی فتاح تصریح کرد: ارتقای كارآمدی دستگاه قضایی در حل و فصل دعاوی با مشارکت مردمی رقم می خورد و ستاد استانی صبر که در مسیر تحقق اهداف سند تحول قضایی ایجاد شده، زمینه صلح و سازش را بیش از پیش در جامعه فراهم می سازد.

وی افزود: هر چه فرهنگ بخشش و گذشت در جامعه پررنگ تر شود، تعداد پرونده های قضایی نیز کاهش پیدا می کند.

انتهای پیام/ز

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان