آخرین اخبار

پربیننده ها

15. تير 1400 - 12:18   |   کد مطلب: 40071
مدیر کل دامپزشکی استان همدان گفت: دامداران هنگام خرید و فروش دام‌ها در خارج از استان نسبت به جلوگیری از بروز بیماری تب برفکی با دامپزشکی هماهنگ باشند.

به گزارش رودآور؛ محمودرضا رسولی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه دامداران هنگام خرید و فروش دام‌ها در خارج از استان با مجموعه دامپزشکی هماهنگ باشند اظهار کرد: جلوگیری از بروز هرگونه بیماری از جمله تب برفکی و شیوع آن در بین دام‌ها در این راستا مورد توجه است.

وی با اشاره به استقرار عشایر در استان گفت: اکیپ‌های دامپزشکی نسبت به واکسیناسیون دام‌های عشایر اقدامات لازم را انجام داده‌اند و در صورت مشاهده هر یک از دام‌های مشکوک به بیماری‌های واگیردار نظیر تب‌ برفکی اقدامات جداسازی دام بیمار و واکسیناسیون سایر دام‌های سالم را انجام می‌دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان به ضدعفونی محوطه نگهداری دام‌ها در جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی اشاره کرد و ادامه داد: دامداران و عشایر در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک به بیماری‌های دام، آن را به دامپزشکی اطلاع دهند.

وی اضافه کرد: دامداران می‌توانند از طریق دامپزشکانی که به صورت خصوصی در سطح شهر در حال فعالیت هستند نسبت به درمان دام بپردازند.

رسولی تب برفکی را یک بیماری ویروسی و واگیردار در بین دام‌های سبک و سنگین برشمرد و گفت: علائم این بیماری لنگش شدید، کاهش اشتها، کاهش تولید شیر و ایجاد زخم‌های دهانی و ریزش بزاق دهان است که دامداران در صورت مشاهده آنها باید به دامپزشکی مراجعه کنند.

وی با تاکید به اینکه اطلاع از علائم این بیماری برای دامداران امری ضروری است چرا که در صورت بروز بیماری در بین دام‌ها خسارات اقتصادی به همراه دارد تصریح کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماری در بین سایر دام‌ها، واکسیناسیون تب برفکی مورد توجه است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه ضدعفونی محل نگهداری دام‌ها در جلوگیری از شیوع این بیماری در بین سایر دام‌ها موثر است گفت: با توجه به واکسیناسیون‌های صورت گرفته خوشبختانه در استان همدان در خصوص بیماری تب برفکی هیچ مشکلی وجود ندارد.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان