آخرین اخبار

پربیننده ها

24. شهريور 1395 - 1:41   |   کد مطلب: 8436
یکی از کاروانسراهای استان همدان کاروانسرای شاه عباس فرسفج در 23 کیلومتری جنوب غربی تویسرکان و 5 کیلومتری جاده تویسرکان کنگاور و در مجاورت روستای فرسفج قرار گرفته است.

به گزارش رودآور، این کاروانسرا با سبک معماری عهد صفوی ساخته شده و شکل کاروانسرا مستطیل چهار ایوانی با ابعاد بیرونی 56 در 65 و ابعاد داخلی 32.5*335 متر است چهار برج دایر ه ای شکل در چهار گوشه آن و سه برج نیم دایره در وسط اضلاع شرقی غربی و شمالی احداث شده است در قسمت فوقانی برجها چند ردیف آجر کاری کنگره ای کار شده برجها علاوه جنبه تزینی محل دیده بانی نیز بوده است.

در گاه کاروانسرا در وسط جبهه جنوبی بنا واقع شده است این کاروانسرا با داشتن دیوارهای قطور و سقفهای طاق ضربی آجری از استحکام فوق العاده ای برخوردار بوده و اتاقهای متعدد متصل به هم با ایوانها و فرش اندازهای مناسب بر استراحت مسافرین در ان ساخته شده است در دو طرف داخلی پیش طاقه اطاقها با آجر تراش به صورت قابهای بزرگ لوزی شکل کار تزینی انجام شده است و ابعاد آجرهای 25*25*5 سانتیمتر است فرسفج مرکز بخش قلقل‌رود شهرستان تویسرکان است و در جنوب غربی استان همدان قرار گرفته است. کاروانسرای فرسفج نیز در سال 1387 خورشیدی به مجموعه‌ای برای تولید و ارائه صنایع دستی همدان تبدیل شد. برخی اشیاء کهن یافت‌شده در فرسفج امروزه در موزه همدان نگهداری می‌شود.

این کاروانسرا که عمدتا به خاطر امنیت تجارت و استراحتگاه مسافرین و کاروانها یی که به قصد تجارت، سیاحت و زیارت از عتبات عالیات سفر می کردند ساخته شده است کاروانسرا در سالهای ۱۰۳۸ تا ۱۰۶۵ به سبک معماری دوره صفویه با پلانی تقریبا مستطیل شکل و مساحت ۴۰۰۰ متر مربع ساخته شده است.

این بنا با کوشش میراث فرهنگی از سال ۱۳۷۰ در حال مرمت و احیا می باشد این اثر ارزشمند به شماره ۱۹۷۰ در سال ۱۳۷۶ به ثبت آثار ملی رسیده است همزمان با ساخت بنا قناتی در کنار این بنا حفر گردید که  آب شرب مسافرین را تامین می نموده ، گفتنی است که شاه عباس صفوی ۹۹۹ کاروانسرا در مسیر عتبات عالیات بنا کرده است.

نمایی از کاروانسرای فرسفج قبل از بازسازی -تهیه عکس های قدیمی ازحمید بیاتی

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان