آخرین اخبار

17. تير 1398 - 1:14   |   کد مطلب: 12367
قلعه اشتران مشرف به قلعه خان گرمز و در مسیر جاده قدیمی همدان تویسرکان از مسیر گنجنامه ازقلعه های بجای مانده از دوران قاجاریه در شهرستان تویسركان است که از نظر موقعیت جغرافیایی و وسعت یكی از قلعه های نادر در استان همدان به شمار می آید.

به گزارش خبرنگار رودآور: قلعه اشتران (اردلان) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده و در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 1
خاندان اردلان تویسرکان از نسل خان احمدخان اردلان حاکم کردستانات هستند این قلعه، قلعه ای نظامی بوده که در مجاروت روستای اشتران و 18 کیلومتری شهر تویسرکان قرار دارد.قلعه اشتران مشرف به قلعه خان گرمز و در مسیر جاده قدیمی همدان تویسرکان( از طریق گنجنامه) ازقلعه های بجای مانده از دوران قاجاریه در شهرستان تویسركان محسوب می شود كه از نظر موقعیت جغرافیایی و وسعت یكی از قلعه های نادر در استان همدان به شمار می آید. 7این قلعه یك هكتار زیر بنا دارد كه شامل ساختمان حیاط بیرونی و از سمت جنوب ورودی هشتی با راهروی باریك است. ساختمان های بیرونی و اندرونی شامل دو طبقه مسكونی و یك طبقه زیرزمین است كه جزو طبقه اول محسوب می شود، در هر طبقه 13 اتاق تزئینی وجود دارد. سر در ورودی قلعه دارای یك هشتی بسیار زیبا است كه بالای آن ساختمانی شامل چند اتاق به عنوان محل نگهبانی وجود دارد كه از طریق راهرو به داخل حصار طویله راه پیدا می كند. در حیاط اندرونی قناتی وجود دارد كه در حال حاضر خشك است اما نشان می دهد كه در گذشته آب شرب قلعه را تامین می كرده است. 11در چهار كنج این قلعه چهار برج مدور وجود دارد واساس بنا بدین شكل است كه در دیوارها از چینه و خشت استفاده شده و در نماها از آجركاری هایی كه بیشتر حالت تزئینی دارند. این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شماره ثبت ۱۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به عنوان یك موزه محلی و طبیعی قابل استفاده است. اشتران و قلعه شهرستانه در مسیر جاده شاهی، نظامی بودن جاده و اهمیت آن را در گذشته بیان می کند.سنگ نوشته ای نیز به خط کوفی، به ابعاد 1*5/. متر داخل مسجد روستای اشتران نگهداری می شود، که قدمت آن به سال سوم هجری می رسد.

12قلعه اشتران تقریبا رو به تخریب گذاشته است.اما خبر خوش این که در هفته گذشته روستای اشتران به عنوان اولین روستای هدف گردشگری استان همدان تأییدیه کمیته فنی را گرفت و امید است که با همت مسئولان با توجه به اینکه روستای اشتران دارای بافت مناسب، جاذبه های گردشگری بکر و آثار تاریخی به ثبت رسیده همچون  چون قلعه نظامی حمزه خان و چهار امارت بازمانده از خان‌های عهد قجر است که در بالای تپه‌ای پوشیده از درختان قرار گرفته بتوانند اعتبارات لازم را برای بهسازی روستا به عنوان اولین روستای هدف گردشگری استان همدان بخصوص برای بازسازی قلعه اشتران در نظر گرفته تا در آینده ای نه چندان دور شاهد توسعه گردشگری روستایی که نقش به سزایی در رونق اقتصادی روستاها وتوسعه پایدار دارد، باشیم.

تصاویر بیشتر

 1513106815

زنگنه  

 انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان