آخرین اخبار

3. فروردين 1398 - 0:22   |   کد مطلب: 8501
تویسرکان شهرستانی خوش آب و هوایی در استان همدان است که همراه با زیبایی های روستاهای سرسبز و با طراواتش به عنوان بهشت غرب ایران شناخته می شود.

به گزارش رودآور، زادگاه رضی‌الدین آرتیمانی روستای آرتیمان واقع در شمال شهر تویسرکان در دامنه جنوبی الوندکوه، زادگاه شاعر و عارف نامی قرن 11 هجری قمری، رضی‌الدین آرتیمانی در دره‌ای سرسبز و با صفا قرار گرفته است. این روستا در نزدیکی شهر قرار گرفته است و مسافت آن تا تویسرکان کمتر از 2 کیلومتر است. از جاذبه‌های گردشگری این روستا علاوه بر باغ‌های سرسبز گردو و سایر میوه‌ها، چند پارک‌لانه‌زار است که در آن 4 آب بند زیبا توسط اداره آبخیزداری احداث گردیده است همچنین وجود بارگاه امامزاده عبدا... در کنار فضا و صفای درختان کهنسال توت که نشان از قدمت تاریخی روستا دارد، از دیگر جاذبه‌هایی است که مسافران را به این منزلگاه می‌کشاند، همچنین مدفن آمیرمعین آرتیمانی، پدر رضی‌الدین آرتیمانی عارف و شاعر نامی این شهرستان در جوار این امامزاده بر ارزش فرهنگی -تاریخی این روستا افزوده و آرتیمان را مأمن مسافران فرهنگ‌دوست قرار داده است.

■ مبارک آباد، روستایی با تنوع درختی فراوان از دیگر روستاهای سرسبز و نزدیک به شهر تویسرکان روستای مبارک‌آباد است. این روستا دارای 176 خانوار در 3 کیلومتری شهرستان تویسرکان واقع است مبارک‌آباد در خود، منطقه‌ای به نام دره دراز را جای داده که به خاطر سرسبزی و تنوع درختان بیشمار از نقاطی است که می‌تواند به عنوان یک جاذبه طبیعی -گردشگری مورد انتخاب مسافران فصلی در بهار و تابستان قرار گیرد.

■ کرزان با قلعه‌ای باشکوه و طبیعت مصفا یکی دیگر از روستاهای پرجاذبه در 8 کیلومتری تویسرکان ، روستای تاریخی- باستانی کرزان است که دارای شش مکان با ارزش تاریخی باستانی است. پل ورودی که قدمت ساخت آن به زمان صفویه برمی‌گردد قلعه باشکوه و ماندگار علی‌اکبرخان جلیلوند، 3 امامزاده متبرک به نام‌های امامزاده هارون، امامزاده عبدا...، شاهزاده ناصر تپه باستانی، تاریخی و مذهبی عبدالرضا از جمله جاذبه‌های این روستا است. علاوه بر این، وجود مدفن‌ها و تپه‌هایی که در باور عامیانه، روایت‌های مذهبی تاریخی را با خود همراه دارند، نشانگر قدمت روستا هستند، گرچه استناد به این حقایق غیرمکتوب چندان صحیح نیست اما می‌توان از آن‌ها به عنوان رشته‌های نامرئی ولی تاریخ‌ساز خطه کرزان نام برد. فضای مصفای این روستا که در هاله‌ای از درختان میوه و گردو پوشیده شده از بالای تپه‌های سرسبز اطراف آن بسیار دیدنی و چشم‌نواز است.

■ حاجی آباد، زیارتگاه طاهربن علی روستای حاجی‌آباد نیز یکی از روستاهای سرسبز بخش مرکزی دهستان خرم‌رود است . جاذبه گردشگری این روستا رودخانه خرم رود است که از کنار روستا می‌گذرد و سرسبزی و خنکی دلنشینی را در اطراف این روستا ایجاد کرده است. اطراف رودخانه پوشیده از درختان گردو و خیارهای تبریزی است که این محل را به تفرجگاه مسافران تبدیل کرده است از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا زیارتگاه طاهرابن علی است که در بالای تپه‌ای در سه کیلومتری روستا قرار گرفته و از نواده‌های حضرت علی(ع) است و در پایین تپه، سکویی است که دور تا دور سکو را درختان چنار گرفته است و چشمه‌ای نیز وجود دارد که افراد آب آن را به عنوان تبرک همراه خود می‌برند. گفتنی است این روستا در شمال غربی شهرستان تویسرکان و در فاصله 27 کیلومتر از شهر قرار گرفته است.

■ قلعه اشتران و درختان بی‌شمار اشتران، دیگری روستای پرجاذبه تویسرکان است که در 22 کیلومتری شهرستان واقع شده و در مرکزیت دهستان خرمرود است این روستا که در مسیر فرعی همدان- تویسرکان قرار گرفته، دارای جاذبه‌های به ثبت رسیده‌ای چون قلعه نظامی حمزه خان و چهار امارت بازمانده از خان‌های عهد قجر است که در بالای تپه‌ای پوشیده از درختان قرار گرفته است. در مسجد جامع این روستا تخت سنگی تاریخی منقش به خط کوفی وجود دارد که قدمت آن با توجه تاریخ حک شده سال 61 هجری است و به روایت اهالی قدمت این روستا نیز شاید برابر با همین سنگ نوشته باشد. در این روستا همچنین دو امامزاده ابراهیم و طاهربن علی وجود دارد .

■ سنجوزان و آبشار سنگی سنجوزان روستای گم نام، اما خوش آب و هوای تویسرکان است که در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران است. این روستا در دل کوهی از کوه‌های الوند واقع شده و همجوار روستای معروف گشانی است. این روستا به لحاظ بافت ارزشمندش اکنون جزء میراث فرهنگی شهرستان به شمار می‌آید. فضای این روستا نیز همچون دیگر روستاهای تویسرکان سرسبز و پوشیده از درخت است اما امتیاز خاص این روستا نزدیکی به مکان تفریحی- گردشگری گردکان است که به خاطر آبشار سنگی و پرآبش در منطقه به عنوان یک نگین طبیعی -تفریحی شناخته شده است .

■ روستای باباپیر با کوه‌های پیوسته روستای باباپیر از دیگر روستاهای مشهور تویسرکان است که در مرکز دهستان کرزان رود و قسمت شمال شرقی این شهرستان قرار دارد. در اطراف این روستا کوه‌های به هم پیوسته قرار گرفته است که به عنوان یک جاذبه طبیعی – ورزشی برای ورزشکاران و کوهنوردان مورد توجه است. دیگر جاذبه‌ این روستا بقعه و زیارتگاه خضر نبی و بقعه متبرک امامزاده زبیده خاتون است .

■ 400 کارگاه منبت در روستای سید شهاب روستای سیدشهاب که در مرکزیت دهستان سیدشهاب واقع شده، در 30 کیلومتری جنوب شهر تویسرکان واقع شده است . از مهمترین جاذبه‌های هنری- گردشگری این روستا علاوه بر وجود بیش از 400 کارگاه منبت‌کاری و نجاری و صنایع دستی چوبی، می‌توان به چشم‌انداز طبیعی و زیبایی منحصر به فرد آن اشاره کرد. از مزیت‌های این روستا میزان اشتغال‌زایی و مهاجرپذیری این روستاست چرا که در روستا تقریباً هیچ کس فاقد شغل نیست و در کنار این روستا، روستای بادامک، اشترمل و جیجانکوه یک ناحیه صنعتی چوب را تشکیل داده‌اند. امید است مسوولان با توجه به ظرفیت های گردشگری این روستاها و همچنین تاکید ریاست جمهور بر رونق گردشگری در مناطق محروم در معرفی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری روستایی در روستاهای واجد ارزش تویسرکان اهتمام ورزند.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان