آخرین اخبار

29. دى 1395 - 15:33   |   کد مطلب: 26264
جشنواره ای برای احیاء غذاهای بومی و محلی در تویسرکان؛
غذاهای مغذی با کمترین نمک، چربی و قند+تصاویر
جشنواره غذاهاي سنتی و محلی با هدف ترویج فرهنگ و سنن غذايي و نمایش خلاقيت در سفره آرايي، با رویکرد تقويت و نزديكي فرهنگ ها و همچنین ترویج و احیاء تهیه غذاهای مغذی با کمترین نمک، چربی و قند در تویسرکان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ جشنواره غذاهاي سنتی و محلی با هدف ترویج فرهنگ و سنن غذايي و نمایش خلاقيت در سفره آرايي، با رویکرد تقويت و نزديكي فرهنگ ها به همت بسیج جامعه زنان سپاه ناحیه تویسرکان و همکاری مرکز بهداشت این شهرستان برگزار شد.

 آش ترخینه‌، آش شله‌، کاچی‌، آش کشک‌، قاویت، فسنجان، آش سماق، آش قیسی‌، آش ترشی‌، آش شله پتله‌، آش دوغ‌، آش رشته سماق، آش چغندر‌، آش شوربا‌، آش اوماج(عماج)، آش بلغور‌، آش خیارچنبر‌، آش برنج‌، آش سبزی‌، آش ترش، آش بادمجان، کشک بادمجان، انواع ترشی، حلوا مغز و سفره آرایی برخی از غذاهای سنتی و محلی شهرستان تویسرکان هستند که امروز تعدادی از این غذاها توسط بانوان تویسرکانی تهیه شده بود.

بانوان خوش ذوق تویسرکانی در غذاهای خود از ماست، حبوبات و انواع سبزی ها استفاده کرده بودند که همگی این مواد طبیعی و سرشار از ویتامین های مقوی هستند و نیازهای غذایی بدن را فراهم می سازند.

در برخی از این غذاها مانند آش سماق، آش کاچی، قاویت و فسنجان از گردوی تویسرکان استفاده شده است که بسیار برای رشد جسمی و فکری هر انسانی ضروری است.

شرکت کنندگان در این جشنواره همراه با ارائه انواع غذاهای سالم، نحوه تهیه غذای سنتی خود را برای مدعوین توضیح دادند.

در هنگام اجرای این جشنواره پمفلت های آموزشی توضیحاتی با محوریت نشان دادن مضرات استفاده زیاد از نمک، روغن و قندها هم توزیع شد.

در نهایت با داوری سه کارشناس شهناز بختیاری، اعظم سیفقلی، ام البنین مالمیر، شهلا بختیاری و شایسته مالمیر به عنوان برگزیدگان جشنواره غذاهای بومی و محلی شناخته شدند.

فاطمه زنگنه

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان